Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Българска Патриаршия
Снимка: bg-patriarshia.bg
Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх.

Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий.

Врачанският митрополит Григорий

Врачанският митрополит Григорий (Красимир Маринов Цветков) е роден на през 1970 г. в Ботевград. През 96-та г. е подстриган за монах в Хаджидимовския манастир "Св. Георги" от Неврокопският митрополит Натанаил. Завършва богословие в Атина три години по-късно. Бил е протосингел на Софийска митрополия, втори викарен епископ на Софийския митрополит и викарий на митрополията. През 2011г. става игумен на Троянския манастир. А преди 7 години с пълно единодушие е избран за Врачански митрополит.

При поемането на Врачанска митрополия митрополит Григорий очертава две основни насоки, върху които ще работи – благоустрояването на храмовете и духовното израстване на децата и младите хора.

И в действителност много храмове в митрополията се обновяват. Такъв е и един от най-емблематичните за Врачанска епархия храм „Свети Климент Охридски“, разположен по дефилето на река Искър край гара Черепиш. От 50-те години на миналия век до началото на промените там е била заточена Софийската духовна семинария.

По казуса с прогоненото от Белене сирийско семейство, което бе приютено временно от католически свещеник, митрополит Григорий заявява, че трябва да оказваме помощ на бежанци и нуждаещи се, но след като това бъде добре обмислено и адекватно.

Следващият кандидат за патриарх, посочен от Светия Синод е видинският митрополит Даниил. Той е избран на 32-ят тур с минимумът от 9 гласа.

Видинският митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил (Атанас Николов) е роден през 72-ра г. в Смолян. Също като Варачанският митрополит Григорий е подстриган за монах от Неврокопският митрополит Натанаил, но три години по-късно – през 99-та година. През 2002 г. бъдещият митрополит Даниил завършва Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски". През 2008 г. е хиротонисан за епископ в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. От 2010 г. е викарий на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф. От 2018 е избран за Видински митрополит.

По време на служението си митрополит Даниил обновява много църкви в епархията. Един от храмовете, които възстановява е митрополитския храм „Св. Николай“.

Повече от две години Видинска митрополия осигурява топъл обяд за бедни по няколко пъти седмично. Към епархията е открито православното неделно училище, а от тази есен отваря врати ново начално училище в града.

Осем месеца след началото на войната в Украйна, митрополит Даниил се обърна към духовниците в своята епархия да отправят молитви за мир по време на службите. Според него никой от участниците в конфликта не може да бъде оневинен и оправдан за случващото се за сметка на другия. В писменото си обръщение митрополит Даниил подчертава, че се наблюдават „тенденции за посяване на омраза, отрицание ненавист, включително в нашето общество към едната от воюващите страни, нарочвана за единствен и непровокиран агресор.“

Последният кандидат за патриарх на Българската православна църква, избран след 42 гласувания е Ловчанският митрополит Гавриил. През 2013 по време на каноничният избор за патриарх след кончината на патриарх Максим, митрополит Гавриил беше трети в списъка с кандидати – след Старозагорският митрополит Галактион и Русенският митрополит Неофит.

Ловчанският митрополит Гавриил

Светското име на митрополит Гавриил е Цветан Методиев Динев. Той е роден е през 50-та г. в гр. София. От 1953 г. до 1966 г. семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование. През 79-та година е подстриган в монашество от епископ Партений – викарий на Софийския митрополит. През 1984 г. завършва Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София. Защитава дисертация в Московксата духовна академия и става доктор на Богословието. През 1986 г. архимандрит Гавриил е назначен за предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия, какъвто остава до 1991 г. До края на 98-ма година Гавриил е протосингел на Софийска митрополия. През време на служението си в София като архимандрит и епископ той се изявява като ревностен защитник на каузата на каноничната Българска православна църква - против разколническите действия на т. нар. "алтернативен синод". През 98-а г. е въздигнат в епископски сан с титлата "Макариополски" и е назначен за викарий на Софийския митрополит. През 2001 година е избран за Ловчански митрополит.

След избирането си за Ловчански митрополит Гавриил започва подготовката по изграждането на най-големият нов храм в България след промените „Св. Св. Кирил и Методий“. Строителството започва през 2003 години и завършва 14 години по-късно. По време на своето над 20 годишно служение като митрополит на Ловчанска епархия, митрополит Гавриил ремонтира десетки църкви и манастира, създава първото в България училище „Свети Седмочисленици“ към митрополията, което от тази есен става основно.

През 2018 година митрополит Гавриил заявява, че ако се приеме Истанбулската конвенция, ще има много по-голямо насилие за жените.

Следващата неделя Патриаршеският избирателен църковен събор, в който над 100 делегати от цялата страна ще репи кой от тримата митрополити – Врачанският Григорий, Видинският Даниил или Ловчанският Гавриил ще бъде новият български патриарх.

Репортаж на Виктория Петрова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05