Единични са случаите, когато пациенти от Благоевград сменят личния си лекар. Мнозинството от тях предпочитат неудобствата на чакането, защото… и при другите е така. Истината е, че на този специфичен "пазар" голям избор няма. Няма и нови еднолични търговци, в каквито превърнаха лекарите.
"Това все още не е проблем, но ще стане много скоро. Съвсем скоро семейните лекари няма да могат да обслужват качествено и тези, които са постоянни техни пациенти. Под 60-годишна възраст в Благоевград са единици, броят се на пръстите на едната ръка. Само след 5 години това натоварване, на което сме подложени, ще се отрази", смята д-р Дафина Тачова, семеен лекар и педиатър, както и единственият детски пулмолог в Югозападна България.
Върху общопрактикуващите лекари са стоварени толкова много дейности за извършване, отбелязва тя. По думите ѝ това натоварване е нетърпимо.
При педиатрите проблемът е идентичен - освен че са малко, всички детски лекари са на границата или вече в пенсионна възраст, признава д-р Тачова.
Достъпът до педиатри става все по-труден, категорична е тя.
Младите лекари приемат покани от чужбина, които са "много приятни", пояснява д-р Дафина Тачова.
"Виждате какво се случва в София – трудно е да си намериш лекар."
"Ние буксуваме вече години наред. Чакаме да се появи работещо здравно министерство. Между единия и другия министър министерствата спират да работят, започват от нулата, от тях започва летоброенето", коментира общопрактикуващият лекар в предаването "Хоризонт до обед".
Кой ще работи в бъдещата детска болница, пита благоевградската лекарка и припомня – педиатрията винаги е била най-нископлатената специалност.
Според д-р Тачова нещата в държавната здравна политика са изпуснати непоправимо.
"Желаещи има. Проблемът е решим, но ще отнеме време."
Детските болести да са по-широко застъпени в специализацията по обща медицина, призова д-р Киров.
Все още има административни фактори, които пречат, изрази мнение той и даде пример:
"Защо за всяко нещо детето трябва да бъде водено при лекаря? Родителите са подгонени от съответните институции – щом детето се изкиха, го пращат обратно вкъщи. Това не е разумно. До какво води? До прекомерно натоварване на нашите колеги, които работят повече с деца. На тях не им остава достатъчно време да вършат друга, по-важна работа с децата."
Според Любомир Киров, за да се реши проблемът с недостига на лични лекари и педиатри, "се иска желание, разум и тези, които вземат решения, да се вслушват в онези, които са на терен".
"И това е, разбира се, част от националната сигурност."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..