До края на сесията на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН в София трябва да се изяснят насоките за следващия голям доклад №7, който привършва 2028 г. и за доклада за градовете и климата довършен 2027. Делегациите да решат общите параметри, защото докладите събират научното знание от целия свят и е сложно да се изградят и да бъдат обективни.
Това каза бившият министър на МОСВ Юлиян Попов в интервю пред БНР.
„Надявам се до края на конференцията делегациите да стигнат до съгласие. Защото щом се публикуват докладите, променят политическите нагласи“, добави той.
Цялата седмица София е домакин на конференцията на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН, която е изключително важна и най-вече панела за промените на климата.
Юлиян Попов: България трябва да развие Регионален кризисен център, свързан с климатичните промени
Домакинството на България е изключително постижение, защото тук са делегации от 150 държави и се определят климатичните политики на света. Една от четирите теми е връзката на градовете с климата, как да се намалят парниковите емисии и да се ограничат парниковите емисии, а също и как да се адаптират градовете в наличните вече промени на климата“, каза Юлиян Попов.
Вчера е обсъждано, къде се намира България в този глобален процес и какво да направят общини и кметове.
"Първото е смекчаване на климатичните промени - използването на по-малко газ, въглища, пепел и т. нат.,което смекчава и второто е адаптиране. Основните неща с градовете са горещите острови, по-голямото загряване на града от температурата около града. Градовете са бетонирани и недостатъчно залесени, нагряват се повече от другите места", обясни бившият министър на екологията.
И допълни, че съвременните технологии позволяват да се определят самите топлинни острови и мащаба, да се разбере динамиката на затоплянето, да се изчислява и анализират рисковете, които са сериозни за здравето и за биоразнообразието“, препоръча Попов.
И похвали градовете с добре развита система за наблюдение на топлинните острови – Бургас.
"Има много мерки, с които топлинните острови се смекчат. За София е възстановяването на градските реки към по естествено състояние. Сега са бетонирани коритата, които се загряват, и водата е малко. Това е сериозен риск през летните месеци. Когато една река се възстанови, поне частично, водата да се разлее, се обогатява на кислород и представа да бъде топлинен остров, превръща се в охладител и се превръща в охладител. Другото е покривите да са затревени и е срещу валежи и добра изолация. Залесяването е начин да се контролират температурите в града", препоръча мерки Попов.
Според него все повече кметове осъзнават какво невероятно богатство са реките в градовете, но са необходими и стратегии за залесяване, но с адекватна растителност, не инвазивна.
„Интересът е голям да се облагороди градската среда и да се противопоставим на топлинните острови“, констатира Юлиян Попов от участието на представители на над 120 общини.
А за финансирането на климатични проекти, той обясни, че е скъпо да се прави корекция на коритото, но не е скъпо да се почисти и да има контрол. Същото е и със залесяването, когато се ангажират граждани.
„Не е скъпо регулация, когато се строи да се наложат условия и принуждаваш инвеститора и строителя да се съобразят. Активността на кмета е много важна“, каза бившият министър на екологията.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Депутатите приеха на първо четене проекта на ГЕРБ-СДС за промени в Закона за насърчаване на инвестициите и отхвърлиха внесения от ПП-ДБ. "ЗА" проекта на ГЕРБ-СДС гласуваха от парламентарната група-вносител, "БСП-Обединена левица", ИТН, ДПС-ДПС и "ДПС-Ново начало". ПП-ДБ бяха подкрепени от 26 депутати от тяхната група, от ДПС-ДПС и 1 от БСП...
До месец земеделците, чиято продукция измръзна тази седмица заради ниските температури, могат да получат обезщетения от държавата. Това съобщи министърът на земеделието Георги Тахов след заседанието на правителството: "Условието за покриване на загубите е, че трябва при 100% пропаднали площи, както е при измръзването. Ние ще компенсираме..
Преработеният графичен дизайн на българската национална страна на евромонетите е одобрен от Управителния съвет на БНБ, съобщиха от централната банка. Единствената промяна е в годината на емисията – 2026 година. На монетата от две евро, където на националната страна ще е образът на Паисий Хилендарски, ще има надпис "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ". Евромонетите..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски субсидии, след община Бойчиновци за изразходването на евросредства за ремонт на общинска пътна мрежа, повдигнатото обвинение на кмета на Петрич по подозрения за измама с негово участие при изграждането..
Мащабни демонстрации се провеждат в Гърция в рамките на националната стачка. Гърците протестират срещу икономическата политика на правителството. Протестни демонстрации в цялата страна провеждат гръцките синдикати. Профсъюзите настояват за колективни трудови договори във всички сектори, връщане на 13-та и 14-та заплата, правителството да..
С нетърпение очакваме да изтекат договорите на фирмите по сметосъбиране и извозване на отпадъците в Столичната община и да се преподпишат с нови условия . Искаме по-сериозни технически ограничения, за да се следят фирмите, заяви общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Симеон Ставрев в интервю пред БНР. "Сивите контейнери стоят с..
Служителите на градския транспорт в София излизат на протест. Той ще се проведе в понеделник, 14 април, като ще бъдат блокирани три ключови кръстовища в София, с искане за повишение на заплатите им. След проведени три срещи в Столичната община и 17 събрания с работниците от трите общински транспортни дружества – ръководствата на ФТР "Подкрепа"..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..