Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.
Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.
"Това, което си говорят политиците, все по-малко и по-малко засяга хората", припомни той.
И коментира, че ГЕРБ трябва да е инициатор на тази належаща среща:
"Длъжни сме да направим опит да се проведе такъв диалог. Защото в противен случай - каква е гаранцията, че октомври няма да сме в същата ситуация. И какво ще правим тогава? Ако продължат тези цикли, които не пораждат нищо, не изключвам и злокобни сценарии през октомври. По-голямата заплаха е да кажат през октомври, че демокрацията е неработеща система и трябва да се търси друг път!".
Според Томислав Дончев "хората, които са разочаровани от цялата политическа система, опитват различни неща, понякога с желание и оптимизъм, понякога да накажат партиите".
Той е убеден, че като "най-големи, мъдри, с най-голяма подкрепа - най-много ни отива, трябва ГЕРБ да инициираме подобен разговор".Отхвърления вчера в НС кабинет на ГЕРБ зам.-председателят на партията коментира:
"Политическата логика за едно управление е да има групиране около най-големия. Такава е логиката на търсене на мнозинства. Каква логика има някой, отказал ти подкрепа, да търси твоята? Това означава, че няма доверие и цели".
Дончев е категоричен, че възможностите за диалог са изчерпани.
"Трябва да сме по-отговорни и да се заровим по-дълбоко в причините. При бъгнал компютър рестартът помага, но ако не стане на първия път, защо мислите, че третият и петият път ще помогнат", коментира Томислав Дончев.
Той констатира:
"Голямата цел на партиите е взаимното унищожение и това не може да доведе до нищо".
А личните нападки вчера в НС той определи като симптоматични за нивото на политическата система:
"Вчера се говореше на дебата повече за миналото, отколкото какво трябва да се направи, кои са важните неща за бъдещето... За съжаление отиваме на избори, които, ако съм откровен, не знам какво различно от това което имаме днес, ще произведат".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Пореден случай на насилие над животно - прегазването на кучето Мая от специализант във ВМА, доведе до обществено недоволство и до протести в София и Варна. Какво означава обществената реакция и как ще бъдат приложени новите разпоредби на Наказателния кодекс, който вече предвижда завишени наказания? Мнения по темата дават адвокат Мариета..
България е успяла да намали употребата на антибиотици в резултат на въвеждането на електронните рецепти, но проблемът с микробите, които са резистентни на лечение, продължава да се увеличава. Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" доцент Иван Иванов от Националната Референтна Лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната..
Около 15 сигнала за поява на мечки в населените места са постъпили в Държавното горско стопанство в Карлово. Последният случай от тези дни е от вилната зона на Карлово, където мечка свободно се е разходила по улиците. Там вече има денонощен патрул от горски служители, които да помогнат мечката да бъде прогонвана към планината. Денонощни патрули..
Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството. Това заяви пред БНР Теодора Бакърджиева - изпълнителен директор на Българския дарителски форум. "Най-малкото по-модерно звучене на използваните термини, дефиниции - такива, които да са синхронизирани и с останалите нормативни документи, които са в сферата на културата и изкуството...
Продължава проверката в завода за преработка на дървесина "Кроношпан - България" след над 400 сигнала, подадени от жители на Велико Търново, за неприятни миризми. Очаква се и заключението на МОСВ. Регионалната екоинспекция във Велико Търново вече глоби завода със 70 хил. лева. РИОСВ глоби "Кроношпан" със 70 000 лева Кметът на Велико..
В образователната ни система има голяма нужда от по-интересни и интерактивни инструменти за работа с децата. Това мнение изказа пред БНР Александра Стоименова от организаторите на кампанията "Сила за новото поколение", която стартира през 2024 г. Продължението ѝ е опит да се вдъхновят учениците да опознаят света на емоциите чрез нова..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва проверка за валидността им. Това пояснява пред БНР Александър Кирилов, който отговаря за сигурността в "Български пощи". " Анонимни ползватели на услугата няма да има . Всички наши клиенти..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
"При първичната и извънболнична медицинска помощ (ПИМП) увеличението е 5,5% и ние приемаме това като нещо разумно, съобразно ситуацията в държавата, не..