Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Проданов, преподавател в Нов български университет.
Различна кампания означава да не се говори за политически сблъсък, а за управление. Избира се обаче елементарния подход, насочен към твърдите електорати. Проблемът не е в избирателите. Когато те отказват да направят рационален избор, това означава, че са принудени да участват в изборите, а не да избират, посочи Проданов.
"Редно е да си поставим въпроса кои са ни политиците, кой ги е излъчил и кого представляват. Имаме огромно количество фигуранти в сегашните парламенти, излъчени от различни групировки и лобита, които преследват частни свои интереси. Тези хора са изпратени там да защитят интересите на съответния олигарх и нищо повече от това. Имаме много тежък системен проблем."
Мегазадачата на тези, които биха искали да покажат, че са различни, е да сменят тона и разказа, подчерта Георги Проданов.
Докато изборите ги правят пиари и се концентрираме само върху външната опаковка, докато участват партии на отрицанието и няма политически дебат, който назовава ясно корупция и купуване на влияние с конкретни случаи, а не с абстрактно и кухо говорене, ще получаваме все същото, което сме получавали до момента, смята той.
Тези, които искат да представляват непредставените, трябва да им говорят на техния език, категоричен е политологът.
Политиците са втренчени в политическия скандал и се търсят всички средства, без значение колко се уврежда обществото, каза в заключение Георги Проданов.
В България имаме две основни групи – едните почти винаги гласуват, другите традиционно не гласуват, което не означава, че не се интересуват. Най-големият проблем е, че системните партии в последните години на перманентна криза не успяха да изработят подход към тези, които не гласуват.
Това мнение изказа в предаването "Неделя 150" журналистът Бойко Станкушев, изпълнителен директор на Антикорупционния фонд.
Сред много голямата част негласуващите – 60-65%, има хора, които много добре преценяват политическата ситуация, наясно са с качеството си на живот, а повечето от тях са много просветени хора, изтъкна той.
Нашите западни партньори "не са еднотипни, не са на един и същи акъл, не са хомогенни по въпроса как да се отнасяме към официално обявените за корумпирани и включени в санкционни списъци", заяви Бойко Станкушев в предаването "Неделя 150".
"България има два вида западни партньори – тези, които са извадили санкционни списъци, като британците и американците, и знаем вътре кои са, и някои европейски страни, които се снимат, ръкуват, даже прегръщат. (…) Едните са безпределно ясни с техните списъци поименно, а другите не обръщат внимание на това. Г-жа Урсула ще идва в България. Тя дали ще постави въпроса какво е отношението към официално извадените (в санкционните списъци – бел. ред.) и от нейни партньори. Възниква големият въпрос – доколко съм длъжен да се съобразявам, и дали само куртоазно, с тези вопли, препоръки и гласове, че сме много изостанали, много корумпирани, като същите тези хора легитимират най-корумпираните?"
"По-голямата част от политическият естаблишмънт, който държи пари, информация, не е хомогенен. Там има поне три групи хора. Такива на много високо равнище, видими и само те поддържат връзки с реалните чорбаджии на тази страна. Втората линия е на изявени политически лидери, които обаче нямат достъп до тези места, откъдето се спускат корпоративни, лобистки, политически и геополитически и други стратегии. Третите стоят за пълнеж и като дойде време да гласуват, гласуват, както им се каже. Не може да преговаряш с хора, когато знаеш, че не вземат решения. Те са сложени, за да изпуснат напрежението, да размият представите на хората за политическото и нищо да не се случи. Това е наивността, която ще се наказва на още много избори", заяви журналистът.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Няма противоречие от това, което се приема в НАТО и амбицията на европейските страни, това неизбежно трябва да се случи с повишаване на парите за отбрана, защото страните дълго години не инвестираха. А това е недопустимо от гледна точка на сигурността и по-точно на несигурността в момента, коментира в интервю пред БНР Йордан Божилов, бивш..
Представители на ВМРО връчиха писма в посолствата на Унгария и Франция, в които остро осъждат позицията на унгарските власти, които в Комисията по външна политика на ЕП отказаха да допуснат българските предложения за поправки в доклада за напредъка на Северна Македония в процеса на евроинтеграция. Според ВМРО в доклада не е отчетено..
Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов освободи своя заместник Кристиян Иванчов, който е активист на "Продължаваме промяната". Причини и основания не се съобщават. Кметът Атанасов и самият Иванчов, чийто ресор е "Култура, туризъм, социални, младежки дейности и спорт", все още не са коментирали случилото се. За освобождаването на Иванчов, един от..
Три заявления за включване на широкоспектърни антибиотици за лечение на остри инфекциозни заболявания при деца до 7-годишна възраст вече са постъпили в Националния център по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НЦСЛРП) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). На извънредно заседание на НСЦЛРП в петък, 04.07.2025 г., ще..
Вучич е притеснен, че изпуска подкрепата на Путин и неговата игра да яхне всички коне едновременно вече става невъзможна. Това каза пред БНР журналистът Бойко Василев, водещ на "Панорама" по БНТ1. "Александър Вучич имаше игра, в която се опитваше да играе на всички коне - Европа, Китай, Америка на Тръмп, Русия. Но когато всички тези сили видяха,..
От Велико Търново започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на Свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За седма година поклонниците ще извървят близо 700 километра по пътя на мощите на закрилника на българския народ Свети Йоан Рилски. "Ние правим поклонническо..
Примерът на Христо Иванов с оставката беше показателен и трябваше да бъде заразен - и Асен Василев, и Кирил Петков да подадат оставки, когато загубиха около 300 000 човека на изборите. Те не го направиха, намериха си оправдание. Това коментира проф. Росен Стоянов, експерт по политически комуникации, в интервю пред БНР. "При други..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...