От вторник Силистра е домакин на 62-рата Национална археологическа конференция, в която участват над 100 археолози от страната. Има гости и от Румъния.
Подобни прояви дават възможност на учените да покажат успехите в работата си през последната година. В конференцията са включени 20 доклада.
Днес бе отслужена панихида и бе открита мемориална плоча в памет на доц. д-р Стефка Ангелова, работила близо 40 години всеотдайно по разкриването на тайните на Средновековния Дръстър.
Силистра за втори път в последните 18 години посреща Националната археологическа конференция. Гост на откриването бе и заместник-министърът на културата Амелия Гешева, която съобщи, че за последната една година са били отпуснати повече от 4 милиона лева за над 110 археологически проекта. Това, че пари за археология има, потвърди и директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. Христо Попов.
"Тази съществуваща, национална по същество, Програма за планиране и проучване, която е към министерството на културата, трябва да бъде усъвършенствана, но сама по себе си е добра. Не трябва да има богоизбрани и такива, които получават финансиране под масата. Правилата трябва да са за всички.
Има проблем с координирането между общини, министерство и археологически екипи".
Идеята Силистра да е домакин не е случайна, каза още доц. Попов.
"Да отдадем почит на една голяма фигура в българската археология – доц. Стефка Ангелова".
Регионален исторически музей също участва в пленарните сесии на конференцията, с направените през последните години археологически проучвания. Те са представени от д-р Светлана Ганчева, Кристиян Михайлов и Калоян Димов.
"Античният Дуросторум дълги години е проучван. Разкопките през последните години бяха много ползотворни".
Конференцията на археолозите продължава и в следващите два дни, като сред темите на докладите са 50 години проучвания на Дуранкулак, раннохристиянската Залпада след 10 археологически сезона, късноантичната и средновековна крепост "Калята" до Якоруда и Скалният комплекс при Мурфатлар, днешна Констанца.
Продължава почистването на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен бряг, казаха от Общината. Почистването започна през април по проект за малко под 1 млн. лева от фонд "Бедствия и аварии". Почистват коритото на река Джубрена Река Джубрена, дълга около 25 километра, не е чистена никога досега. Преди две-три години и при..
Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..
МВР е обявило обществена поръчка за 30 000 икони, лепящи се на стъклата на автомобили, с цел да пазят децата по пътищата. Освен иконите, е предвидено да бъдат доставени и 50 хиляди балона, 15 хиляди плажни топки и 30 хиляди химикалки. Предвидено е поръчката да бъде финансирана от Фонда за безопасност на движението по пътищата. В същото време БНР научи,..
Дъждът, който и в Кюстендилско не спира второ денонощие, ще доновреди на черешовата реколта в региона, която на места ще е нулева след измръзванията през април, коментираха аграрни специалисти. От влагата оцелелите на места плодове може да загният или да бъдат нападнати от гъба. Дъждът ще навреди на оцелелите плодове и е необходимо пръскане на..
След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..
Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..
Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност...
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..