Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пред икономиката и гражданите на страната стоят въпроси, на които не са получили отговори"

Проф. Димитър Иванов: България да излезе от цикъла на избори, разумният ход е конституционни промени

"България трябва да е мъдра, да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните проблеми"

| Интервю
Проф. Димитър Иванов
Снимка: БГНЕС

Бих искал да се получи обединение в българския парламент за създаване на национално експертно правителство с голям политически консенсус, но трябва да сме реалисти - отиваме на избори. Не може този цикъл да продължава непрекъснато.

Това коментира макроикономистът проф. Димитър Иванов в интервю пред БНР от Лондон.

„България трябва да се опита да излезе от цикъла на избори и най-разумният ход е конституционни промени. И един голям национален диалог с политическите партии, защото над тях стои България и българските граждани и не може те да са жертва на тези постоянни политически битки“, препоръча той.

Политическата криза в България той описа с думи на Ленин:

"Преди повече от 100 години немодерният днес Ленин бе казал, че има десетилетия, в който нищо не се случва и дни в които се случват десетилетия."

А за неприетото в 50-ото НС правителство  коментира:

"Само преди дни, щяхме сякаш с машина на времето, да се завърнем 4 години назад и то след 3 години експерименти. Налице е парламентарна и политическа криза. И всичко това прави формирането на правителство изключително трудно. Но и трети мандат, считам, че ще бъде трудно и противоречиво упражнение."

Иванов припомни, че е от първите, в далечната 2000 г., когато говори за национално експертно правителство. 

"А сега битката между политическите елити стана толкова жестока, че правителство с трети мандат трудно може да се намери консенсус.
Не говоря за марионетно или на партийни кукли правителства, такива можем да си правим през ден", предупреди икономистът, който живее в Лондон.

„Трябва ни компетентно правителство със стратегически цели. В този парламент това трудно може да се случи. Днес сме изправени пред перспективата на икономическа нестабилност, критикувана от ЕК, пред Шенген, неовладяна инфлация и изоставаща от технологичния процес в света. България се превърна в страна на голямо частно богатство и още по-голяма обществена мизерия“, коментира Димитър Иванов.

И допълни:

Такъв проект за правителство на ГЕРБ не можеше да бъде приет, това не е конкурс за Мис България. Пред икономиката и гражданите на България стоят въпроси, на които те не са получили отговори. Ще продължи увеличението на държавните разходи, проблемът с бюджетния дефицит, който не присъстваше в предизборната кампанията на нито една партия. Как ще влезем в еврозоната? Ще се повишават ли данъците? И тази бюджетна несигурност е  най-сериозната, защото отново влизаме в предизборна кампания и всяка партия ще даде приоритет на своите флиртове и компромиси. Никой не отговаря, как се решава инфлацията.

Според него инфлацията у нас не намалява, „няма такова нещо, намалява скоростта на нейното повишаване“.

„Не считам, че е реалистично инфлацията да бъде овладяна до края на годината. Розови обещания!  Съжалявам, че не сме в еврозоната, но тя и цяла Европа не е в добро икономическо състояние. Учудвам се, че в НС се говореха неща – неверни, за ЕС. Един от надвисналите черни облаци над еврозоната е фискалната политика, въведена от тази година. ЕК заплаши, че започва процедури за прекомерен дефицит срещу Франция, Малта и др. Въпросът не е само „не влязохме“, а че България трябва да е мъдра, за да си избере период на влизане за еврозоната, а не с влизането да се натъкне на нейните сериозни проблеми“, предупреди икономистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жълт код за валежи в 12 области, студ

През нощта срещу 17 февруари валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат..

публикувано на 16.02.25 в 16:14

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът Кристиан Вигенин от общо 7 кандидати...

публикувано на 16.02.25 в 13:34