Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джон Фoлк: Повечето хора запомнят най-добре това, което са научили извън училище

Могат ли музеите да се превърнат в основни точки за акумулиране на знания?

В България процесът по трансформацията на музеите вече е частично започнал

| Репортаж
Снимка: Национален военноисторически музей

"Привърженик съм на идеята, че ученето не е задължително прерогатив на училището. Повечето хора запомнят най-добре това, което са научили извън училище". Думите са на американския учен в областта на психологията Джон Фoлк. 

Той изследва музеите като места за акумулиране на знания.

"Оказва се, че музеите са чудесни лаборатории за учене и обучение. Започнах да градя кариерата си като изследовател на музеите, не заради това, че обичам музеите, но защото смятам, че те са места за учене, където хората имат право на избор и контрол върху това, което ще научат.“

Музеите, като обект в изследванията на Джон Фoлк са свързани с две неща: благосъстоянието за хората, което музеите създадат и действителната икономическа стойност за обществата.

"Проучването се опитва да разбере каква е стойността на музеите, като започва с допускането, че десетки хиляди хора по целия свят ги посещават всяка година. И повечето от тях не са задължени да ходят там, но има някаква причина, поради която отиват. Те мислят, че музеите имат някаква стойност. И изследването се занимава с това как можем да дефинираме и измерим тази стойност".

Фoлк стига до заключението, че основната причина хората да посещават музеи е тяхната фундаментална нужда от благополучие.

"Помислете за това, че ако задоволим основна човешка потребност, която има стойност, то тогава можем да сложим цена на тази стойност. И мотивацията зад това остойностяване е, че механизмът за правене на политики са парите. Политиците и спонсорите управляват пари, поради това трябва да можем определим икономическата стойност на нещо като музейно посещение например.“
Джон Фoлк
Така възниква въпросът какво кара хората да посещават музеите. И отговорът е  знанието. Знанието, което музеите съдържат чрез експонатите, които са показани е това, което търсят хората. Но ако един музей не е способен да предаде това знание или конкретен исторически разказ по начин, който да е достъпен за по-широки общности, тогава и посещаемостта е по-ниска и икономическата печалба е по-малка.

"С малко по-големи усилия музеите могат да станат по-достъпни за повече хора и по този начин да бъдат по-полезни за общностите и обществата. Ще ви дам един пример. Той не е най-добрият пример, но е един от последните добри примери. В Саудитска Арабия посетих изложение, наречено "Парфюми от изтока" в Националния музей в Рияд. Ставаше дума за историята на Близкия изток през парфюмите. Но най-интересното за мен беше, че те използват технология, която ти позволява да помиришеш всяка една от съставките на парфюмите. Използвали са листенца от рози и имаш възможност да натиснеш копче, което завъртайки контейнер с розови листенца, разпръсква техния аромат, който може да усетиш. Чрез този тип неща музеите могат да позволят на посетителите да усетят света по начин, който иначе не биха могли.  

В България процесът на трансформацията на музеите вече е частично започнал. В Русе преди 15 години правят проучване сред децата каква част от тях са посетили Историческия музей в града. Оказва се, че едва 20% са били в музея. Така общината решава да създаде малка книжка - "Русезнание", с помощта на историци и образователни експерти, в която на достъпен език е описана историята на града. Учителите преминават също през специално обучение в музея, тъй като са задължени да включват в учебната програма за 3 - ти и 4 - ти клас задължително провеждане на занятия в русенския Исторически музей. Така интересът на децата става толкова висок, че те започват да посещават сами музея и да водят своите родители в него.

Академия "Муза" на фондация "Америка за България" също цели да събере различни участници, свързани с музейното дело - историци, дизайнери, архитекти, директори. Като чрез игра участниците преобразяват някоя секция от музея, така че да стане по-интересна за посетителите, разказа Надя Захариева от фондацията.

Вдъхновена от резултатите, които Академия "Муза" постига, Весела Герчева от Нов български университет инициира създаването на нова магистърска програма, която започва от октомври и е посветена на създаването на нови музейни експозиции.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: Опасността става все по-голяма за предсрочни избори

Към този момент не ми е известно за определен ден и час за срещата с ГЕРБ-СДС и в какъв формат. Това е тревожно. Според мен трябва да има среща и да бъде по приоритети между политическите сили, каза Надежда Йорданова, депутат от ПП-ДБ, в интервю в предаването "Неделя 150". "За нас като коалиция - ПП-ДБ, е важно освобождаването на..

публикувано на 24.11.24 в 11:39

Бурята "Берт" продължава да вилнее на Британските острови

Бурята "Берт" продължава да вилнее на Британските острови. Има една жертва, а 10 души, сред които 5 деца, бяха спасени от свлачище. Бурята "Берт" продължава да брули Великобритания и Ирландия с ветрове, които на места достигат 140 километра в час, с проливни дъждове и валежи от сняг, които предизвикаха транспортен хаос и почти със сигурност ще..

публикувано на 24.11.24 в 11:26
Доскорошният лидер на СИРИЗА Стефанос Каселакис обявява ново политическо движение.

Гърция: СИРИЗА си избира нов лидер

Гръцката партия СИРИЗА си избира лидер, след като вчера бившият председател на партията Стефанос Каселакис създаде нова политическа партия. Симпатизанти и членове на лявата партия гласуват днес за избор на лидер. Бившият ѝ председател Стефанос Каселакис беше изключен и не е допуснат да участва в днешния вот. От Централната комисия го обвиниха,..

публикувано на 24.11.24 в 11:20

Любослав Костов, КНСБ: Подоходната политика не трябва да е заложник на политически интриги

Вдигането на осигуровките е необходимост, но трябва да стане плавно и хората да не го усетят. Увеличението трябва да е с 1 пункт за 20 години. Минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. ще е 1077 лв. и синдикатите няма да отстъпим да се замрази увеличението на заплатите с 10% през идната година. Това заяви Любослав Костов, главен..

публикувано на 24.11.24 в 10:38

Русия и Украйна взаимно се атакуваха с дронове

Силите за противовъздушна отбрана на Украйна са унищожили над 10 руски дрона, които са били насочени към Киев тази сутрин, предадоха Ройтерс и Украинформ, като цитират изявление на украинската армия. Засега не се съобщава за пострадали или щети в резултат на нападението, съобщи военната администрация на Киев в "Телеграм". Информацията за..

публикувано на 24.11.24 в 10:35
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: Няма как да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

Няма как да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ .  Това каза пред БНР заместник-председателят на БСП Кристиан Вигенин, евродепутат от ПЕС, като добави, че желанието на БСП-Обединена левица (БСП-ОЛ) е за максимално широка подкрепа за програмно правителство. "Всичко е в ръцете на спечелилата политическа формация, а както виждаме - подходът на..

публикувано на 24.11.24 в 10:34

Седмица на относителността в българския политически живот

Ако ви е спрял часовникът, не се притеснявайте, от изминалите 7 дни се уверихме, че времето няма никакво значение, а Айнщайн трябва да бъде стожер на политическата класа, защото както знаем всичко е относително, особено за 51-ия парламент. Седмицата доказа, че може да  се поставят рекорди по безвремие, уникалности на общуването, любов..

публикувано на 24.11.24 в 10:08