Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Руби: Нужни са повече малки обекти

Как Украйна може да се спаси от енергийния терор на Русия?

Дирк Бушле: Ако възможностите на Украйна да произвежда електроенергия не бъдат възстановени до зимата, последиците ще бъдат изключително сериозни

Пожар в АЕЦ "Запорожие" при обстрел, 4 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Поне половината от украинския капацитет за производство и пренос на електроенергия е разрушен от руски ракети и дронове, съобщават властите в Киев. Въпреки непрекъснато увеличаващия се внос на ток, на много места в Украйна е въведен режим на потреблението. А следващият студен сезон ще е по-лош от всички досега от началото на войната. 

Енергийната сигурност е сред приоритетите в плана за мир на президента Володимир Зеленски и партньорите на Киев от Европа и Съединените щати вече са осигурили около 2 милиарда долара в подкрепа на украинската енергетика.

Запас от свещи, батерии и съдове, които пазят храната топла - това е само малка част от вещите, които вече могат да се намерят в почти всеки украински дом, където всичко се планира според режима на тока. А какво ще кажете за операция, която хирурзи и медицински сестри носят челници за осветление и животоспасяваща медицинска апаратура, включена към генератор?

"Енергийният терор", както го наричат в Киев, започна през есента на 2022-ра и практически не е спирал, макар и миналата година да имаше известна стабилизация. Когато Украйна остана почти без боеприпаси, за да пази небето си, Русия засили систематичните удари. 

Ситуацията е много тежка, защото руснаците превърнаха гражданската инфраструктура и най-вече обектите за производство и пренос на енергия в мишени за своите военни атаки. Това е пълно погазване на човешките права и всякакви задължения, произтичащи от международното право, защото практически се нанасят удари по цивилното население.  

"Съвсем естествено, ако възможностите на Украйна да произвежда електроенергия и топлоенергия не бъдат възстановени до зимата, последиците ще бъдат изключително сериозни. Дори сега, в летните месеци се усеща ефектът от пораженията, тъй като на много места има режим на тока и пречи на нормалния живот в страната", заяви в интервю за "Събота 150" Дирк Бушле, заместник - директор на Секретариата на Енергийната общност, който ръководи и специален Международен фонд за подкрепа на Украйна в енергийната сфера. 

Какви са щетите, нанесени от руските атаки? Задавам въпроса с уточнението, че ситуацията е много динамична, защото нито ударите престават, нито опитите на украинските власти да възстановят каквото е възможно най-бързо. 

"При въглищните електроцентрали нанесените щети са между 70 и 80 %. Атомните централи не са докоснати. При възобновяемите източници обаче има големи щети - соларното производство е атакувано, а много вятърни турбини са в окупираните от Русия територии. 

Запорожката атомна централа - най-голямата в цяла Европа и 5-та по големина в света, е под окупация, което още в началото на бойните действия промени енергийната ситуация драматично. Централата е изключена в момента. Ядрената енергия обаче става все по-важна за украинската система заради щетите, нанесени по термалното производство. Светът гледа с тревога към случващото се в Запорожката АЕЦ, защото е ясно, че какъвто и да е инцидент в нея би имал ужасни последици за целия европейски континент. Това е сценарий, за който не искам и да мисля. 

Окупацията на Запорожката АЕЦ е най-малкото "ядрено изнудване" и поредното доказателство за това какво Русия причинява не само на Украйна, но и на цяла Европа".

Насочвам разговора към Кристиян Руби - генерален секретар на Евроелектрик: 

"На последната ни среща, свързана с производството на електроенергия, главният изпълнителен директор на една от най-големите компании в енергийната индустрия в Украйна Максим Тимченко съобщи, че след руските атаки срещу обекти от енергийната инфраструктура, способностите на компанията за производство са намалени с 90 процента. Правят се опити за възстановяване, но с пълното съзнание, че обектите отново могат да бъдат поразени от Русия". 

Възстановяването им трябва да е сравнително евтино и също така да има защита - както за производствените мощности, така и за преносната инфраструктура. Една от мерките, както обясни Тимченко, за повишаване на сигурността на мрежата е децентрализацията й. Ако руснаците знаят къде са ТЕЦ-овете, а това е така, защото са построени по времето на Съветския съюз, ще ги бомбардират систематично и в крайна сметка няма да останат работещи мощности. 

Или казано по друг начин - нужни са повече малки обекти, чието потенциално разрушаване не оставя огромна част от населението без ток. Също така трябва да са в пъти по-евтини от огромна централа за производство на електроенергия. 

"Ако повече хора имат соларни панели или разчитат на снабдяване от вятърни паркове, тогава изваждането от строя на всички мощности ще е много по-трудно. Друг ход, който предприемат украинските производители, е да работят с партньори в Европа, които затварят определени производства - например въглищните. Те могат да се снабдят с вече ненужни за европейските компании съоръжения. В крайна сметка, ако определен обект е работил 30 или 40 години, не е чак толкова страшно да бъде изгубен в бомбардировка, колкото, ако е напълно ново съоръжение. 

