Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 1 - 7 юли 2024

7
Иво Андреев на финала на Е4
Снимка: Иво Андреев

Шестима планински бегачи застанаха на 5 юли на масов старт по българския участък от туристическия маршрут Е4, познат още като „Петте планини“. Трасето е 240 км, с 14 000 метра изкачване във Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка. Шестимата са сред най-успешните ултрамаратонци в България - Росен Русев, Пламен Манов, Георги Деспотов, Иво Андреев, Николай Дерменджиев, Младен Антонов и Даниел Иванов. Всеки от тях започна да бяга със собствено темпо, а Иво Андреев и Николай Дерменджиев имаха намерение да изминат трасето щафетно, но впоследствие Иво обяви, че продължава сам. Заради възпаление на ахилес пък Росен Русев се наложи да спре пробега при хижа "Яворов". 


Първият успешно финиширал беше Иво Андреев - 52:41:46 часа, а втори до крайната точка достигна Младен Антонов - 68:56:04 часа. Така най-доброто време по Е4 остана у Калоян Пейчев - Кофето, който през 2019 г. измина българския участък от международния пешеходен маршрут за 51 часа и 8 минути. 


Младен Антонов по Е4

Снимка: Младен Антонов


Георги Жеков и Антония Григорова победиха в Triglav Skyrun - 34 км, с 2300 м Д+ в една от най-дивите и високи части на Националния парк "Централен Балкан". Състезанието е част от Държавния календар по скайрънинг. Георги финишира първи с ново най-добро време по трасето - 3:45:22 ч, а една секунда след него пресече финала и брат му - Тенчо Жеков. При жените Антония записа впечталяващото време - 4:57:36 ч.


Антония Григорова

Снимка: Triglav Skyrun


От пещерния клуб "Под РъБъ" съобшиха, че е подобрен рекордът за най-млада българка, стигнала дълбочина над 1000 м. Това е станало миналата седмица, в Словачка. Там 18-годишната Мария Пенчева е достигнала малко повече от -1200 м и само няколко часа по-късно Анна-Мария Стоянова, на 17 години, е минала през същата дълбочина. С тях е била и 19-годишната Рая Лакова, която също е слязла под 1000 м дълбочина. Досегашният дълбочинен рекорд беше на Вихра Иванова, която през 2021 г., на 20-годишна възраст, преодоля границата от 1000 метра в пещерата Недам.


Снимка: ПК "Под РъБъ"


Българският парапланерист Весо Овчаров е в Пакистан. Той споделя видеоклипове от своята аклиматизация за по-голяма височина. Макар да не е обявена официално целта му, е ясно, че тя ще бъде свързана с полет от някой връх или над него. Миналото лято Весо, който е световен рекордьор по акробатичен парапланеризъм, прелетя над седемхилядника Спантик (7027 м) в Пакистан. 


Весо Овчаров в Пакистан

Снимка: Фейсбук страница на Весо Овчаров


Междувременно бразилец загина при инцидент с параплан близо до пакистанското село Асколе. Според пакистанската медия Dawn Rodrigo Raineri е бил опитен летец, като преди експедицията се е подготвял в Шамони. В актива си има 3 успешни изкачвания на Еверест. В Балторо, Пакистан Райнери се е запознал с Весо Овчаров и неговия партньор - Антоан Жирар, от Франция. Всеки обаче летял автономно, следвайки своя лична цел. Преди дни Райнери успял да се издигне на 6000 м и да достигне връх Lady Finger. За момента обаче няма потвърдена информация как се е стигнало до фаталния инцидент с бразилския парапланерист и какво точно се е случило.


Голям серак се откъсна от източната стена на K2, като падна 3000 метра върху големия ледник Годуин-Остин. В средата на ледника, който е на 5600 м височина, е разположен работният лагер на проекта "Ice Memory", чиито членове са невредими и са се върнали в базовия лагер, съобщава Planetmоuntain. Проектът е на италиански учени, съвместно с Италианския алпийски клуб, и има за цел да изследва снега и леда в Каракорум, за да установи какво е въздействието на климатичните промени.


На 38-годишната възраст почина японският катерач Кейта Кураками, станал известен с първото свободно изкачване в стил соло, с въже на "Носът" по Ел Капитен, Йосемити. Той е преминал също соло, с въже, отдолу нагоре считаното за едно от най-трудните роуп-солута на спортен маршрут в света - "Mare" 8с+ в планината Futago, Япония. Известен е също с решаването на някои от най-трудните хайбоул проблеми в Япония.


Кейта Кураками

Снимка: Drew Smith


Кейта Кураками е починал на 26 юни в планината Фуджи. Диагностициран с камерна аритмия преди няколко години, японецът е бил на преход с приятел, когато загубил съзнание и починал, съобщава Explorersweb. След като му поставят диагнозата през 2021 г., той решава да не слуша съветите на лекарите и продължава с катеренето до последния си дъх. В интервю за японска медия преди две години Кейта Кураками отговаря на въпрос за решението си така: "Дори и да бях доживял до 70 или 80 години без катерене, щях ли да бъда щастлив?".

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22

Бай Дафо Трендафилов - вълшебникът на гайдата

Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения.  Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..

публикувано на 17.01.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, януари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Законите на Мърфи

12.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 12.01.25 година

публикувано на 12.01.25 в 08:15