Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сред красотата на кораловите рифове

Световно известни изследователи предупреждават, че кораловите рифове са изчезващ вид

3
Музеят на природата към Университета в Тел Авив
Снимка: Музеят на природата към Университета в Тел Авив

Всеки водолаз разказва, че най-красивите си преживявания е имал сред красотата на кораловите рифове. Но в последно време във всички морета и океани около екватора се забелязва явлението побеляване на кораловите рифове

Белите корали са скелетите на коралите. Когато това се случва, то много затруднява цялата екосистема. Влияе върху рибите, раците, морските костенурки, водораслите. Предполага се, че причините са няколко - затоплянето на морето само с един градус може да се окаже фатално, замърсяването на водите, вирус, който масово унищожава морските таралежи градинарите на разноцветните водорасли на кораловите рифове, варварското къртене на вкаменените рифове. Да - има руини на рифовете. 

Сградата на Музеят на природата към Университета в Тел Авив прилича на Ноевия ковчег - природата на нашата планета. Тази година темата са кораловите рифове, автори са двама световно известни изследователи. Чрез изкуството си всеки от тях се е опитал да алармира, че кораловите рифове са изчезващ вид.

"Благодаря на екипа на музея, защото моите подводни филми създадоха усещане у посетителите, че са навлезли в 3D пространството. Като се прибавят и морските звуци и скулпторите на прочутия Цури Гуета всеки има чувството, че си се гмурнал в Червено море, каза за "Хоризонт" д-р Том Шлезингер - известен подводен документалист и изследовател на морските дълбини. 

"Когато ми разказаха, че коралите са хермафродити, ми стана интересно как става размножаването при тях. След дълги години подводни снимки успях да установя, че всеки вид корали има не само определен месец, ден, но дори и час и секунда, когато изхвърля и женския и мъжкия материал във водата. Става въпрос за малки частици, като става едновременно, в акваторията на всички държави в Северна част на Червено море. Прилича на познатата ни от детството стъклена играчка, в която сякаш вали сняг

Мой колега изготви саунд експозиция, в която се чуват непрекъснати пукания и съскания, които съществуват наистина в този момент. Това е начинът, по който уж "немите", като риби, морски обитатели реагират на радостното събитие. 

Главният график на музея е оформил и екраните с нашите подводни снимки. В тях най-тъжните експонати са побелелите (загиналите) корали. Усещането е, че наблюдаваш през перископа на подводница или през далекоглед на капитан на кораб. 

Впечатляват творбите на моя колега Цури Гуета. Той е израелски скулптор на текстилни и полимерни материали, живеещ във Франция. Негов патент е да превърне платовете от двуизмерни в триизмерни творби. Като малък се е занимавал с водолазен спорт. Затова успоредно с работата си в текстила, вече две години в студиото си в Париж изучава и създава своя приказно красива версия на яркия и привлекателен свят на обитателите на кораловите рифове

Това което виждаме на изложбата са техни скулптури, а не нещо от тях възпроизведено на тримерен принтер - те са точно художествени творби

Надявам се безумната мода на осемдесетте години на миналия век, че и до сега - домовете да се украсяват с корали, големи рапани или миди да е отминала. Едва ли нормални хора биха живели в гробище на морски обитатели. 

Не случайно много държави (включително и Хърватия) са забранили събирането и изнасянето им от морето или плажа. Някои от коралите и други обитатели на рифовете са загинали заради замърсяването на моретата точно от хората, разказа още д-р Том Шлезингер. 

Подобна изложба за корали се прави за първи път в света. 


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00