Всички познаваме курорта Пампорово като ски дестинация. Но кога е поставено началото и защо името му е Пампорово?
Чепеларецът Райчо Белев се занимавал с търговия. Превозвал стоката си с десетина мулета и постоянно пушел с лула. Затова приличал на локомотив. Целият керван наподобявал влак, а родопчани го наричат така: "Пампор". Когато той се задавал от Пловдив с кервана си, чепеларци викали:
"Пампора иде! Пампора иде!", това сочи историята.
Неговите имоти започнали да наричат Пампорови имоти. Когато чепеларци закупили имота му, така се утвърдило името на целия район – Пампорово.
Идеята за създаване на курорта Пампорово е дал Димитър Чичовски, с баща си Никола Чичовски, хора които са били много влиятелни, стопански и обществени дейци прекарали по-голямата част от живота си в Пампорово. Те ипотекирали къщата си в Чепеларе, за да я построят първата вила-пансион, архитект е бил зетят им Петър Кантарджиев. Така в началото на лятото на 19 юли 1933 г тържествено с водосвет и курбан била направена първата копка и положен основният камък, а майсторите били от Чепеларе, каза Адрияна Иванова, служител в община Чепеларе.
Други собственици на места в Пампорово също започнали да строят такива обекти. Това са Костадин Иванчичовски и Васил Сираков. Така постепенно започнало да се оформя вилно селище за отдих и почивка.
Постепенно държавни институции започват да строят свои бази и бъдещият курорт развива своето водоснабдяване. Правят се канализации и всичко необходимо за посрещане на гости от близо и далеч, като броят на посетителите се увеличавал и легловата база била заета целогодишно.
С решение на Изпълнителния комитет на Общинския народен съвет в Чепеларе от 1 януари 1963 г в курорта било разкрито пълномощничество или кметство в Пампорово. То просъществувало до изменението на Закона за изборите на местната власт.
Според почиващите на Пампорово курортът е уникален като природни дадености, възможност за почивка, за забавление и на децата. Хората, които от близкия голям град Пловдив са си купили имот на Пампорово заявиха, че трябва още да се поработи по чистотата на курорта, както и че все още има недостроени, оставени или строящи се сгради.
Като цяло хората са доволни от Пампорово като възможност за отдих и повечето от тях го посещават още от детството си, за тях това е традиция. Имат възможност да използват лифта, да се качат на кула Снежанка.
Анкетираните споделиха, че обслужването се е подобрило, има много еко-пътеки за разходка.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.