Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общините: Трябва пълна преработка на предложения от МРРБ Закон за водоснабдяването и канализацията

Снимка: НСОРБ

Националното сдружение на общините, чийто Управителен съвет заседава при закрити врата в Арбанаси, се обяви за пълна преработка на предложения от регионалното министерство (МРРБ) нов проект на Закона за водоснабдяването и канализацията.

Кметовете приеха декларация до министър Виолета Коритарова, в която се обявяват срещу окрупняването на сектора със закриването на общинските водни дружества. 

Законът трябва да защитава в пълна степен правата и интересите на потребителите, като се насочва към подобряване обслужването на гражданите, повишаване ефективността на ВиК дружествата, внедряване на нови технологии, намаляване загубите на вода и да регламентира социалната поносимост на цената на водата, коментират кметовете.

Те посочват в декларацията си до регионалния министър Виолета Коритарова, че предлаганата пета поправка на закона за ВиК не решава тези проблеми, а предлага централизация във водния сектор с доминиращо държавно управление и води до закриване на работещи общински водоснабдителни дружества.
От Националното сдружение на общините предлагат десетки поправки в закона и искат допълнително широко публично обсъждане.

Местната власт настоява параметрите на "социална поносимост на цената на ВиК услугите" да бъдат определени в закона, а не от тепърва създаващата се Комисията за регулиране на ВиК услугите.

Кметовете настояват и за разписване на норми в закона, свързани с отговорността на ВиК операторите за поддръжка и обновяване на водоснабдителните системи.

Снимки -  НСОРБ.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Крал Чарлз Трети заминава на посещение в Канада

Британският крал Чарлз Трети съпругата му Камила се отправят на двудневно посещение в Канада, по време на което монархът ще открие новата сесия на канадския парламент на фона на претенциите на Доналд Тръмп да направи Канада 51-ви американски щат.  Последният път, когато монарх откри заседание на парламента, беше през 1977 година, когато..

публикувано на 26.05.25 в 04:02
Никос Христодулидис

Кипър създава нов бизнес център за улесение на инвеститорите

Нов Център за бизнес услуги в Кипър ще осигури по-малко бюрокрация и по-добро обслужване на местни и чуждестранни инвеститори, за да улесни бизнес дейността им в страната. Той ще бъде открит днес в Никозия от президента Никос Христодулидис. Създаването на центъра е важна стъпка в изпълнението на плана на правителството за подкрепа на предприемачеството..

публикувано на 26.05.25 в 03:54

Кипър ще монтира нови съоръжения от ОАЕ за обезсоляване на вода

Мобилните обезсоляващи инсталации, дарени от Обединените арабски емирства, са вече в Кипър и от днес започва транспортирането им от пристанището в Ларнака до определените места за монтаж, съобщиха от Министерството на земеделието и околната среда. Те трябва да влязат в експлоатация до края на юни. Агрегатите за преработка на морска вода..

публикувано на 26.05.25 в 02:54
Министърът на външните работи Хосе Мануел Албарес

Испания иска международна коалиция за оказване на натиск върху Израел

Испания настоява за създаването на международна коалиция за оказване на натиск върху Израел. Външният министър Хосе Мануел Албарес обяви две цели - пробив на блокадата на хуманитарната помощ за Газа и решение на близкоизточния конфликт с две държави -  една израелска и една палестинска.  Албарес посрещна делегации от 20 държави в испанската..

публикувано на 26.05.25 в 02:48

Служители на Форин офис са изправени пред сериозни съкращения

Служители на най-високо ниво в британското Министерство на външните работи са изправени пред сериозни съкращения като част от кампания за повишаване на ефективността, която, според официални лица, може да доведе до намаляване на общия брой на персонала в Лондон с около една четвърт. Сър Оли Робинс, най-високопоставеният държавен служител в..

публикувано на 26.05.25 в 02:31
Министърът на външните работи на Германия Йохан Вадефул

ЕС ще наложи допълнителни санкции срещу Русия

Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия ARD. Следващият, 18-ти пакет от санкции срещу Руската федерация, бе анонсиран по-рано този месец..

публикувано на 25.05.25 в 20:08

Успешен край на два инцидента с българи в Гърция

След няколкочасова успешна операция гръцките власти спасиха българско семейство с две деца на 7 и 11 години, които изгубили ориентация в планината Олимп, съобщават спасителите. Българите са подали сигнал до спасителния планински отряд, че се намират на височина над 2600 метра и навигацията е много трудна поради лошото време. С помощта на..

публикувано на 25.05.25 в 19:55