Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Колкото повече говоря, толкова по-малко ме боли"

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

"Обществото не приема дебелите"

Десислава Христозова
Снимка: Личен архив

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите. Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора.

Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло, как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната едноименна фондация - "Деси, къде си?"

Целта на фондацията е превенция на затлъстяването.

От 151 кг. днес Деси е 128 кг., свалила е 23 кг., но трябва да отслабне с още поне 60 кг., казва тя за себе си.

Десислава Христозова е редактор в БНТ за предаванията "Отблизо" и "България в 60 минути".

Вдъхновение или смелост трябва в такъв момент на човек, за да се изправи срещу себе и да признае пред цялото общество, че е дебел. 

"Това е показване на невидимото. Дебелият човек трябва да се изправи срещу себе си и видимото си тяло, откровена е Деси и споделя, че вдъхновението и за тази кауза идва от нейната колежка и приятелка Мира Добрева, на която Деси винаги ще бъде благодарна, защото в годините деликатно тя е отворила сандъка с истината за повечето килограми на Деси.

"Животът на дебелия човек никак не е лесен. Най-важното е да говориш за проблема и това може да бъде ендокринолог, психолог, приятел, колега, като съм забелязала, че това не става в семейството (...), каза още Христозова.

Дебелите хора имат нужда от подкрепа. Те първо трябва да бъдат разбрани, да се успокоят на тази тема и да започнат да говорят за проблема си.

"Колкото повече говоря, толкова по- малко ме боли. Това е водещата линия в нейната книга - “Тихо! За това не се говори“, в която един от героите й казва: 

"Да, килограмите са за сваляне, но работата трябва да има на горния етаж /като сочи главата си/“.

Деси е пробвала всякакви диети, докато достигне гранично тегло и става зависима от храната. Това започва да пречи на нейното здраве.

"Трябва да бъдеш научен в семейството си как да се храниш, как да се движиш и да бъдеш активен, да подредиш живота си така, че да бъдеш и здрав, и да не си затлъстял. Необходимо е здравно образование по тази тема.

За да не се влиза в младостта в порочния кръг - качваш 10 кг. - сваляш 10 кг., преяждане, диети, докато се докараш до 105 кг. и ако не започнеш разумно да ги сваляш, ставаш все по-болен човек (...).

Така при много млади момичета се стига до булимията, не се търси балансът, проблемът се крие, децата се обиждат в училище, това е много страшно и то най-вече за момичета, отколкото за пълните момчета, защото едно е да си дебел мъж, но съвсем друго дебела жена, разказа още Христозова.

Снимката е илюстративна

"Затова трябва да се потърси специалист, затова и аз обикалям училищата и говоря с децата по темата без задръжки, говорим за всичко на техния език, разказвам им защо пълничките им съученици и съученички не ходят с тях на рождени дни, на дискотека, на екскурзия, какво точно ги притеснява и възпира, допълни Деси.

Днес тя се храни и движи разумно, организира срещи в планината с хора, които имат проблем с килограмите.

"Аз се опитвам с усмивка да гледам на своя проблем, да не правя диети, а да намаля въглехидратите, знам, че трябва да отслабна с още 60 кг., аз съм постоянно на ръба с тази зависимост към храната, затова не мога да дам рецепта за отслабване, аз самата все още не мога да отслабна, колкото искам.

Има хора, които спазват режим една година и стават нови хора, аз все още не мога, опитвам се, затова съм открила своето движение - това е разходките в планината, защото на дебелите хора много от движенията не са им приятни, затова и трябва да откриеш своето движение, което ти носи удоволствие", сподели още Деси.

И така Десислава Христозова обикаля училища в страната, среща се с ученици и да им разказва своята лична история за затлъстяването и за живота да дебелия човек.


Интервю на Добринка Добрева с Десислава Христозова в „Нощен Хоризонт“ .


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55

Нови правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми

Повече фирми у нас, дори и по-малки, ще бъдат длъжни да се съобразяват и подготвят за новите европейски регулации за киберсигурност. Текат сроковете за синхронизиране на Закона за киберсигурност с европейска директива, известна като НИС-2. България започна, но не довърши процедурата. В средата на септември влязоха за обсъждане промените в..

публикувано на 15.10.24 в 07:55