Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изграждаме държавност, излизайки от една голяма империя?

| Репортаж
Снимка: Архив

Избори у нас е имали и преди Освобождението, дори и по време на румънската окупация в Южна Добруджа. Исторически проучвания показват, че в онези години в българското Народно събрание не са попадали случайни хора, но и че тогава е съществувало понятието политическа мрежа.

Дори честото провеждане на избори днес не е прецедент. За две години до второто обикновено Народно събрание, след 1879 година, българинът е ходил четири пъти на избори.

След 500 години България излиза от една голяма империя и започва да изгражда държавност. Как се случва това, какви са хората, които участват в този процес?

Темата винаги е била интригуваща, коментира директорът на Регионалния исторически музей в Силистра доц. д-р Николай Тодоров.

"Нищо в историята не става отведнъж. Всичко е въпрос на преход. Тук ключовото понятие е елит. Една държава се прави от елит. Тя не може от само себе си да се появи, да започне да си изгражда държавните структури и изведнъж – до вчера поданици на султана, от днес вече свободни българи и изведнъж се появява държавата".

Снимка: Незабравка Кирова

По думите му "не ставаш политически елит, защото сам се мислиш за такъв". Трябва да си легитимен и признат, подчерта той.  

В Учредителното събрание 1879 година е нямало случайни хора, категоричен е доц. д-р Тодоров. Доказателство са и деветимата, които Силистра изпраща да я представляват – Гено Чолаков, Димитър Енчев, Никола Балкански, Поп Христо Вълчев, Петър Манолов, Петър Бялов, Иван Панчев, Тодор Радев и Никола Григориев. Някои са били по назначение, други са били част от местното самоуправление, трети са били избирани пряко от гражданите.

"Шансът да попаднат случайни хора става с развитието на политическата система", смята той.

Според него и в момента попадат достатъчно случайни хора, които не знаят какво правят в този важен орган.

Изборите за Учредително събрание не са били първите, в които участват българите. Изборите са били този процес, който по естествен път е оформял лидерите на нацията в годините.

Историците разкриват и че понятието политическа мрежа не е било чуждо и в миналото.

И днес след толкова преходи и промени някои неща остават без промяна.

Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Допълнителни мерки за справяне с последиците от наводненията в Испания

Испанските власти взеха допълнителни мерки за справяне с последиците от наводнението. Броят на жертвите достигна 205 души. Спасителите продължават да издирват десетки хора в провинция Валенсия - най-засегнатия район, където бедствието нанесе огромни щети, блокира пътища и остави хиляди хора без ток. Повече от 120 са шосета са прекъснати, сред тях..

публикувано на 02.11.24 в 04:36

Доброволци набират средства и хранителни продукти за хора в нужда от Ямболско

Доброволците от инициативата „Бъди човек“ обявиха поредната благотворителна кампания за набиране на хранителни продукти и средства за подпомагане на самотни възрастни хора и многодетни семейства в Ямболска област.  Събраните дарения ще бъдат предоставени в навечерието на Рождество Христово. Очаква се в благотворителната акция да се включат над 90..

публикувано на 02.11.24 в 03:34
Стела Кириакиду

Еврокомисарят по здравеопазване с награда от Асоциацията за борба с рака

С почетната награда на Асоциацията на европейските лиги за борба с рака (ECL) бе удостоена досегашният европейски комисар по здравеопазването, представителят на Кипър Стела Кириакиду. Това реши единодушно 44-ата годишна конференция на международната организация, която обединява представители на сдружения от целия континент. Стела Кириакиду ще..

публикувано на 02.11.24 в 00:10

От април 2025 г. гражданите на ЕС ще се нуждаят от електронна виза, за да посетят Великобритания

От 2-ри април 2025 г. гражданите на ЕС ще се нуждаят от електронна виза, за да посетят Обединеното кралство. Нейната цена ще е 10 паунда. Британското правителство предприема сериозни стъпки за   постигане на амбициозната си цел да дигитализира граничната и имиграционната система на Обединеното кралство, като днес определи нови дати за..

публикувано на 01.11.24 в 22:38
Александър Вучич, сръбски президент

Вучич: Всички виновни за срутването на част от козирката на гарата в Нови Сад ще бъдат наказани

В телевизионно обръщение президентът на Сърбия Александър Вучич каза, че 14 души са загинали при срутването на част от козирката на жп гарата в Нови Сад, като петима все още не са идентифицирани. Той изрази съболезнованията си на семействата и близките на жертвите. "Осем души са граждани на Република Сърбия, а един е от Северна Македония...

публикувано на 01.11.24 в 22:28

Агенции на ООН: Ситуацията в Северна Газа е "апокалиптична"

Лидери на 15 хуманитарни и организации на ООН подчертаха в съвместно изявление, публикувано от Междуведомствения постоянен комитет (IASC) , че развиващата се ситуация в Северна Газа е "апокалиптична". "Районът е под обсада от почти месец, отказаха му основна помощ и животоспасяващи доставки, докато бомбардировките и другите атаки..

публикувано на 01.11.24 в 21:23

Израелските сили убиха още един висш представител на "Хамас"

Израелските отбранителни сили обявиха, че са убили при въздушен удар в района на Хан Юнис още един висш представител на групировката "Хамас" - Из ал-Дин Касаб, описвайки го като един от последните високопоставени членове на военна организация, отговорни за координацията с други групи в Ивицата Газа, предаде Ройтерс. Палестинската група..

публикувано на 01.11.24 в 20:53