Преди повече от сто години чешкият историк Константин Иречек е казал, че най-отличителната черта на българите е оцеляването. В последните десетилетия след прехода това наше качество, изведено от Иречек се превърна в процес, който следваше промените в обществения и политически живот в страната и всички предизвикателства, засегнали целия свят. Проницателен политик, Иречек е виждал в това ни умение път за развитие и обобщава: "Българите са един способен народ с голямо бъдеще!"
Днес живеем в сигурен свят, в който всички ни е осигурено. Точно това намалява нашата бдителност и ни кара да забравим натрупания опит. Всъщност никога нищо не е сигурно и уменията за оцеляване са ни нужни всеки ден и във всеки момент. Пандемията, заплахата от нови вируси, катастрофите, климатичните промени, бурите, екстремните температури, всички те са фактори, които извеждат необходимостта от това да знаем, как да оцеляваме.
Основна цел в работата на "Академия първа помощ" е да образова хората да вземат интелигентни решения за своята безопасност и сигурност в случай на инцидент или критична ситуация. Как да постъпват при спешни състояния и как да оказват първа помощ. Академията е единствена, сертифицирана от Министерството на образованието за обучение на педагогически специалисти и работи усилено за подготовка на парамедици. Гости по темата са - д-р Витан Витанов, хирург и Валентина Лекова, парамедик.
"В областта на медицината проблемът е, че хората вярват на всичко написано в интернет. А лекарите трябва да им обясняват елементарни неща, хората просто трябва да вярват на лекарите и на медицината, каза за БНР д-р Витан Витанов.
"Академия първа помощ" вече е обучила за 10 години стотици хора, като са регистрирани към МОН, като по една програма за квалификация на педагогическия състав за последните 6 години сме обучили над 12 хиляди учители в цяла България от училища и детски градини, благодарение на това директорите ни звънят, за да ни кажат, че чрез тези програми техните обучени преподаватели са спасили човешки живот, допълни още Витанов.
"Първата помощ е на първо място да докоснете пострадалия, да видите как е той, а не да стоите безучастно, това е първият страх, с който трябва да се преборите. След това прилагате протоколите за оказване на Първа помощ. Мога да кажа, че деца от първи - втори клас се справят по-добре от възрастните, добави д-р Витанов.
"Когато имаш знания, няма да я има и паниката, затова когато си обучен, още в първите минути на инцидента трябва да окажеш първа долекарска помощ, разказа за БНР Валентина Лекова.
Първата помощ като обучение трябва да достига до всички хора, допълни още Лекова. Тя разказа как се действа при спешни състояние като задавяне, поглъщане на езика и кои най-чести грешки се правят от хората в опит да помогнат на пострадалия.
Д-р Витан Витанов и Валентина Лекова разказаха още как реагират екипите на Спешната помощ у нас и в САЩ, защо у нас парамедик е все още нова професия, как може да се достига за кратко време до пострадалия в един над 10 милионен град, каква е основната функция на парамедика в помощ на лекарите.
Д-р Витанов сподели как обучение по Първа помощ се прилага в детските градини във Великобритания сред най-малките и как това ранно обучение дава добри резултати в бъдеще.
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..