Предприемат се мерки по отношение на преносната мрежа. Още в съвсем ранен етап на войната Европа помогна на Украйна да се "откачи" от руската мрежа. Оттогава съоръженията за пренос на електроенергия са обект на руски атаки, частично успешни. При възстановителните дейности Украйна се опитва да изгради трансформаторни станции и подстанции под земята, за да е по-малка опасността от руски обстрел. 

Европа не стои със скръстени ръце при подготовката за следващата зима и трудностите, с които неминуемо ще се срещне Украйна, посочи от своя страна Дирк Бушле. 

"Състезаваме се с времето. Трябва да набавим генератори и друго оборудване от много стегнат пазар. Производството и доставката на подобни съоръжения изисква време. Работим заедно с украинското правителство и компании от сектора, за да се справим с предизвикателствата и да доставим на Украйна необходимото - било то допълнителни възобновяеми източници, газови турбини или елементи за въглищни централи. Опитваме да намалим негативните последици за цивилното население". 

Вече съвместно с правителството в Киев се работи по план за цялостното възстановяване на енергийната мрежа след края на руската война, коментира Бушле, според когото възстановителните дейности и в настоящия период се извършват съобразно изискванията на европейското законодателство. Включват ли плановете Крим и Донбас? 

"Възстановяването трябва да обхване изцяло територията на Украйна, говорим за неделима държава и всички планове за реконструирането й трябва да включват международно признатата й територия. В окупираните от Русия части има обекти с огромна консумация на електроенергия, но също и източници за производството й. Всичко това трябва да бъде оценено и включено във възстановителните дейности". 

Европейската общност оказва и правна помощ на Украйна.

"Тези нападения са престъпления и за тях трябва да се носи отговорност. Затова оказваме и правна помощ на оператора на взривения язовир "Каховка", който съди Русия заради нанесените поражения".

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Панама Хосе Раул Молино

Панамският президент: Каналът е и ще продължи да бъде панамски

Панамският канал е и ще продължи да бъде панамски. Така президентът на централноамериканската държава Хосе Раул Молино отвърна лаконично, но твърдо на обявеното от президента на Съединените щати Доналд Тръмп намерение да върне на Вашингтон контрола върху канала. Панама отхвърли претенциите на Доналд Тръмп Тръмп официализира тази заявка в първата..

публикувано на 20.01.25 в 22:09

Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство

Български гражданин, който живее в САЩ, е арестуван след двойно убийство в Монтгомъри Каунти, щата Мериленд, недалече от американската столица Вашингтон. Местната полиция в прессъобщение информира, че 25-годишният Калоян Димов Стоев е бил арестуван във връзка с убийства на две различни места. Властите смятат, че убийствата са свързани. Според полицията..

публикувано на 20.01.25 в 21:32
Президентът Доналд Тръмп и вицепрезидентът Джей Ди Ванс на президентска инаугурация - 20 януари 2025 г.

Вторият мандат на Тръмп започва, какви заявки за политиката си направи 47-ият президент на САЩ

Златният век на Америка започва точно сега, заяви Доналд Тръмп във встъпителната си реч като президент на САЩ: "От този ден нататък нашата страна ще процъфтява и пак ще бъде уважавана по целия свят", заяви той от трибуната в Ротондата на Капитолия - сградата на Конгреса в САЩ. Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и..

публикувано на 20.01.25 в 20:40
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Световните лидери поздравиха Доналд Тръмп

Веднага след президентската клетва на Тръмп заваляха блогопожелания към него от различни световни лидери: Доналд Тръмп и Джей Ди Ванс положиха клетва като президент и вицепрезидент на САЩ Завръщането ви в Белия дом ще увеличи неимоверно разходите за отбрана и производството на отбранителни средства, се обърна към Тръмп генералният секретар на НАТО..

публикувано на 20.01.25 в 20:13
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Проф. Асен Асенов: Голямото предизвикателство пред Тръмп е да възроди американската икономика

Речта на Тръмп беше вдъхновяваща и с много обещания. Това каза пред БНР п роф. Асен Асенов, преподавател по икономика в Американския университет във Вашингтон. "Първото нещо, което аз лично очаквам от втория мандат на Тръмп, е да се направят промени и американската икономика да продължи да има своята роля в света. Това е голямото..

публикувано на 20.01.25 в 20:00
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин стартира кампанията си за лидерския пост в БСП от Ямбол

Обединението на лявото пространство трябва да продължи и в бъдеще и аз ще работя за този дългосрочен проект, ако бъда избран за лидер на БСП, заяви Кристиан Вигенин, който в момента е заместник-председател на социалистическата партия. Кристиан Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП "Моята амбиция в тази кампания е да видим кои са..

публикувано на 20.01.25 в 19:51
Министърът на финансите Теменужка Петкова се срещна с председателите на Еврогрупата и ЕЦБ Паскал Донахю и Кристин Лагард, както и с еврокомисаря Валдис Домбровскис.

МФ: България реализира необходимия напредък към приемане на еврото

България прави необходимия напредък към приемане на еврото според представителите на европейските институции, с които се срещна министърът на финансите Теменужка Петкова.  Това е изводът в съобщението от ресорното министерство, което разпространи и снимка на Петкова с еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис, гуверньора на ЕЦБ Кристин..

публикувано на 20.01.25 в 19:39