Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аделина Филева: Изключително опасно е да се самозатвориш в своя вътрешен свят

От юни до септември 2024 г. може да посетите - "Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника"

6
Аделина Филева, директор на Софийска градска художествена галерия
Снимка: Станислава Пирчева

"Това, което си създал, това е твоят живот". Тези вдъхновяващи слова ни завеща големият Дечко Узунов и те резонират с всяка негова творба, отразяват философията му, че изкуството не е просто професия, а самият живот, изпълнен с творчество, страст и отдаденост.

В една специална вечер на "Нощен хоризонт" гостува Аделина Филева, директор на Софийска градска художествена галерия, за да ни разкаже повече за изключителната изложба, посветена на 125-годишнина от рождението на един от най-значимите български художници живописци, за богатото творчество на гения, който завладя света. Разговорът съвпада с деня за размисъл, който предхожда изборния ден за Народно събрание и Европарламент. В този важен момент за нашата страна, внасяме глътка култура с едно обогатяващо преживяване чрез изкуството, като се потопим в света на един от най-емблематичните български художници и научим повече за неговото изключително наследство.

На въпроса може ли творчеството на Дечко Узунов да ни даде уроци за справяне с настоящите политически и социални предизвикателства и изобщо как може изкуството да служи като мост между различните политически и социални групи в обществото, както и какъв съвет би дала Аделина Филева на хората в деня за размисъл преди изборите, относно значението на културата и изкуството в живота им: 

"Аз първо бих ги поканила в галерията и след това да отидат и да пуснат своя глас, за когото и да е. Знаете ли, много ми се иска някак си да е задължително посещението на галериите за нашите политици. Поне един път месечно да трябва да отидат в музей или художествена галерия, на театър или на концерт, за да промени малко изкуството гледната им точка, да се запознаят и с други хора, да излязат от своята среда. Когато си вътре затворен само в една среда и ако те са си самодостатъчни, това е изключително опасно за нас. Кръгът, познанствата на нашите политици трябва да бъдат широки и те наистина трябва да се срещат повече с хората на духа и там трябва да стават други разговори. Именно за това какво трябва да направят".

Натюрморт, 1935

Проектът "Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника" се осъществява в партньорство между Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия – Казанлък, и Държавна агенция "Архиви", като включва поредица изложби, посветени на годишнината на художника. Настоящата експозиция е втората част от документалната поредица "Дечко Узунов. Монументално изкуство". 

В периода юни - септември 2024 г. посетителите ще имат възможност да видят архивни снимки, подготвителни проекти и творби, чрез които е създаден визуален разказ за тази, не толкова добре позната страна от творчеството на Дечко Узунов.

След експозицията, посветена на светското монументално изкуство, сега акцентът е върху религиозното. До днес са запазени стенописите в две църкви, които Дечко Узунов изписва в колектив. През 1936 г. заедно с художниците Стефан Иванов, Никола Маринов и Димитър Кандимиров той работи в Катедралния храм "Свети Йоан Предтеча" в гр. Казанлък. В колектива се включват и Чудомир със съпругата му Мара Чорбаджийска. През 1937 г. заедно с Никола Маринов Дечко Узунов участва в изписването на храм "Св. Иван Рилски" в гр. Перник. Помощник е Александър Поплилов. По-късно, през периода 1981–1983, Узунов участва във възстановяването на някои от витражите в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, разрушени по времето на Втората световна война (1939–1945). С проектите и реализацията на тези монументални творби публиката ще се запознае чрез документални снимки, архивни материали и репродукции.

Композиция (Пейзаж с лодки), 40-те години на ХХ в.

Филиал "Дечко Узунов" на Софийска градска художествена галерия притежава в колекцията си редица скици и по-детайлни разработки за религиозни стенописи. Част от тях допълват експозицията като свидетелство за сериозните и целенасочени проучвания, които художникът е правил през годините. Включени са и две живописни платна – "Св. Георги“ (1930-те г.) и "Автопортрет със светци" (1983 г.), свидетелство, че художникът се връща към изобразяването на свети образи и в един по-късен етап от дългия си творчески път и в кавалетните произведения.

Проектът "Дечко Узунов. 125 години от рождението на художника" се реализира с финансовата подкрепа на Столична програма „Култура“ и медийното партньорство на БТА, както и с помощта на художествените галерии в страната, Съюза на българските художници, Българската народна банка, Софийската опера и балет, Държавната опера в Стара Загора, Народен театър "Иван Вазов" – София, Национален исторически музей, Музея на Софийския университет "Св. Климент Охридски", Народно читалище "Васил Левски" – Карлово, Катедрален храм "Свети Йоан Предтеча", гр. Казанлък, и храм "Св. Иван Рилски", гр. Перник.

Аделина Филева

Аделина Филева е родена в София през 1959 г. Дипломира се в специалност „Изкуствознание” при Национална художествена академия в София, а от 1995 г. става част от екипа на Софийска градска художествена галерия. Десет години по-късно поема управлението като директор на галерията и извежда институцията на едно от челните места в сферата на изложбения живот в страната. През 2006г. със съдействието на общината възстановява галерия „Васка Емануилова“, която днес е важно средище за българската скулптура и съвременно изкуство. От 2016г. и галерия „Дечко Узунов“ става филиал на СГХГ. Галерия, която има също своята специфична творческа програма.

Като историк на изкуството и уредник експозиция в галерията проучва различни проблеми от историята и съвременното развитие на българското изкуство. Съдейства на отделни творци, наследници на художници и изкуствоведи за реализацията, аранжирането, научното документиране и откриване на ретроспективни или самостоятелни изложби от България и чужбина. Подготвя и реализира самостоятелно или в колектив изложби, книги и каталози, представящи различни творци и проблеми на българското изкуство. Като директор на институцията разработва стратегията и правилниците, създава обществен съвет подпомагащ и представящ СГХГ, координира дейността на галерията и филиалите, подпомага развитието и реализацията на проектите на колегите, привлича съмишленици и партньори, работи за дигитализацията на фонда, активно си сътрудничи със СО, Министерство на културата, галериите и музеите в страната и в чужбина. Носител е на много награди в областта на изкуството.


Още по темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24