За първи път страната ни изпраща спортисти на олимпийски игри през 1924 г. В Държавния архив се пазят спомените на русенеца в сборния отбор Милко Клайнер, които както казва ръководителката на архивистите Толя Чорбаджиева, биха били чудесна основа за успешен филм, посветен на амбицията и страстта към двуколесните превозни средства.
Интересна е историята как Милко Клайнер се сдобива с първия си велосипед. Вероятно родителите му са имали надежда най-малкото им момче да поеме по пътя на музиката, но вече поотраснал, Милко продава цигулката си и си купува колело.
Започва усилени тренировки на колодрума в Русе с по-големите и след като печели поредица от състезания, включително и Купата на България през 1923 г, е поканен да се присъедини към първия олимпийски отбор на страната в Париж '24. Любоптен факт още е, че подборът на отбора е направен от друг русенец - Иван Цанков, баща на композитора и певец Йосиф Цанков.
Седмина колоездачи от цялата страна тръгват за Париж.
След завръщането си Милко Клайнер се издига във висините на велосипедния спорт, като печели редица състезания в страната и чужбина. Дори през 1943 г. е организирано състезание на негово име. То обаче се провежда само веднъж поради войната и след това смяната на обществено-политическата система.
Милко Клайнер обаче не спира да се състезава и преминава към мотоциклетния спорт, където също печели купи и медали. Отваря и работилница за ремонт на колелета и мотори, но на новия обществено-политически строй тази работа не се харесва и на шампиона е забранено да се състезава и да поправя. В архива няма сведения кога и как точно Милко Клайнер отново работи в сервиз, но е ясно, че и комунистическата власт е имала нужда от майстор за съветските машини.
Днес 100 години по-късно, Русе отново е на олимпиада в Париж и чака медали от Биляна Дудова, Юлияна Янева, Радослав Росенов и Християн Стоянов.
Още по темата в звуковия файл.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..