"Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция. За Гърция и Белгия има данни за ръст на заболелите, в САЩ има също сериозен ръст в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт" вирусологът проф. Радка Аргирова.
Три вируса излагат на риск почивката на кипърци и туристи на острова
"Вирусът търси начин да продължи да живее, да се разпространява, а това става чрез заразяване на нови лица, когато може да се пребори с техния имунитет.
За отделните варианти на Covid-19 последната година е важно да кажем, че преживяват подобни, еднакви мутации, което означава, че те се стремят да "бият в една обща точка" - тази цел е да инфектират по-дълбоко клетката.
Според мен също вирусът не може да се нарече сезонен, той ще е активен през цялата година.
Новият подвариант "Флирт" идва като название от аминокиселините, които се изменят, те ще продължат да се развиват, защото хората спряха да се изследват или малко се тестват, което ни пречи да знаем в момента кой вариант и къде и до каква степен е разпространен.
Сега отиваме и към сезона на респираторните инфекции - грип и респираторно синцитиалния вирус, като очакванията на специалистите са те да бъдат много по-разпространени през тази есен. Към тях ще се включат и Флирт, и други мутации.
Това, което трябва да се направи на национално ниво, е да имаме точна информация какви са вариантите, които са разпространени, което е много трудно.
И не заради липса на финансиране или лаборатории, а защото е спаднала бдителността да се правят PCR - тестове, които да се изпращат след това към Националния център по заразни и паразитни болести за секвениране, за да определят те какво циркулира у нас.
Второто нещо, за което настоява и световната общност, e да има нова актуализирана ваксина. Имаше дискусия кои варианти да се допълнят и включат в новата ваксина.
Предполага се, че в края на септември вече ще има такава ваксина, която ще се препоръчва изключително на хората над 60 години, защото се оказа, че възрастта е от ключово значение. Има и данни за България от 10% смъртност през март 2024 г. от мутациите на коронавируса", допълни още вирусологът.
Проф. Аргирова каза също, че препоръчва на места с голямо струпване на хора да се носят маски. Също и проветряване на въздуха, висока лична хигиена и на храната, топлинна обработка на храната също е от полза.
4-5 дни е инкубационния период на Флирт, но има и асимптомно протичане, като два дни преди да се появи симптоматиката, човек е заразен и може да пренесе инфекцията по въздушно-капков път.
Рядко има загуба на вкус и мирис, но се случва и седмица след симптомите, човек да бъде още заразен. Затова от седмица до 10 дни е добре да се направи самоизолация, за да се пазят и околните.
Не протича тежко, но това е страшното, защото заблуждава с тези неспецифични признаци, които са като настинка, второто нещо, вирусът - много добре понася горещината и влажния въздух, което способства за неговото разпространение.
"В България има малък процент на ваксинирани, много от хората получиха и естествен имунитет след преболедуване, а ваксината има по-слаба защита към новите мутации, отколкото в началото, затова е възможно при определен брой хора да възникне по-малко или по-голямо огнище. Винаги съм казвала, че България ще остане ендемична и ще има такива ендемични огнища, и го виждам на практика", допълни проф. Аргирова за БНР.
"Вирусът Нипа ни е отдавна известен, правеше малки огнища в Австралия преди много години, сега в Индия има прекрасни условия да се развива, не мисля, че ще се стигне до световна пандемия или епидемия, защото ние имаме опит как да се борим с него", посочи още проф. Аргирова.
Проф. Аргирова съобщи за БНР, че след изследвания на отпадните фекални води в софийски и бургаски отпадни води са открити вируси, които имат общо с Covid-19, което означава, че това е едно силно предупреждение, че вирусът го има и той е тук. Подобни изследвания се правят регулярно в цял свят.
Проф. Аргирова е предложена за удостояване с орден "Св. св. Кирил и Методий" - огърлие, за нейните особено значими заслуги в развитието на вирусологията, включително приноса ѝ в борбата със СПИН и Covid-19. Предстоящото удостояване на проф. Аргирова с ордена е заслужено признание за нейния принос в медицинската наука и общественото здраве.
В разговора ще чуете и журналистката Юлия Пискулийска за съвместната им работа, както и за значението на тяхната дейност в областта на медицината и журналистиката.
Още по темата в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...