Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

3
Д-р Джина Дундова-Панчева
Снимка: Станислава Пирчева

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и който посвещава себе си на това да лекува и вдъхновява едновременно.

Подобно на древногръцкия бог на лечението Хипократ, д-р Джина Дундова-Панчева посвещава дните си на грижата за здравето и живота на другите, но когато настъпи нощта тя се преобразява с крилете на Пегас и полита в света на поезията и изкуството.

В "Нощен хоризонт" говорим за силата на хубавата песен и как тя успява да докосне сърцата на толкова много хора. Търсим отговор на въпроса откъде изгрява слънцето в душата на твореца и има ли светлина в изкуството, което създава. Изследваме света на поезията като паралелен – дали е място за бягство или просто отражение на реалността.

Нашата гостенка се намира на кръстопът между Хипократ и Пегас - като лекар и творец, съчетава изкуството на медицината и поезията. В опит да покажем дълбочината и тази многопластовост на д-р Панчева, разглеждаме процеса на създаване на песен и слово и говорим за това, дали музиката или словото идват първи, как се ражда едно произведение и вплита емоцията в него.

Снимка:Личен архив

Тя ни разкри тайните на своето творчество затова как успява да балансира между професията си на лекар и страстта си към поезията и вдъхнови слушателите с нейния уникален път в света на медицината и изкуството.

Д-р Панчева сподели също така трудно ли се става лекар и каква е цената на добрата подготовка по определена специалност, както и как един специалист се справя с работата с безнадеждно болни деца и пациенти с тежка патология, каквато често се среща в Клиниките по Детска Неврология и какъв е правилният подход към информиране на родителите за прогнозата.

Водени от желанието си да разкрием процеса на създаване на песните, създадени по текстове на д-р Панчева, подчертаваме и важността на сътрудничеството й с продуцента Игор Марковски и композитора Димитър Гетов, които се включиха в разговора. Чухме и литературния критик Юлий Йорданов.

Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Димитрова Дундова-Панчева завършва Английската езикова гимназия със златен медал, а през 1993г.- Медицинския университет . Лекар е – асистент в Катедрата по Физиология на МУ гр. София, където преподава и до момента физиология на медици, стоматолози и фармацевти на български и английски език. От 1994г. работи в Клиниката по Детска неврология на Института по педиатрия като педиатър и електрофизиолог – клинична работа, както и преподавателска, практикува и до днес. Има издадени седем поетични книги, една новела и четири букварчета. Две от книгите са двуезични. Новелата е преведена на английски и арабски език. Нейни стихове са поместени в: „Пламък”, „Словото днес“, „Галерия на думите“, „Тетрадката“и др. Някои от тях са преведени на английски, турски и гръцки език. Има публикувани стихове в Atunus Galaxy poetry, „ Eliz“ (Турция), „Неа Епохи“ Кипър и в някои наши и чужди антологии. Получава награда „Изящното перо-2024“ в международния литературен конкурс, организиран от Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салона за българска култура и духовност – Чикаго, както и статуетката „Вдъхновение“ на Международния фестивал на Поезията „Духовност без граници 2024“ в гр. Пловдив. Много от стиховете са послужили за създаване на песни по музика на Димитър Гетов, Стефан Диомов, Иван Кръстев, Валери Костов, Христо Деянов, Светослав Лобошки, Милен Македонски и др. и изпълнени от Маргарита Хранова, Нели Рангелова , Христо Деянов, Тони Димитрова, Георги Христов, Кристина Димитрова, Симона Загорова, Жана Бергендорф, Мариана Попова и др. По някои от стиховете са създадени песни за проекта „Пеещи артисти“ на Игор Марковски, както и много детски песни, някои - финалисти в „Детска мелодия на годината“. Две от песните печелят първа награда на националните конкурси за нова българска песен „Бургас и морето“ и „София пее“. Член е на Съюза на българските писатели и на Съюза на писателите - лекари. Обича пътешествията, фотографията, ски спорта и да свири на пиано.


По темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57