Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Близнашки и проф. д-р Екатерина Михайлова пред БНР:

Преподаватели по конституционно право не са изненадани. Очаквали решението на КС

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Конституционният съд взе правилното решение и отмени една значителна част от направените промени. Справиха се по един много сложен въпрос, дори объркан в юриспруденцията на Конституционния съд. Те възстановяват предишното положение, смело решение.

Така коментира в интервю пред БНР бившият служебен премиер и юрист проф. Георги Близнашки решението на Конституционния съд конституционните промени.

Георги Близнашки

"Още не съм навлязъл в подробностите. Но като цяло, с оглед на резултатите на решението, може да се каже, че КС се справи неочаквано добре. Шестата поправка беше направена набързо без сериозни дебати. Дори заседанията не бяха открити за широката общественост, а мотивите бяха подложени на критика от Венецианската комисия", каза проф. Близнашки.

Според него е важно, "че се връщаме към нормалното положение и всички тези опити съдебната власт да бъдат поставена под политически контрол са осуетени".

И допълни: 

"Анулирането на текстовете следва една процедурна логика. В крайна сметка НС е превишило своите правомощия и се е захванало с материя, която е от компетенцията на ВНС. Разбирам подхода на конституционните съдии, защото така най-лесно се стига до съгласие". 

За промените в Конституцията, които се отнасят до служебното правителство и до избора на служебен премиер от "онзи списък", проф. Близнашки каза:

"Всички си даваме сметка, че става дума за едно голяма недоразумение и го видяхме как се случва, създава затруднение пред държавата. Въведохме доста комплицирани процедури – домова книга – пълни глупости. Ще трябва сериозен дебат, все пак чл. 99 беше един от най-сполучливите, ювелирни текстове в нашата Конституция. КС не дава яснота от кой момент започва и в кой момент свършва мандатът на НС. Това е правна нетърпимост чрез промените в Конституцията. Надявам се, когато се оценят нещата с оглед на дългосрочните национални интереси, ще се намери по-добро решение". 

От решението на Конституционния съд не е изненадана и проф. д-р Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право в НБУ.


"Това, което години наред се говори, че България трябва да предприеме действия за съдебна реформа и този път не постигна този ефект", коментира проф. Михайлова.

Според нея голяма част от проблемите с тези изменения на Конституцията "се дължат на прибързаното действие от страна на парламента и нежелание от страна на депутатите да чуят част от съображенията на съсловни организации и експерти".

"За текстовете с регулаторите имах становище, че е противоконституционен и не виждах причина да не се направи промяната. И накрая имаме текст, обявен от КС за противоконституционен", коментира тя бързането на НС при приемането на конституционните промени.

И призна, че съжалява за някои неща, свързани със съдебната реформа, че няма да бъдат реализирани.

"И в близко бъдеще едва ли някой ще дръзне да променя Конституцията, защото не може да събере конституционно мнозинство", прогнозира преподавателят по конституционно право.

За текстовете за избор на служебно правителство, които остават действащи, тя каза:

"Добрата новина тук е, че решението излезе навреме, предстоят ни нови парламентарни избори. Може би след време и на база на опита, който имаме за новия модел, може да се стигне до прецизиране на този списък с посочените за избор на премиер. Доброто е, че се затвърждава парламентарната форма на управление. Критик съм на служебните правителства и смятам, че трябва да се премахне, да остава редовно действащо. Ние сме парламентарна държава и правителството трябва да е избрано от парламента".

Интервютата с проф. Георги Близнашки и проф. д-р Екатерина Михайлова за решението на Конституционния съд чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.

Регионалният министър разпореди глоби за фирми, непочистили от снега пътищата

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов разпореди фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България, да бъдат глобени с 5000 лева на час за времето на неизпълнение. От своя страна Агенция "Пътна инфраструктура" е предприела допълнителни мерки в районите, за които бе обявен оранжев код.  Там..

публикувано на 18.02.25 в 14:09

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници.  Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..

публикувано на 18.02.25 в 13:58
Зеленски и Путин, архив от декември 2019 г.

Путин е готов за разговори със Зеленски, "ако е необходимо"

Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..

публикувано на 18.02.25 в 13:53
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: МС не е обсъждал българско участие в мироопазващи сили в Украйна

Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..

публикувано на 18.02.25 в 13:43
Николай Радулов

Николай Радулов: Действа се реактивно по отношение на наркотици и вейпове, а трябва проактивност

Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване .   Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че  основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..

публикувано на 18.02.25 в 13:41
Георги Тахов

Министърът на земеделието започва преглед на всички порочни практики в сектора

В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора.  Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции.  По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...

публикувано на 18.02.25 в 13:39
Георги Готев

Георги Готев: Наблюдаваме завръщане към междуимперските отношения. Европа е разглеждана като джудже

Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев,  Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...

публикувано на 18.02.25 в 13:35