Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.
Те са там, където най-много са нужни, готови да жертват всичко, за да спасят живот и да върнат усмивките на лицата на онези, които са загубили всичко.
В "Нощен хоризонт" срещата е с истинските герои на нашето време – доброволците, които без колебание оставят всичко зад себе си, за да се притекат на помощ на нуждаещите се в най-трудните моменти.
"Доброволците, които реагират при бедствия са хора, които преминават специфична подготовка, имат съответните правомощия, дадени им със закон, носят отговорности, това са хора, които носят униформи, преминават през подбор на кадрите, те са част от единната спасителна система на страната, разказа в "Нощен Хоризонт" Ясен Цветков, председател на Национална асоциация на доброволците в България.
"Доброволците, както масово наричат хората, които помагат в обществена полза, могат да бъдат хора, които работят в други каузи и професии.
Службата за климатични промени към ООН, Световната метеорологична организация, други водещи организации правят изключително тревожни прогнози и това можем да го видим почти ежедневно и у нас. Помните какви бури се случиха наскоро.
Ще ставаме свидетели на все по-чести и все по-интензивни и все по-нанасящи щети метеорологични явления.В този смисъл няма държава или институционална система, която да е способна да се справи сама, така че доброволците, особено тези, които по смисъла на Закона за защита при бедствията, са част от тази държава и държавата инвестира в техния капацитет, оборудване, подготовка, допълни още Цветков.
Той изясни, че в България е ползван немският модел, има някои грешки, но е хубаво, че се върви в някаква посока, развиваме се, вече имаме някои резултати - при мащабни бедствия доброволци се намесиха успешно.
Но имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора, защото има огромна празнина, която трябва да бъде запълнена в този сектор и се надявам в скоро време да видим стъпки в тази посока, обобщи Ясен Цветков.
От Асоциацията на доброволците в България организират национални състезания за доброволци на 22.06 – Републиканско състезание за доброволци в Троян. Участват 21 отбора от цяла България и на 20.06 – Състезание за млади доброволци в Разград /на възраст между 16 и 18 години/ - участват 9 отбора.
"Важното и доброто е, че у нас имаме изградена система за реакция, добра или лоша тя даде резултати последните 10 - 12 години.
След последните реформи 2009 - 2010 година беше поет курс към организиране, насърчаване и стимулиране на доброволчеството по време на бедствие, което доведе до създаване на доброволни формирования за овладяване на бедствия.
Към настоящия момент може би 95 % от регистрираните доброволци в страната са към общинските доброволни формирования, каза още Ясен Цветков, председател на Национална асоциация на доброволците в България.
В разговора ще чуете още: Александър Джартов, главен комисар от МВР, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, кметът на гр. Брацигово Надежда Казакова и доброволецът Красимир Каракашев.
Ясен Цветков е възпитаник на Националната гимназия за древни езици и култури. Магистър по Публична администрация от УНСС. Доктор по "Организация и управление извън сферата на материалното производство" със специализация в управлението на кризи като има над 10 научни изследвания, статии и публикации по темата.
От 10 години работи в неправителствения сектор като координатор на международни проекти, свързани с младежки инициативи, предприемачество, регионално развитие и други. Вече 13 години е част от системата на доброволните формирования за реакция при бедствия като извървява цялата стълбица от редови доброволец, през ръководител на формированието на София, след което бива избран за председател на Националната асоциация на доброволците в Република България.
НАДРБ е представителна организация на доброволните формирования за овладяване на бедствия. Състои се от всички заинтересовани страни в процеса на управление на кризи - институции, доброволци, граждани, клубове и други. Организацията непрекъснато увеличава своите членове в цялата страна и е в процес на изграждане на национална доброволческа мрежа. Основана е през 2014 г. от доброволци, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и Национално сдружение на общините в Република България.
НАДРБ подпомага процеса по създаване, поддържане и развитие на активна и ефективна мрежа от доброволци, която да бъде в помощ на професионалните служби в превенцията на риска, овладяването на бедствия и отстраняването на последствията от тях. Асоциацията работи активно за популяризирането на каузата и привличането на съмишленици от всички сектори на обществения живот – граждани, бизнес, институции, академична общност и други. Не на последно място НАДРБ е активен участник в процеса на преодоляване на възникнали трудности, проблеми и предизвикателства пред развитието на доброволците за овладяване на бедствия.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..
Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..