Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.
Те са там, където най-много са нужни, готови да жертват всичко, за да спасят живот и да върнат усмивките на лицата на онези, които са загубили всичко.
В "Нощен хоризонт" срещата е с истинските герои на нашето време – доброволците, които без колебание оставят всичко зад себе си, за да се притекат на помощ на нуждаещите се в най-трудните моменти.
"Доброволците, които реагират при бедствия са хора, които преминават специфична подготовка, имат съответните правомощия, дадени им със закон, носят отговорности, това са хора, които носят униформи, преминават през подбор на кадрите, те са част от единната спасителна система на страната, разказа в "Нощен Хоризонт" Ясен Цветков, председател на Национална асоциация на доброволците в България.
"Доброволците, както масово наричат хората, които помагат в обществена полза, могат да бъдат хора, които работят в други каузи и професии.
Службата за климатични промени към ООН, Световната метеорологична организация, други водещи организации правят изключително тревожни прогнози и това можем да го видим почти ежедневно и у нас. Помните какви бури се случиха наскоро.
Ще ставаме свидетели на все по-чести и все по-интензивни и все по-нанасящи щети метеорологични явления.В този смисъл няма държава или институционална система, която да е способна да се справи сама, така че доброволците, особено тези, които по смисъла на Закона за защита при бедствията, са част от тази държава и държавата инвестира в техния капацитет, оборудване, подготовка, допълни още Цветков.
Той изясни, че в България е ползван немският модел, има някои грешки, но е хубаво, че се върви в някаква посока, развиваме се, вече имаме някои резултати - при мащабни бедствия доброволци се намесиха успешно.
Но имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора, защото има огромна празнина, която трябва да бъде запълнена в този сектор и се надявам в скоро време да видим стъпки в тази посока, обобщи Ясен Цветков.
От Асоциацията на доброволците в България организират национални състезания за доброволци на 22.06 – Републиканско състезание за доброволци в Троян. Участват 21 отбора от цяла България и на 20.06 – Състезание за млади доброволци в Разград /на възраст между 16 и 18 години/ - участват 9 отбора.
"Важното и доброто е, че у нас имаме изградена система за реакция, добра или лоша тя даде резултати последните 10 - 12 години.
След последните реформи 2009 - 2010 година беше поет курс към организиране, насърчаване и стимулиране на доброволчеството по време на бедствие, което доведе до създаване на доброволни формирования за овладяване на бедствия.
Към настоящия момент може би 95 % от регистрираните доброволци в страната са към общинските доброволни формирования, каза още Ясен Цветков, председател на Национална асоциация на доброволците в България.
В разговора ще чуете още: Александър Джартов, главен комисар от МВР, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, кметът на гр. Брацигово Надежда Казакова и доброволецът Красимир Каракашев.
Ясен Цветков е възпитаник на Националната гимназия за древни езици и култури. Магистър по Публична администрация от УНСС. Доктор по "Организация и управление извън сферата на материалното производство" със специализация в управлението на кризи като има над 10 научни изследвания, статии и публикации по темата.
От 10 години работи в неправителствения сектор като координатор на международни проекти, свързани с младежки инициативи, предприемачество, регионално развитие и други. Вече 13 години е част от системата на доброволните формирования за реакция при бедствия като извървява цялата стълбица от редови доброволец, през ръководител на формированието на София, след което бива избран за председател на Националната асоциация на доброволците в Република България.
НАДРБ е представителна организация на доброволните формирования за овладяване на бедствия. Състои се от всички заинтересовани страни в процеса на управление на кризи - институции, доброволци, граждани, клубове и други. Организацията непрекъснато увеличава своите членове в цялата страна и е в процес на изграждане на национална доброволческа мрежа. Основана е през 2014 г. от доброволци, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и Национално сдружение на общините в Република България.
НАДРБ подпомага процеса по създаване, поддържане и развитие на активна и ефективна мрежа от доброволци, която да бъде в помощ на професионалните служби в превенцията на риска, овладяването на бедствия и отстраняването на последствията от тях. Асоциацията работи активно за популяризирането на каузата и привличането на съмишленици от всички сектори на обществения живот – граждани, бизнес, институции, академична общност и други. Не на последно място НАДРБ е активен участник в процеса на преодоляване на възникнали трудности, проблеми и предизвикателства пред развитието на доброволците за овладяване на бедствия.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..