Благовеста Василиева и Николай Василиев коментираха пред БНР, че те са част от животновъдската гилдия, а не изключение от правилото. Фермата им има 2000 животни, но за паша високо в планината разрешителни тази година имат само 293.
"Останалите какво да ги правим? Това е нашата дилема! Нямаме достатъчно пасища в Източни Родопи, които и в момента вече са изгорели. Почти месец е близо 40 градуса температура и няма какво да пасат тези животни от началото на юни, а да не говорим до края на ноември”, каза Василиева пред БНР.
Николай Василиев е убеден, че забраната за употреба на пасищата не разрешава проблеми, тъй като капацитетът е значително по-голям.“Всеки, когато създава ферма, си намира пасища. Преди 15 години намерихме тези, тогава бяха свободни, пасища в Рила. И нямаше никакъв проблем да караме животните от Източни Родопи към Рила. Това е естествена миграция. В Източни Родопи имаме пасища, но стигат да изхраним животните до края на юни. След това, дори и да остане трева, тя е суха и хранителността ѝ е колкото на картон.
Не виждам защо не може?! Тревата, която е в националните паркове, която я пасем, си е същата, дори повече става, когато животните са там, а пасищата са много по-поддържани и много богати на трева. Не разбирам защо има такъв конфликт. Когато преди 30 години е правен Планът за управление на парка, натовареността на пасищата е много по-голяма. Всеки може да прочете в Плана за управление на Рила. Там пише 4 декара на крава и 1 декар на овца. Като изчислим пасищата, които са в Националния парк, по 4 декара, стават 35 000 крави”.
Животновъдите не оспориха данните, изнасяни от природозащитници, че от 661 крави, пасящи в парк Рила през 2007 година, броят им е стигнал до 8338 през 2022 година, но са категорични, че преди 50 -100 години в планината са пасли “стотици хиляди говеда и още повече овце”.
Фермерите коментираха и други аргументи на природозащитниците - че кравите отъпкват и преизпасват тревни местообитания и редки растения, замърсяват извори и планински езера, навлизат в резервати, пречат на дивите кози да заемат оптималните си местообитания, създават конфликт с едрите хищници.
"Кравата не може да преизпасе определена територия. Защото националните паркове не са остров. Ако бяха остров можеше да започне да има някакъв проблем. Тъй като не е остров, тези животни веднага ще напуснат тази територия, когато няма паша. На никой не е ясен терминът “преизпасване”. Аз съм зооинженер и на мен не ми е ясен", коментира Василиев и уточни, че той и съпругата му качват животните си в Рила от 7 години преди да има евросубсидии по мярка “пасторализъм” и дори са отказвали пасища, за които е предвидена такава мярка, за да отидат на по-добри терени.
Относно твърденията, че животновъди залагат отрови за мечки и вълци, за да запазят животните си, той коментира, че: “тези конфликти почти не стават в националните паркове, а в територията около селата и оборите на тези животновъди:
“В Националните паркове никога не сме чували такова нещо. Но хищникът се мести там, където са кравите. Ако оставим кравите да не са в националните паркове, този вълк няма да стои в националните паркове. Той ще дойде, където са кравите”.
Василиев предложи да дари средствата, които получава по мярка “пасторализъм”, за да се използват средствата в България, а не да се връщат в Европа:
“Когато не я усвоим, ние ще я върнем в Европа. Затова предлагаме да дарим нашата лична субсидия на обществото, за обществени инициативи и да покажем, че не качваме животните си в националните паркове заради мярката. Около 300 000 лева е за тези животни, които имаме”.
"Подпомагането по европейските програми много помогна на нашата ферма да се развие. Създадохме точно затова и този цех за преработка на месото. Ако се движехме само и единствено от субсидиите, нямаше да правим преработвателен цех и да искаме да храним децата на България с чиста, биологична храна. Това ни коства изключително много и е трудоемко, но искаме животните да бъдат отглеждани по екологичен начин, да бъдат пасищно отглеждани. Затова ги транспортираме на 250 км., а не ги храним с концентрирани фуражи. Най-страшното е, че “Дивата ферма” ще загуби биологичния си сертификат, ако не се качим на Рила”, допълни Василиева.
"Искаме да ни бъдат отпуснати пасища от резерв, който има в Национален парк “Рила”. Той е може би около 30% от пасищата, които в момента не са раздадени, защото са оставени стръмни, захрастени или за местообитания на дивите кози. Това нещо - за местообитанията на дивите кози - миналата година ние го съдихме, че не може да оставят пасища за тази цел, защото не се знаят къде са точните местообитания на дивите кози. Съдът постанови, че такива пасища не трябва да се оставят”, предложи решение Василиев.
Фермерите са категорични, че МЗХ е трябвало да оспори екологичната оценка за района и сега единственият начин да се реши проблемът на тях и колегите им - близо 8000 животни, които остават без паша - е да се ползват терени от резерва.
“Това не е спечелена война! Тази година, ако се разреши, ще бъде само една битка, която е спечелена от животновъдите. Трябва да се седне на масата заедно с учени, с еколози, с ботаници, съвместно с селскостопанска академия, с Аграрния университет...”, каза Василиева.
Министерството на земеделието представи пред земеделския бранш разработена концепция за създаване, функциониране и управление на Взаимоспомагателен фонд. Очаква се Фондът да стартира до края на годината чрез удържане на 1,5% от директните плащания за сектор "Растениевъдство". Фермерите обаче настояват да имат контрол върху харченето на парите от..
Задълбочават се проблемите с питейната вода за Кюстендил и някои от селата, а квартал "Герена" е без водоподаване повече от 50 часа. На 5 пункта ще се доставя бутилирана вода, както и вода за санитарно-битови нужди. Днес и утре централната "Чифте баня" и тази в кв. "Изток" ще работят безплатно, обяви градоначалникът инж.Огнян Атанасов...
Депутатите включиха в дневния си ред законопроекта, който урежда увеличение на парите за младите лекари-специализанти. Промените в Закона за лечебните заведения ще са точка трета в днешната програма. Три са проектите, които бяха одобрени в ресорната Здравна комисия. Предложението на управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН предвижда заплатите..
Ключов е въпросът по инструмента "Мерки за сигурността за Европа" (SAFE), защото ние имаме доста работа вътре в страната, така че нашата отбранителна индустрия да бъде въвлечена в производството от индустрията ни, каза в интервю пред БНР Йордан Божилов, експерт по национална и международна сигурност, основател на Софийския форум за..
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос ще направи днес първата си официална визита в Турция, откакто встъпи в длъжност на първи декември миналата година, съобщи сайтът "Тюркийе тудей". Тя ще се срещне с турския министър на външните работи Хакан Фидан. Очаква се двамата да обсъдят въпроси, свързани с отношенията между Анкара и Брюксел, както..
Граничен полицай е прострелял снощи около 19,30 часа нелегален мигрант от Мароко на границата с Турция край Звездец. Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов уточни, че е била засечена група от двадесетина души, които са се опитали нелегално да преминат границата. При появата на полицаите, повечето от нейните..
Търговците трябва да бъдат стимулирани да се придържат към добрите практики . Това заяви пред БНР Габриела Руменова, "Ние, потребителите". "Потребителите трябва да бъдат най-активната страна. Бихме могли да регулираме до голяма степен пазара със своето поведение и избор от кого да пазаруваме. А когато имаме сериозни опасения за нелоялни..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...