Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

3
Д-р Джина Дундова-Панчева
Снимка: Станислава Пирчева

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и който посвещава себе си на това да лекува и вдъхновява едновременно.

Подобно на древногръцкия бог на лечението Хипократ, д-р Джина Дундова-Панчева посвещава дните си на грижата за здравето и живота на другите, но когато настъпи нощта тя се преобразява с крилете на Пегас и полита в света на поезията и изкуството.

В "Нощен хоризонт" говорим за силата на хубавата песен и как тя успява да докосне сърцата на толкова много хора. Търсим отговор на въпроса откъде изгрява слънцето в душата на твореца и има ли светлина в изкуството, което създава. Изследваме света на поезията като паралелен – дали е място за бягство или просто отражение на реалността.

Нашата гостенка се намира на кръстопът между Хипократ и Пегас - като лекар и творец, съчетава изкуството на медицината и поезията. В опит да покажем дълбочината и тази многопластовост на д-р Панчева, разглеждаме процеса на създаване на песен и слово и говорим за това, дали музиката или словото идват първи, как се ражда едно произведение и вплита емоцията в него.

Снимка:Личен архив

Тя ни разкри тайните на своето творчество затова как успява да балансира между професията си на лекар и страстта си към поезията и вдъхнови слушателите с нейния уникален път в света на медицината и изкуството.

Д-р Панчева сподели също така трудно ли се става лекар и каква е цената на добрата подготовка по определена специалност, както и как един специалист се справя с работата с безнадеждно болни деца и пациенти с тежка патология, каквато често се среща в Клиниките по Детска Неврология и какъв е правилният подход към информиране на родителите за прогнозата.

Водени от желанието си да разкрием процеса на създаване на песните, създадени по текстове на д-р Панчева, подчертаваме и важността на сътрудничеството й с продуцента Игор Марковски и композитора Димитър Гетов, които се включиха в разговора. Чухме и литературния критик Юлий Йорданов.

Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Димитрова Дундова-Панчева завършва Английската езикова гимназия със златен медал, а през 1993г.- Медицинския университет . Лекар е – асистент в Катедрата по Физиология на МУ гр. София, където преподава и до момента физиология на медици, стоматолози и фармацевти на български и английски език. От 1994г. работи в Клиниката по Детска неврология на Института по педиатрия като педиатър и електрофизиолог – клинична работа, както и преподавателска, практикува и до днес. Има издадени седем поетични книги, една новела и четири букварчета. Две от книгите са двуезични. Новелата е преведена на английски и арабски език. Нейни стихове са поместени в: „Пламък”, „Словото днес“, „Галерия на думите“, „Тетрадката“и др. Някои от тях са преведени на английски, турски и гръцки език. Има публикувани стихове в Atunus Galaxy poetry, „ Eliz“ (Турция), „Неа Епохи“ Кипър и в някои наши и чужди антологии. Получава награда „Изящното перо-2024“ в международния литературен конкурс, организиран от Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салона за българска култура и духовност – Чикаго, както и статуетката „Вдъхновение“ на Международния фестивал на Поезията „Духовност без граници 2024“ в гр. Пловдив. Много от стиховете са послужили за създаване на песни по музика на Димитър Гетов, Стефан Диомов, Иван Кръстев, Валери Костов, Христо Деянов, Светослав Лобошки, Милен Македонски и др. и изпълнени от Маргарита Хранова, Нели Рангелова , Христо Деянов, Тони Димитрова, Георги Христов, Кристина Димитрова, Симона Загорова, Жана Бергендорф, Мариана Попова и др. По някои от стиховете са създадени песни за проекта „Пеещи артисти“ на Игор Марковски, както и много детски песни, някои - финалисти в „Детска мелодия на годината“. Две от песните печелят първа награда на националните конкурси за нова българска песен „Бургас и морето“ и „София пее“. Член е на Съюза на българските писатели и на Съюза на писателите - лекари. Обича пътешествията, фотографията, ски спорта и да свири на пиано.


По темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Иванов, директор на  Драматичен театър

Вълнуващи театрални срещи в Русе

На 13 септември трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе ще открие творческия сезон с премиера на пиесата "Опит за летене" по Йордан Радичков.  Две премиери през септември, фестивал през октомври и поредица от режисьорски дебюти предстоят на сцената на Драматичния театър в Русе и тези събития са на път да върнат театралната..

публикувано на 05.09.24 в 17:21
Боян Христов и Елина Дашина

Боян Христов подготвя първия си солов албум

Боян Христов е музикален продуцент, текстописец, певец, аранжор, вокален педагог.  Работил е с едни от най-големите имена в българската поп музика: Мария Илиева, Любо Киров, Поли Генова, ХилдаКазасян, Михаела Филева, Марияна Попова и др. Боян Христов е роден в Пловдив в семейство на музиканти: майка му е класически музикант, а баща му свири в..

публикувано на 05.09.24 в 16:03

Гери Турийска за новия си музикален проект

В рубриката "Летни книги за безсънни нощи" темата е летни четива и летни истории с Гери Турийска - писателка, текстописец, певица, радиоводещ, издател, идеен двигател и основател на “Пощенска кутия за приказки”.  Музиката и литературата в живота ѝ вървят ръка за ръка. ГериТурийска е автор на текстове на Мария Илиева, Рут Колева, Нина Николина,..

публикувано на 05.09.24 в 15:41
Анастас Петров и негови възпитаници

Спомени за основоположника на българския балет Анастас Петров

На 1 септември се навършиха 125 г. от рождението на създателя на българския професионален балет Анастас Петров - първия български балетист, първи хореограф, педагог със своя школа, подготвил най-известните наши балетисти, организирал първата балетна трупа у нас, поставил първия български балет. Накратко: Във всяко начинание в тази област на..

публикувано на 05.09.24 в 14:48
Пловдив - изглед от Стария град
Снимката е илюстративна

Националните есенни изложби в Пловдив продължават до 30 септември

"Приземяване"- под това мото в Стария град на Пловдив отвори врати за посетители Националните есенни изложби.  9 са авторите, които участват във форума за съвременно изящно изкуство, чието начало е поставено в далечната 1967 година. Сред тях са работещи в сферата на живописта, графиката, художествено стъкло, рисунка, фотография, скулптура...

публикувано на 05.09.24 в 10:42
Фестивален оркестър

Елитни музиканти празнуват 40-годишнината на "Аполония" в Созопол

В Созопол са в разгара си Празниците на изкуствата „Аполония“. Те започнаха официално на 28 август и ще продължат до 7 септември.  Изданието е специално, защото с него се отбелязват 40 години от началото.  Много шедро е това издание на „Аполония“ – на събития, нови проекти, емоции. Като на празник, защото голямото семейство на изкуствата..

публикувано на 04.09.24 в 17:47
Фантомът на операта

Кой кой е зад “Фантомът на операта“

След огромния си успех у нас през месец април, най-грандиозната пътуваща продукция на мюзикъла "Фантомът на операта" от А. Л. Уебър отново се играе в зала 1 на НДК /от 29-и август до 5-и септември/. Предаването за музикално-сценични изкуства на програма “Хоризонт“ на БНР “Каста дива“ Ви предлага отзвук от първия спектакъл от новата поредица и..

публикувано на 04.09.24 в 14:43