Това мнение изказа пред БНР Тодор Червенков – председател на секционна избирателна комисия в Лион, Франция. Той коментира трудностите за хората, които изнесоха изборите по места и които ще откажат голяма част от участниците до момента в тях.
Разочарованието е, че въпреки усилията, преодолявайки негативите на Изборния кодекс, усложнил ги до абсурдност, избирателната активност пада от избори на избори.
"Основната причина е безумно сложният процес на гласуване – с машини и с бюлетини – едновременно за два отделни избора. Поради тази причина на масата имахме 4 урни, 2 кутии за отрязъци от хартиените бюлетини, 2 списъка за вписване – за ЕП и за НС, 2 допълнителни списъка за хората, които не са се регистрирали онлайн и 2 купчини с декларации, че избирателите няма да гласуват на друго място", обясни Червенков в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
В пиковите часове беше някаква лудница, отбеляза той.
По думите му в Лион малко повече от половината избиратели са гласували с машина. Но машината беше само една, посочи председателят на секционната комисия. И добави, че на моменти са е образувала опашка за машината.
Червенков изтъкна, че избирателната активност в Лион е била най-ниската от 2019 г. насам – 250 души. "В момента сме на около 60% от хората, които са гласували преди 3 години", уточни той. Според него хората не желаят да гласуват, защото не виждат смисъл от това.
По думите му сегашното състояние на Изборния кодекс прави изборите сложни за СИК и го определи с една дума – "безумно".
За резултатите от секцията във френския град Червенков посочи, че като първа сила излиза "Възраждане", а "Величие" получава около 8-9%. Той отдава това на силното онлайн присъствие на тези партии.
Червенков декларира, че вече не би се наел да се занимава с организация на изборите в чужбина:
"Изводът за мен е, че тези избори бяха по-зле във всяко отношение. Не виждам нищо положително в тези избори".Цялото интервю на Таня Милушева с Тодор Червенков в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Днес е Световният ден на психичното здраве. Денят е повод да насочим вниманието към употребата на различни наркотични вещества, към различните зависимости и последствията от тях, към проблемите сред младите хора, свързани с психичното здраве. Изследванията са тревожни . Употребата на канабиноиди повишава риска от психози със 70 процента ,..
Светкавична реакция на Гората.бг на кризата с боклука. Организацията успя да събере 80 хил. лв. само за 20 часа и закупи 2 специализирани камиона за сметосъбиране , които ще обслужат най-засегнатите райони в столицата. Пред БНР Никола Рахнев обяви, че камионите ще пристигнат утре : " Още от неделя, най-късно от понеделник, ще се..
"Когато четох законопроекта на ИТН за промени в Наказателния кодекс за първи път и сега, когато проследих заседанието на правната комисия, когато той беше одобрен на първо четене, изпитвах онази особена тежест в стомаха, която чувствам, когато обикновено усетя заплаха за хода на работата си ". Това обясни пред БНР Людмил Илиев , журналист от..
Център с лаборатория за изследване на аутизма беше открит във Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет "Св. Климент Охридски" . Той ще е с ръководител деканът на факултета професор Милен Замфиров. " Има голям обществен интерес към темите, свързани с аутизма и въобще с аутистичния спектър не само в..
Нужна е спешна промяна в нормативната уредба, която да намали пораженията от горските пожари - това мнение изрази пред БНР инж. Валентин Чамбов, директор на Югозападното държавно предприятие. Тъжният рекорд това лято беше пожарът в Пирин , когато над половината от гората пострада безвъзвратно. Тази година над 50 хил. дка на територията..
Все повече млади момичета прибягват до пластични и естетични процедури . Защо все повече и все по-млади хора използват филъри, екстейшъни и козметични корекции? Какво стои зад тази тенденция и къде е границата между самочувствие и натиск за съвършенство? "С всеки следващ ден ние виждаме все повече и все по-странни корекции" . Това коментира..
За пета поредна година Фондация "Заедно в час" и образователната платформа Prepodavame.bg организира национален конкурс "Добрите практики на фокус", който събира най-вдъхновяващите примери от българските класни стаи. Тази година темата е стем подходът , посочи пред БНР Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието" в..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..