Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всичко го има, не се е загубило, само не го виждаме, пътя за там сме забравили"

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

"Смъртта на времето е всъщност безсмъртието", казва поетесата

5
Роза Николова
Снимка: Личен архив

"Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там, припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за "Нощен Хоризонт" Роза Николова, автор на книгата - "Смъртта на времето" (2024).

"Смъртта на времето, или 300 грама минало. Френска сюита, тоналност ми минор" (2024, изд. Златно ключе) е своеобразно продължение на книгата "Когато времето беше безсмъртно", излязла през 2018 година.  

"Защо това заглавие ли? - винаги съм обичала тази музика, предкласическата, барока, винаги съм се откривала в тази музиката, особено френската сюита, и си казах, че така е разпределен и моят живот - в такива части и аз така ще напиша новата си книга, допълни Роза Николова.

Книгата "Смъртта на времето" (2024) е втората книга на Роза Николова. И тази ѝ книга носи автобиографичен характер и също така е решена необичайно. Първата е построена от малки фрагменти, обединени като театрално представление в седем действия, епилог и две интермедии.

"Смъртта на времето" има още по-необичайна форма – съдържанието е в частите на френска сюита: Пасакалия, Куранта, Жига и рондо I, Жига и рондо II, Птиците си спомнят, Ритурнел, Ригодон I и II, Рондо и Ехо. Дори отделните фрагменти са с обозначена динамика на изпълнение.

Книгата може да се обобщи с една дума – Носталгия. Едно вечно завръщане. Тъга по изгубения Рай. С няколко щриха Роза рисува картини, образи. 

Снимката е илюстративна

Книгите ѝ се отличават с богат, музикален, поетичен език – фин и нежен, едва докосващи, думите съживяват цял един свят, в който живеят мечтата, сънят и споменът. 

За книгите на Роза Николова литературният критик Георги Цанков казва: "Когато чете, човек има чувството, че е попаднал в красива приказка. Роза майсторски вае образи, изпълва ги с настроение. Актрисата с признание на четири континента разкрива пред нас душата си и го прави по неповторим начин"

Своеобразен, само неин, лесно различим поетичен език има Роза Николова, мелодичен, музикален. Неуловимото време улавя Роза в книгите си, където живеят всички и всичко, безсмъртни, не загубили се. В книгите ѝ живее безсмъртното време.

Роза Николова

"Аз не вярвам в линейното време - споделя тя в едно от своите интервюта - Всичко го има, не се е загубило, само не го виждаме, пътя за там сме забравили". 

Смъртта на времето всъщност е Безсмъртното време, Вечността. Неслучайно книгата започва с думите от Откровение (10:6) "И Ангелът се закле в живия Бог, че не ще има вече време..." Картините в книгата са на художника Диляна Николова. Диляна Николова е сестра на авторката. В картините съжителстват, както в цялото ѝ творчество, измисленото и реалното, тъжното и смешното, логичното и абсурдното.

"От приказното небе винаги си има някакви знаци. Като перце, което се появява от някъде, без да знаеш откъде, дали от приказното небе, където отиват поетите и героите...

В по-тъжни или по-важни дни за мен се появява едно перце, то се върти, върти, така както ме изразява този Арлекин, който се разсипва в безкрайността, толкова е разкошен, бях сигурна, че това искам да е е корицата на книгата ми, нищо, че ме разубеждаваха...

Тази картина казва всичко, което искам да кажа...Смъртта на времето е всъщност безсмъртието за мен, сподели още писателката Николова. Липсата на време е това всъщност - безсмъртието...

Премиера на книгата                     Снимка: Личен архив

Роза Николова е актриса и режисьор, театрален педагог, една от създателите на Малък куклен театър "Слон" (името им е дадено от Радой Ралин), носителка е на награди от държави от четири континента. Роза Николова е родена в град София. Възпитаник на ВИТИЗ "Кръстю Сарафов". 

Ще чуете и запис от Златен фонд: Николай Вълчинов (брат на гостенката), писател ("Сезонът на канарчетата", "Всичко е Колизеум!"…), сценарист, актьор, режисьор, музикант.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08

Тайните на Народния театър "Иван Вазов"

Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година. Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес , както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар. Актьорът Дарин Ангелов представя..

публикувано на 03.01.25 в 10:43

Наско от Б.Т.Р. за първия концертен албум на 30-годишната група

За да завършим цикъла 30 години Б.Т.Р., ще излезе първият ни концертен албум . Това каза пред БНР Атанас Пенев, по-известен като Наско от Б.Т.Р. "Той е от концерта ни по-миналата година в НДК. Много сме горди с този албум, той звучи много различно, защото е със симфоничен оркестър . Направихме го заедно с нашите приятели от Музикално-драматичен..

публикувано на 02.01.25 в 15:47

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27