Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Величка Таседжикова: Много са проблемите в образованието, но сред тях не е пропаганда на ЛГБТ

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Имаме много проблеми в образователната система, но пропагандирането на различна от традиционната сексуална ориентация не е сред тях.

Това каза пред БНР Величка Таседжикова - директор на столичното 70-о ОУ "Св. Климент Охридски" и секретар на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, в коментар на поправките в Закона за предучилищното и училищното образование, забраняващи "пропагандата и популяризирането на нетрадиционната сексуалност" в училище.

Тя подчерта, че има зараждащо се напрежение, "което е напълно възможно да прерасне в страх, ако бъде приет и един нов законопроект, внесен на 8-и август в парламента и предстои неговото обсъждане, свързан с налагане на изключително тежки санкции на педагогическите специалисти, които нарушават разпоредбата за забрана на пропаганда, популяризиране и подстрекаване на различна сексуална ориентация":

"Тази санкция, освен че е свързана с налагане на глоба от 10 000 лева, е свързана и с отнемане на правото на съответния педагогически специалист да упражнява своята професия в рамките на 2 години. Това е безпрецедентно предложение! Такова е груповото становище на нашия съюз. Това би породило само и единствено страх и би повишило нивата на агресия между учениците на едни неприемливи нива".

Величка Таседжикова обясни, че още преди обсъжданията в парламента на поправките в закона, от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета са изразили становището си пред Комисията по образование и наука в 50-ото НС, че "на този етап подобен текст е неуместно да бъде включван в този закон":

"Това е един закон, който касае съвсем конкретен тип обществени взаимоотношения, и в него не би трябвало да разглеждаме теми, които са свързани с медицина, с определени идейни постановки, схващания и т.н. Смятаме, че обществото е изключително чувствително по темата и не е уместно да вкарваме на този етап още един проблем в и без това натрупалата доста проблеми образователна система в България".  

"Притеснителна е думичката "популяризиране", защото всеки урок и всяка учебна дейност е свързана с популяризиране. Изключително притеснени са учителите по биология и по психология, особено в гимназиалния етап, които трябва да постигнат определени цели и резултати. Цели раздели трябва да отпаднат или да бъдат гледани по един съвсем различен начин. Възможно е да бъдат гледани по определен начин учителите, възможно е много деца да сложат спирачки пред себе си и пред своето естествено любопитство и опити за изясняване на вълнуващи ги проблеми в учебна среда".

Това, което децата не научават в семейството и в училището, го научават на улицата или в интернет, а там не знаем те с какво ще се срещнат и по какъв начин ще го научат, добави още тя. 

За 30-те години, в които е част от педагогическата система, никога не е имала досег с "опити за пропаганда от типа, за който се говори в закона", категорично подчерта Таседжикова и добави, че не е чувала и от свои колеги за "опити за такива вмешателства".

"Иска ми се, когато говорим за различните, не само да говорим за тези, които са с различна сексуална ориентация, защото те са един изключително малък брой в нашето общество, но ние имаме хора с различни видове увреждания, различни като произход - един особено сериозен проблем във времето на мигрантските потоци и във времето, когато нараства броят на децата от уязвими групи в училищата и детските градини", каза още Величка Таседжикова.

По думите ѝ във всяка образователна институция трябва да се случва изграждането на толерантност и добро, приемащо, включващо отношение към всички:

"За да се случва това, то трябва да се случва и в обществото ни и да бъде гарантирано от законите на страната".

Интервюто на Людмила Железова и Андрей Борисов с Величка Таседжикова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15