"Любен" е първият български филм на ЛГБТИ тематика и е част от програмата на Sofia Pride Film Fest, който започва днес (14-и юни).
"Темите във филма са далеч отвъд сексуалната ориентация на главните герои. ... По-скоро става дума за срещата на двама души като хора, като душѝ, като някакво взаимоусещане един за друг".
Това каза пред пред БНР актьорът Димитър Николов, който изпълнява главната роля във филма.
Според него в България има агресия към всичко, свързано с ЛГБТИ темата:
"Много лесно слагаме етикети. Смятам, че се вдигна повече пара, особено от хора, които не са гледали филма. Това не означава, че този проект трябва да хареса или да не хареса на някого. Всеки има право на личен избор. ... Не смятам, че единственото качество на филма е хомосексуалната тема в него. Надявам се хората да се отворят към възможността да има и нещо друго, извън консервативните им представи. И че никой никого не иска да убеждава какъв да бъде и какво да прави. По никакъв начин не трябва да се изключва възможността човек да изразява себе си и да отстоява собствените си човешки права".
Филмът вече е имал своята премиера в Испания, където е бил приет много добре, посочи актьорът.
Българската премиера на "Любен" е тази вечер в Дома на киното в София, в 20 часа.
В българско планинско село, сковано от предразсъдъци, започва летен романс между две момчета от различни светове. Виктор (27) има уреден живот в Мадрид с партньора си Хосе. Връща се в дома от детството си в България за погребението на дядо си и решава да остане за лятото. Докато се свързва отново с баща си и селския начин на живот, той неочаквано намира любовта в лицето на Любен, 18-годишно ромско момче. Въпреки различията и конфликтите около тях, Виктор и Любен намират убежище един в друг.
Режисьор: Венци Костов
Сценарист: Венци Костов
Участват: Димитър Николов, Божидар Асенов, Стефан Денолюбов Продуценти: Антонио.
Интервю на Добринка Добрева с Димитър Николов в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Нов компактдиск" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме удоволствието да направим българската радиопремиера на дебютния албум на Трио "Бронте". Ансамбълът, избрал за име фамилията на три талантливи и смели писателки от първата половина на XIX век - сестрите Шарлот (1816–1855), Емили (1818–1848) и Ан (1820–1849) Бронте - е..
Силен отзвук предизвика скръбната вест, че на 9 ноември, след кратко боледуване, в софийска болница е починала певицата Стефка Евстатиева – една от най-уважаваните личности в оперния свят. След повече от три десетилетия в САЩ, неотдавна тя се завърна в Родината - с неотменната усмивка, земна и щедра, каквато всички ще я запомним. Съкрушени..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент, педагог, той е автор на ценна образователна литература, най-вече по солфеж, с която се обучават поколения музиканти. Огромна е заслугата му за създаването на Висшия музикално-педагогически институт в..
Отваря се нова страница в музикалния театър у нас! - така организаторите от Fest Team определят новия проект на творческия екип, който стои зад мюзикъла „Тайната на музиката“ с музика на Любомир Денев-син по либрето на Александър Чобанов и текстове от Михаела Филева. Певицата ще бъде и една от звездите на сцената, заедно с Владимир Зомбори,..
В събота, 8 ноември, в зала „България“ се роди едно музикантско партньорство. За първи път заедно на сцена застанаха музикантите от ансамбъла „КласикАрт“ към Софийската филхармония и много изявеният млад пианист Емануил Иванов, който ни радва с успехите си у нас и по световните сцени, и с изключително интензивното си развитие. За първата си..
„Модерни инвенции - инструментална музика от времето на Галилей“ е наречен концертът, който ще привлече почитателите на фестивала „Изкуството на барока“ на 12 ноември в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" от 19:30 ч. Гостите, поканени от артистичния директор Зефира Вълова, този път са от Гърция, което прави събитието особено..
Поклонението пред оперната прима Стефка Евстатиева ще се състои на 13-и ноември /четвъртък/ от 11 ч. в столичния храм “Свети Седмочисленици” . Същата сутрин от 10 до 10.30 ч. във фоайето на Софийската национална опера ще се състои кратка възпоменателна церемония в нейна памет в присъствието на най-близките на голямата изпълнителка. Ще бъде..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Ако през 2015 г. Иван Портних не беше скрил факта, че мръсната тръба не е заровена под дъното на езерото, както е предвиждал проектът за 5 млн...