Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 200 участници от 44 държави се включват в надпреварата в морския град

Димитър Николов: Срещнахме трудности в организацията на първата Олимпиада по изкуствен интелект в Бургас

Кметът на града получил автограф и пожелания от Лени Кравиц

| Интервю
Димитър Николов, кмет на Бургас
Снимка: БТА

Автограф и пожелание за успех е получил кметът на Бургас Димитър Николов от емблематичния Лени Кравиц. Това сподели Николов в интервю пред БНР.

„Със страхотни впечатления съм от него. Изключително позитивен, хареса му Бургас и България и обеща да ни посети отново. Той е любител на природосъобразното хранене и му презентирах продукти от нашия регион. Той е позитивен и с добро настроение човек, отнесе се много професионално и изпипа всичко по всеки детайл за участието си и беше безкомпромисен“, сподели впечатленията си кметът на Бургас, концерта на Кравиц в Бургас.

И допълни, че музикантът му е пожелал успех и е засвидетелствал уважение към това, което се прави в града.

От събота, за 5 дни, Бургас е домакин на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект.

„В петък се събираме всички участници -  44 отбора и повече от 200 участници. Беше сложно и рисковано да организираме събитието, защото за първи път се провежда, защото нямаше кой да ни помогне с ноу-хау. Благодаря на големите компании, на Софийския университет, водещи университети в света и всеки ни помогна да ни насърчава тази наша амбиция да направим олимпиадата“, разказа Димитър Николов в предаването „Преди всички“.

Той призна, че в организацията са срещнали трудности, защото трябва да са изключително прецизни в самите модули. Олимпиадата е в два кръга – научни решения в ИИ, а вторият кръг е практически и ще се изработват приложения и ще се създава културен продукт.

„Важно е да бъдат оценени най-креативните решения, защото материята е висококонкурентна. Надявам се тук за първи път да стъпят и бъдещи стартъпи, и критериите да бъда изключително прецизни и прозрачни“, сподели Димитър Николов.

„Събитието е важно за града, за новото училище за технологии и иновации. Децата от тези паралелки ще бъдат доброволци, а от тях ще има и в българския отбор. За първи път ще има и международна конференция с над 400 гости, които вече са потвърдили участие. За нас това е чест, защото повечето участници за първи път ще стъпят на Балканите и в Бургас. Зад тях стоят големи технологични компании и мощни университети“, каза кметът на Бургас.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" (обновена)

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система.  Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..

обновено на 28.07.25 в 20:17

Превантивно разположиха екипи край с. Мелница заради между две близки села в Ямболско

Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява частично бедствено положение, но превантивно, в близост до населеното място, са..

публикувано на 28.07.25 в 20:13

Задържаха българи при акция срещу нелегална фабрика за цигари в Италия

В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита  в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..

публикувано на 28.07.25 в 19:55
Снимката е илюстративна.

Пожар спря високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия

Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността.  От..

публикувано на 28.07.25 в 19:51

По-ниските температури в Гърция не спряха някои от големите пожари в страната

По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..

публикувано на 28.07.25 в 19:45
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

Денков: Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае продължаващата война в Украйна

Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..

публикувано на 28.07.25 в 19:41

Квартали на Кюстендил и села в областта минават на воден режим

Въвежда режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села "Пиперков Чифлик" и частично в с. Слокощица. Това обявиха в края на работния ден днес от Общината и оператора "Кюстендилска вода". Не се сочи откога влиза в сила режимът, най-вероятно още от тази вечер. Водата ще се пуска от 6.00ч. до..

публикувано на 28.07.25 в 19:25