Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не се очаква поскъпване на хотелските услуги

Снимка: Георги Нейков, БНР

До края на годината не се очаква повишение на цените в хотелиерството, а в обектите, които предвиждат увеличение, то ще бъде не повече от 10 на сто. Хотелиерите обаче не  се надяват на подобрение на бизнес средата. Това сочат данните от националното допитване, направено от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели към края на първото полугодие.

70% от участниците в допитването поставят като основен проблем в хотелиерството липсата на персонал. Малко над 1/5 от хотелиерите отговарят, че най-голямото предизвикателство пред техния бизнес е ръстът на разходите, а 10% са отговорили че проблем е спадът на туристите от традиционния за конкретния хотел пазар, посочи Георги Дучев, изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели.

"Въпреки че разчитат на вноса на персонал, хотелиерите все по-малко виждат това решение като устойчиво. Интересното е, че спрямо миналата година се увеличава процентът на хотелиерите, които смятат да заложат на студенти и ученици в горните класове  - със стажове, различни програми за заетост, т.е. един поглед, който е свързан и с развитието на собствени кадри", обясни той. 

Увеличението на цените в хотелите гравитира около това на инфлацията. Приходите, ако въобще растат, се движат в рамките на малко над годишната инфлация за страната. Разходите за заплати и осигуровки на персонала се увеличават, но в бъдеще това ще се случва с по-бавни темпове. Рентабилността в хотелския бизнес се свива, посочи още Георги Дучев.

"Шансове за успех, и евентуално за просперитет ще имат тези, които са гъвкави и могат да реагират на бързо променящите се условия", поясни той. 


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подкрепата за Украйна във фокуса на Европейския съвет в Брюксел

Подкрепата за Украйна, европейската отбрана и последните събития в Близкия изток ще обсъдят лидерите на Европейския съюз на заседание на Европейския съвет, което ще се проведе утре в Брюксел. В него ще участва и премиерът Росен Желязков. Ще бъдат обсъдени конкретни стъпки за засилване на подкрепата за Украйна и на натиска върху Русия. Част от..

публикувано на 22.10.25 в 21:35
Протест пред Паметника на Незнайния войн в Атина срещу 13-часовия работен ден на 14 октомври 2025 г.

Управляващата партия в Гърция гласува промяна в закона за паметника пред парламента

Гръцкият парламент подкрепи с мнозинство промяната в закона за паметника пред институцията. Само с гласовете на депутатите- консерватори от управляващата "Нова Демокрация" и трима независими народни представители в подкрепа на новия закон гласуваха 159 депутати. Цялата опозиция гласува срещу закона. Дебатите преминаха в остър спор между..

публикувано на 22.10.25 в 21:20
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Марк Рюте: Тръмп може да постигне мир в Украйна

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че е уверен, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да постигне мир в Украйна.  "Имам пълно доверие в президента Тръмп. Той е единственият, който може да постигне това. Той има опит от първия си мандат и ясна визия за това как тази войда да свърши. Той иска това - да сложи край на кръвопролитията. И..

публикувано на 22.10.25 в 20:48

Президентът: Почти всички младежи посочват образованието като ключ за развитието на България

"Не е важно да знаеш накъде бягаш, а да знаеш от кого бягаш“, с тази мисъл на Тери Пратчет президентът Румен Радев описа настоящата политическа ситуация в България.  Администрацията на президента беше домакин на инициативата "Мениджър за един ден“. Двама младежи се включиха в работния процес на институцията.  "Близо 50 младежи от..

публикувано на 22.10.25 в 20:30
Росен Желязков

Премиерът Желязков: Съвместните проекти за по-добра свързаност допринасят за сигурността на Европа

България твърдо подкрепя засилването на ангажимента на НАТО и ЕС, насочен към укрепване на морската сигурност, е заявил премиерът Росен Желязков в изказването си по време на Срещата на върха в рамките на инициативата "Берлински процес" в Лондон. Това съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Желязков специално е подчертал..

публикувано на 22.10.25 в 20:08

Съдът остави в ареста обвиненото за убийство в столичен мол момче

Софийският градски съд остави в ареста 15-годишното момче, обвинено за убийството на свой връстник в столичен мол.  СГС не успя да се произнесе по искането - обвиненият за убийството в мола да остане в ареста Съдът намери за обосновано предположението, че 15-годишното момче е извършило това, за което е обвинено - убийство. Според съдия Петя..

публикувано на 22.10.25 в 19:44

Вътрешната комисия отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за ДАНС

Вътрешната комисия в парламента отхвърли ветото на президента Румен Радев, наложено върху промените в Закона за ДАНС, според които председателят на държавната агенция се избира от парламента. По време на днешното заседание народните представители обсъдиха наложеното вето. При последвалото гласуване 10 депутати отхвърлиха ветото на президента,..

публикувано на 22.10.25 в 19:05