Франция ще предостави на Киев многоцелеви изтребители "Мираж" и ще обучи и въоръжи пехотна бригада от 4500 украински бойци в западната част на Украйна, далеч от фронтова линия. Това обяви френският президент Еманюел Макрон в телевизионно интервю преди да приеме вчера в Елисейския дворец украинския президент Володимир Зеленски. Макрон добави още, че се стреми към коалиция от държави, готови да изпратят военни инструктори в Украйна.
С решението да изпрати военни обучители в Украйна Макрон изпълни обещание от преди четири месеца. И обясни това с искане на Украйна към няколко държави от НАТО да ускорят обучението на новобранци, за да се противопоставят на руската офанзива.
Анонсът от Париж предизвика вербален гняв в Кремъл. Москва даде да се разбере, че ще атакува всички френски войници, действащи на украинска земя.
Над 10 хиляди украински войници е обучила Франция досега, но не в Украйна, а в Полша и Франция. Защо сега тази стъпка с изпращането на инструктори в Украйна?
Интервю с Якоб Рос, изследовател на френската политика в Дружеството за външна политика в Берлин:
На практика това е просто следваща стъпка в подкрепата на Франция за Украйна. Обществена тайна е, че в Украйна има западни военни съветници. Помните изтеклия запис от разговор между висши германски офицери. Планираната френска мисия има за цел да подкрепи изтощените сили на фронта, които от седмици са под постоянен руски натиск. Украйна изпитва недостиг на човешка сила и войниците, които сега се мобилизират, трябва да бъдат обучени. Именно в това ще помогнат френските инструктори.
Известно ли е вече какъв обхват ще има френската мисия?
Украйна планира да сформира и обучи нови между 15 и 20 бригади. Само за илюстрация нека кажа, че Франция разполага с едва 6 бригади и една съвместна с Германия. И тъй като френската мисия е много спорна, вероятно първо ще бъдат изпратени малък брой специалисти, които да проучат нуждите на Украйна. Френски анализатори смятат, че Киев ще има нужда от около 15 хиляди западни обучители.
Затова Франция се опитва да събере съмишленици от ЕС, нещо като "коалиция на желаещите", които да се включат в обучението. Великобритания и някои източноевропейски държави, например Литва, също ще изпратят инструктори в Украйна.
Помощта за Украйна винаги е и сигнал към Москва, сега би се прекрачила поредната червена линия. Какъв сигнал би било това изпращане на мисия инструктори?
Сигналът е политически. Мисията би била своеобразно продължение на заявките на редица западни лидери, включително на Еманюел Макрон от края на февруари, когато той каза, че вече не зачита червените линии, които чертае Кремъл. Но все пак искам да подчертая, че за разлика например от Афганистан, когато инструктори на НАТО участваха заедно с войниците в бойни действия, сега изобщо не става дума за изпращане на западни военни на фронта, а единствено за обучение на украински войници на територията на Украйна.
Руският президент Владимир Путин вече открито заговори за асиметричен отговор на решението на западните съюзници на Украйна да ѝ разрешат да използват предоставените оръжия за удари на руска територия. Какво да очакваме тогава в отговор на френската обучителна мисия?
Ако се стигне до френската обучителна мисия, това неминуемо ще повиши опасността от реакция на Русия със сила. Ако в Украйна има западни военни, те със сигурност ще се превърнат в мишена за руснаците, дори само с пропагандна цел. Във Франция ожесточено се обсъжда дали чл. 5 от Договора за НАТО може да бъде задействан при евентуално нападение срещу френски военни в Украйна.
Макрон поема сериозен риск, включително и в контекста на евроизборите. Неговите планове са много оспорвани във Франция. Политическите опоненти, особено крайната десница, го представят като войнолюбец, които иска да вкара страната във война. Кремъл прекрасно знае как тече обществената и политическа дискусия във Франция. В Париж бяха задържани трима души, които разположиха край Айфеловата кула три ковчега, уж на френски войници загинали в Украйна. За мен това е ясен знак, че Русия се опитва да повлияе на обществените нагласи във Франция.
40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..
Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско. Огънят, който се разпростря от сръбската граница до село Милославци, унищожи къщи, горски масиви, земеделски земи. Размерът на щетите тепърва ще бъде установяван. Частично овладян и локализиран е пожарът в Трънско. На терен в момента са огнеборци, служители на полицията, на горските..
Волтова дъга е най-вероятната причина за пожара между Велико Търново и Арбанаси, който на 7 юли унищожи над 850 декара гори и стърнища. Прокуратурата разследва фирмата, извършвала санитарната сеч в района. Работната версия на прокуратурата за пожара в горите край Арбанаси и местността "Гарга баир" до Велико Търново е за пожар по..
Пред президентът на Молдова Мая Санду премиерът Росен Желязков декларира, че "България твърдо подкрепя европейската интеграция на Молдова". "Високо ценим политическата воля на молдовските институции да продължат решително по пътя на реформите, върховенство на правото и укрепването на демократичните институции – въпреки всички..
Франция реагира критично на споразумението за митата между ЕС и САЩ. Споразумението между ЕС и САЩ за митата ще донесе "временна стабилност" но като цяло е "несъразмерно" - това смята френският министър за Европа Бенжамин Хадад. Въпреки че то не засяга някои ключови сектори за френската икономика като аеронавтиката, алкохолните напитки и..
Четвърти ден продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 хиляди декара горска територия. Близо 200 пожарникари, военни, служители на горските стопанства от района, доброволци, както и четири хеликоптера се включват в гасенето на огъня, но силният вятър продължава да пречи на потушаването на пожара...
Законът за еврото е доста противоречив и се надявам да получи много по-добри формулировки между първо и второ четене , сподели мнението си бившият вицепремиер и социален министър, и настоящ член на Икономическия и социален съвет Лидия Шулева в интервю пред БНР. Тя посочи, че мненията на противниците на еврото също влияят и са фактор, за да..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..