Бих искал да се получи обединение в българския парламент за създаване на национално експертно правителство с голям политически консенсус, но трябва да сме реалисти - отиваме на избори. Не може този цикъл да продължава непрекъснато.
Това коментира макроикономистът проф. Димитър Иванов в интервю пред БНР от Лондон.
„България трябва да се опита да излезе от цикъла на избори и най-разумният ход е конституционни промени. И един голям национален диалог с политическите партии, защото над тях стои България и българските граждани и не може те да са жертва на тези постоянни политически битки“, препоръча той.
Политическата криза в България той описа с думи на Ленин:
"Преди повече от 100 години немодерният днес Ленин бе казал, че има десетилетия, в който нищо не се случва и дни в които се случват десетилетия."
А за неприетото в 50-ото НС правителство коментира:
"Само преди дни, щяхме сякаш с машина на времето, да се завърнем 4 години назад и то след 3 години експерименти. Налице е парламентарна и политическа криза. И всичко това прави формирането на правителство изключително трудно. Но и трети мандат, считам, че ще бъде трудно и противоречиво упражнение."
Иванов припомни, че е от първите, в далечната 2000 г., когато говори за национално експертно правителство.
"А сега битката между политическите елити стана толкова жестока, че правителство с трети мандат трудно може да се намери консенсус.
Не говоря за марионетно или на партийни кукли правителства, такива можем да си правим през ден", предупреди икономистът, който живее в Лондон.
„Трябва ни компетентно правителство със стратегически цели. В този парламент това трудно може да се случи. Днес сме изправени пред перспективата на икономическа нестабилност, критикувана от ЕК, пред Шенген, неовладяна инфлация и изоставаща от технологичния процес в света. България се превърна в страна на голямо частно богатство и още по-голяма обществена мизерия“, коментира Димитър Иванов.
И допълни:
Такъв проект за правителство на ГЕРБ не можеше да бъде приет, това не е конкурс за Мис България. Пред икономиката и гражданите на България стоят въпроси, на които те не са получили отговори. Ще продължи увеличението на държавните разходи, проблемът с бюджетния дефицит, който не присъстваше в предизборната кампанията на нито една партия. Как ще влезем в еврозоната? Ще се повишават ли данъците? И тази бюджетна несигурност е най-сериозната, защото отново влизаме в предизборна кампания и всяка партия ще даде приоритет на своите флиртове и компромиси. Никой не отговаря, как се решава инфлацията.
Според него инфлацията у нас не намалява, „няма такова нещо, намалява скоростта на нейното повишаване“.
„Не считам, че е реалистично инфлацията да бъде овладяна до края на годината. Розови обещания! Съжалявам, че не сме в еврозоната, но тя и цяла Европа не е в добро икономическо състояние. Учудвам се, че в НС се говореха неща – неверни, за ЕС. Един от надвисналите черни облаци над еврозоната е фискалната политика, въведена от тази година. ЕК заплаши, че започва процедури за прекомерен дефицит срещу Франция, Малта и др. Въпросът не е само „не влязохме“, а че България трябва да е мъдра, за да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните сериозни проблеми“, предупреди икономистът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Твърденията за подвеждане на потребителите с вносно агнешко месо са неоснователни - категорични са от Българската агенция за безопасност на храните. В позиция на агенцията, изпратена до медиите, експертите уверяват, че проверки на предлаганото месо се правят ежедневно в цялата страна и до момента не са постъпвали доказателства, че..
Потребителите на Домашния социален патронаж в Павликени получиха безплатно храната си в дните на Страстната седмица. След решение на общинските съветници възрастните хора бяха освободени от дължимата такса. 308 са потребителите на социалния патронаж. За храната, която получават, те заплащат такса. В дните преди Великден възрастните хора..
Резервациите на българи в Гърция за празничните дни намаляват спрямо миналата година. Българските туристи, които са резервирали хотели за Великден в Гърция, са с 23% по-малко в сравнение с миналата година, съобщават от Съюза на хотелиерите. Българските туристи предпочитат Халкидики и островите Тасос и Корфу. С 36% повече румънски туристи..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира намерението за нов вот на недоверие на тема вътрешна сигурност. "Не знам точно какво са измислили този път и с какви фалшиви аргументи ще излязат, но аз чух Радостин Василев да казва, че имал данни за някакви престъпления. Ако има такива, да ги дава на съответните служби в МВР, за да..
След като парламентът отхвърли и втория вот на недоверие на правителството, лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски определи резултата от гласуването като очакван: "Колеги, както Ви казах, загуба на време, отново неуспехи и така ще бъде", каза Пеевски. И вторият вот на недоверие към правителството "Желязков" е неуспешен Вотът на..
Парламентът прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството, с които ще бъде уреден статутът на доброволците, редът за водене на регистър от доброволческите организации, както и създаването на публичен списък на интернет страницата на Министерството на правосъдието, който да показва доброволческите организации в страната...
Стотици МПС-та и пътуващи по АМ "Струма" бяха проверени за часове от екипи "Пътна полиция" при Главната дирекция "Национална полиция" като част от мерките за безпроблемно протичане на предстоящите Великденски празници. Проверката, която ще продължи 20 часа - вечерта на 17 април, а на 18 април вечерта ще става в района на 53 км на магистралата в..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на..