"Когато удари крилата ракета, усещането е потресаващо. Взривът е не просто силен. Оглушителен е. Само за миг адреналинът ти скача неимоверно. Ударната вълна буквално минава през тялото - усеща се по-силно от ураганен вятър. Ако човек е късметлия и не е твърде близо, може просто да бъде пометен на известно разстояние. Ако е достатъчно далече, ще усети просто силно налягане, може би болка, ужас, страх. Но ако няма късмет, няма как да разкаже тази история", казва директорът на украинския офис на УНИЦЕФ Мунир Мамадзаде, свидетел на попадението и участник в спасителната акция.
"Много прахоляк се вдигна. Навсякъде беше пълно с прах. Екипите на спешната помощ пристигнаха много бързо. Започнаха да се събират много хора. Доброволци носеха вода за пиене и помагаха с каквото могат. Станах свидетел на невероятна солидарност и непримиримост у тези хора", обрисува картината Мунир Мамадзаде.
С колегите му от украинския офис на УНИЦЕФ тръгват към болницата "Охматдит" веднага щом чуват експлозията на руската ракета. Трагедията е опустошителна, казва опитният служител на ООН - но не просто заради огромните щети, които са нанесени, а въобще защото е поразена не коя да е сграда, а най-голямата детска болница в Украйна.
Киев не беше единствената мишена на масирания руски ракетен бараж посред бял ден този понеделник.
"Най-шокиращото през този ден беше ударът върху болницата. Защото всички очакват болниците да са най-безопасното убежище за хората, особено за децата. Още повече - това е най-голямата болница в Украйна, където се лекуват деца с хронични и много тежки заболявания. Затова беше ужасяващ този ракетен удар.
Преди него на лечение в болницата бяха 627 деца. Само на 68 към момента продължава терапията там - в незасегнатите блокове на комплекса. 70 процента от конструкцията на болницата е или разрушена, или повредена. Останалото продължава да функционира.
94 деца бяха преместени от "Охматдит" в други лечебни заведения в Киев. Други 465, които имат насрочени процедури, бяха прегледани и временно изписани. Поддържаме връзка с тях, както и с медицинските екипи, които полагат грижа за младите пациенти. Те са в непрекъснат контакт с родителите им."
Веднага след пристигането си на мястото на ракетния удар екипът на УНИЦЕФ, в координация с държавните и местните служби и болничния персонал, се включва в спасителната операция - доставят вода за пиене и хигиенни материали за доброволците. Разговарят с главния лекар в опит да преценят размера на материалните щети.
"Докато разговаряхме, чухме нова експлозия, ревнаха сирените за въздушна тревога и трябваше да тичаме до най-близкото укритие. В този момент най-тежко беше да гледам как лечението на някои деца продължаваше буквално на улицата, включително химиотерапия и хемодиализа.
Имайте предвид, че става дума за деца, които страдат от рак или от бъбречна недостатъчност. Потресаващо беше - бебета и малки деца в обятията на родителите си или на медиците, които бягат с тях към бомбоубежището докато вливанията от системите продължава. Много кръв видях по пътя."
Видя се и от кадрите, които "Асошиейтид прес" публикува - хора бягат в различни посоки по кървавия под в болницата. Доброволци безмълвно работят - носят вода, ровят сред руините, търсят евентуално затрупани пациенти, родители или медици.
"Когато сирените за въздушна опасност спряха, предположихме, че всичко е свършило. Но всичко се повтори отново. Деца бягаха уплашени наоколо. До мен стоеше едно момче с майка си, която трепереше и плачеше. Опитахме се да ги утешим, доколкото е възможно. Имаше много малки деца. Родителите им бяха шокирани - не знаеха дали ще си тръгнат от това място живи, дали ще могат да защитят децата си или не."
Най-важното е да се открият оцелелите хора и бързо да се настанят в друга болница. Но още какво прави УНИЦЕФ, за да помогне?
"Изключително горещо е тези дни в Киев. Осигурихме възможно най-безболезнен специализиран превоз. В контакт сме с министерството на здравеопазването, за да разберем дали се налага транспортиране на някои деца за лечение в чужбина. Осигуряваме и психологична и социална подкрепа с гореща линия онлайн и по телефона.
Другите болници в Киев бяха мобилизирани незабавно, особено тези, които също са специализирани в онкологични и бъбречни заболявания. Някои от медиците, които работят в "Охматдит", се присъединиха към екипите на другите болници и продължават лечението на своите пациенти там. В това отношение правителството организира процеса много ефективно."
Снимките са предоставени от УНИЦЕФ
Сто гръцки фермери са с обвинения за подаване на декларации с невярно съдържание и неправомерно получаване на субсидии от ЕС. Европейската прокуратура внесе искова жалба в съда в Атина по случаите. Ако бъдат признати за виновни, фермерите не само трябва да върнат получените суми, но ги заплашва и затвор до пет години. Разследването е показало, че..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп вся съмнение в ангажимента си към НАТО като заяви, че съюзник от Алианса, който не харчи достатъчно за въоръжените си сили, не заслужава Америка да го отбранява: "За мен това е логично, нали? Ако не плащат, няма да ги защитавам. Не, няма да ги защитавам. Когато казах това, нещата се нагорещиха, а те..
Премиерът Росен Желязков ще посети българските военни заводи ВМЗ "Сопот" и "Арсенал". Визитата на министър-председателя е във връзка с развитието на българската военна индустрия в контекста на общоевропейската сигурност, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че планира да посети Саудитска Арабия до месец и половина. Преди това украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще отиде в Рияд в понеделник за среща със саудитския престолонаследник принц Мохамад бин Салман. След това екипът на Зеленски ще остане в кралството, където във вторник се очаква да се..
Управляващата коалиция не е нито на мира, нито на войната , а на излизане от политическата криза. Това заяви в интервю за БНР председателят на парламентарната комисия по отбрана Христо Гаджев от ГЕРБ. Трябва да направим разлика между мироопазващи и мироналагащи сили , посочи той и изрази съмнение, че разговорът за изпращане на..
Премиерът на канадската провинция Онтарио Дъг Форд заяви, че след седмица три американски щата ще бъдат вече с мита на електроенергията, въпреки решението на Доналд Тръмп да задържи повишението на митата за Мексико и Канада за още един месец. Тръмп отложи митата за някои стоки от Канада, която суспендира повечето мерки, планирани като отговор..
Двама полицаи са пострадали късно снощи при преследване на водач с краден автомобил в София. Това съобщиха от МВР. Близо до пътен възел "Даскалово" шофьорът е изгубил контрол над колата и е катастрофирал. Установено е, че автомобилът е бил откраднат от село край столицата. Тепърва ще се изяснява дали шофьорът е бил част от група за..
В Плевен се очаква да бъде разкрит първият в Северна България Факултет по ветеринарна медицина . Така Медицинският университет ще предлага обучение..
Европа е изправена пред голямото изпитание Америка да я напусне, Русия да не се интересува от нея и да бъде оставена сама на себе си . Това мнение..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..