Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пред икономиката и гражданите на страната стоят въпроси, на които не са получили отговори"

Проф. Димитър Иванов: България да излезе от цикъла на избори, разумният ход е конституционни промени

"България трябва да е мъдра, да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните проблеми"

| Интервю
Проф. Димитър Иванов
Снимка: БГНЕС

Бих искал да се получи обединение в българския парламент за създаване на национално експертно правителство с голям политически консенсус, но трябва да сме реалисти - отиваме на избори. Не може този цикъл да продължава непрекъснато.

Това коментира макроикономистът проф. Димитър Иванов в интервю пред БНР от Лондон.

„България трябва да се опита да излезе от цикъла на избори и най-разумният ход е конституционни промени. И един голям национален диалог с политическите партии, защото над тях стои България и българските граждани и не може те да са жертва на тези постоянни политически битки“, препоръча той.

Политическата криза в България той описа с думи на Ленин:

"Преди повече от 100 години немодерният днес Ленин бе казал, че има десетилетия, в който нищо не се случва и дни в които се случват десетилетия."

А за неприетото в 50-ото НС правителство  коментира:

"Само преди дни, щяхме сякаш с машина на времето, да се завърнем 4 години назад и то след 3 години експерименти. Налице е парламентарна и политическа криза. И всичко това прави формирането на правителство изключително трудно. Но и трети мандат, считам, че ще бъде трудно и противоречиво упражнение."

Иванов припомни, че е от първите, в далечната 2000 г., когато говори за национално експертно правителство. 

"А сега битката между политическите елити стана толкова жестока, че правителство с трети мандат трудно може да се намери консенсус.
Не говоря за марионетно или на партийни кукли правителства, такива можем да си правим през ден", предупреди икономистът, който живее в Лондон.

„Трябва ни компетентно правителство със стратегически цели. В този парламент това трудно може да се случи. Днес сме изправени пред перспективата на икономическа нестабилност, критикувана от ЕК, пред Шенген, неовладяна инфлация и изоставаща от технологичния процес в света. България се превърна в страна на голямо частно богатство и още по-голяма обществена мизерия“, коментира Димитър Иванов.

И допълни:

Такъв проект за правителство на ГЕРБ не можеше да бъде приет, това не е конкурс за Мис България. Пред икономиката и гражданите на България стоят въпроси, на които те не са получили отговори. Ще продължи увеличението на държавните разходи, проблемът с бюджетния дефицит, който не присъстваше в предизборната кампанията на нито една партия. Как ще влезем в еврозоната? Ще се повишават ли данъците? И тази бюджетна несигурност е  най-сериозната, защото отново влизаме в предизборна кампания и всяка партия ще даде приоритет на своите флиртове и компромиси. Никой не отговаря, как се решава инфлацията.

Според него инфлацията у нас не намалява, „няма такова нещо, намалява скоростта на нейното повишаване“.

„Не считам, че е реалистично инфлацията да бъде овладяна до края на годината. Розови обещания!  Съжалявам, че не сме в еврозоната, но тя и цяла Европа не е в добро икономическо състояние. Учудвам се, че в НС се говореха неща – неверни, за ЕС. Един от надвисналите черни облаци над еврозоната е фискалната политика, въведена от тази година. ЕК заплаши, че започва процедури за прекомерен дефицит срещу Франция, Малта и др. Въпросът не е само „не влязохме“, а че България трябва да е мъдра, за да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните сериозни проблеми“, предупреди икономистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Язовирите са в добро състояние и имат достатъчно вода за напоителния сезон

Язовирите на територията на страната разполагат с достатъчен обем за безпроблемното протичане на сезона и към момента те са запълнени на около 43%.- съобщават от "Напоителни системи" на старта на напоителния сезон.  Съоръженията на Дружеството са в добро техническо състояние и вода се пуска по всички напоителни канали в районите, в които са..

публикувано на 29.05.25 в 13:26

АКФ представи разследване за скрито влияние в българската енергетика

Нерегламентирани финансови стимули за държавни служители, шестцифрени заеми за политици, данъчни и осигурителни измами за стотици милиони, фалшификации с въглеродни квоти и изтичане на информация за предстоящи проверки на Европейската прокуратура. Т ова са част от нарушенията, за които от Антикорупционния фонд (АКФ) твърдят, че са извършени от..

публикувано на 29.05.25 в 13:15

Десетки населени места в Румъния са засегнати от обилни дъждове

Близо 70 населени места в 14 окръга на Румъния са засегнати от последиците от обилните дъждове през последните 24 часа, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на Департамента за извънредни ситуации. С цел защита на населението през последните 24 часа местните власти са разпоредили превантивна евакуация на 375 души в четири окръга –..

публикувано на 29.05.25 в 13:14
Васил Терзиев

Терзиев призова СОС да не гласува предложенията за промени в бюджета на София за 2025 г.

Кметът на София Васил Терзиев призова общинския съвет да не гласува предложенията за промени в бюджета на града за тази година, които бяха гласувани в комисията по финанси на Столичния общински съвет и бяха предложени от ГЕРБ - СДС, "Спаси София", "БСП за България" и Карлос Контрера от ВМРО. Предложенията за корекции в приходната и разходната част..

публикувано на 29.05.25 в 13:02

София ще е домакин на международния форум на Film EU през юни

От 2 до 6 юни София ще е домакин на международния форум на алианса Film EU - формация от 8 европейски висши филмови училища, едно от които е НАТФИЗ. Те се събират, за да построят нещо голямо – първия общоевропейски университет за кино и медии. Предстои и фестивал със студентски филми, както и изложба с видеоинсталации, където природата среща..

публикувано на 29.05.25 в 13:01

Великотърновският апелативен съд обяви за решаване делото за смъртта на Ферарио Спасов

Великотърновският апелативен съд обяви за решаване делото за катастрофата, при която преди година и половина край село Шереметя загина футболният треньор Ферарио Спасов.  На първа инстанция подсъдимият Начо Пантелеев получи петгодишна ефективна присъда и беше оневинен по обвинението за нарушение на Закона за движение по пътищата. 5..

публикувано на 29.05.25 в 12:58

ПП-ДБ искат изслушване на Пламен Тончев. Има съмнение за натиск върху него

Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" искат да бъде изслушан Пламен Тончев, който оглавяваше ДАНС до вчера, когато беше избран за председател на Комисията по досиетата. Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков каза в кулоарите на парламента, че има съмнение за натиск върху Тончев. "Има ли натиск..

публикувано на 29.05.25 в 12:46