Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава", дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона.
Тазгодишното, 18-о поредно издание започва на 14 юни. То е тридневно и ще се проведе в колония "Улпия Ескус" край село Гиген и в римския кастел "Ад Путеа" при село Рибен.
Римската цивилизация е и ще бъде интересна на туристи от целия свят, подчертава Петър Петров, председател на Общинския съвет в Долна Митрополия.
"Улпия Ескус е най-важният град в Римската империя в региона. Той не е добре популяризиран", отчита той.
И двете общини възнамеряват чрез подобни възстановки да насърчат туризма и се надяват ЮНЕСКО да даде шанс на Долния Дунав.
Има много смисъл в това да се говори за дунавската цивилизация. Първата писменост е възникнала по поречието на Дунав. Това се дискутира много широко и вероятно ще бъде хитът в научната мисъл през следващите години, коментира проф. Стоян Проданов, организатор на фестивала.
Според него колония "Улпия Ескус" е скрита перла. По думите му всеки посетител ще може да се разходи по тази линия на времето.
С подобни фестивали и възстановки децата по-лесно учат история и възприемат информацията, отбелязва д-р Стефан Проданов, който влиза в ролята на римски военачалник. Той обръща внимание върху репликите на антично облекло отпреди 2000 години.
"Туники, които са от естествени материали за периода – вълна, лен, памук. Нашите занаятчии, нашите майстори, правим всичко да бъде сравнително достоверно от епохата."
Повече чуйте в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..