Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Всичко го има, не се е загубило, само не го виждаме, пътя за там сме забравили"

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

"Смъртта на времето е всъщност безсмъртието", казва поетесата

5
Роза Николова
Снимка: Личен архив

"Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там, припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за "Нощен Хоризонт" Роза Николова, автор на книгата - "Смъртта на времето" (2024).

"Смъртта на времето, или 300 грама минало. Френска сюита, тоналност ми минор" (2024, изд. Златно ключе) е своеобразно продължение на книгата "Когато времето беше безсмъртно", излязла през 2018 година.  

"Защо това заглавие ли? - винаги съм обичала тази музика, предкласическата, барока, винаги съм се откривала в тази музиката, особено френската сюита, и си казах, че така е разпределен и моят живот - в такива части и аз така ще напиша новата си книга, допълни Роза Николова.

Книгата "Смъртта на времето" (2024) е втората книга на Роза Николова. И тази ѝ книга носи автобиографичен характер и също така е решена необичайно. Първата е построена от малки фрагменти, обединени като театрално представление в седем действия, епилог и две интермедии.

"Смъртта на времето" има още по-необичайна форма – съдържанието е в частите на френска сюита: Пасакалия, Куранта, Жига и рондо I, Жига и рондо II, Птиците си спомнят, Ритурнел, Ригодон I и II, Рондо и Ехо. Дори отделните фрагменти са с обозначена динамика на изпълнение.

Книгата може да се обобщи с една дума – Носталгия. Едно вечно завръщане. Тъга по изгубения Рай. С няколко щриха Роза рисува картини, образи. 

Снимката е илюстративна

Книгите ѝ се отличават с богат, музикален, поетичен език – фин и нежен, едва докосващи, думите съживяват цял един свят, в който живеят мечтата, сънят и споменът. 

За книгите на Роза Николова литературният критик Георги Цанков казва: "Когато чете, човек има чувството, че е попаднал в красива приказка. Роза майсторски вае образи, изпълва ги с настроение. Актрисата с признание на четири континента разкрива пред нас душата си и го прави по неповторим начин"

Своеобразен, само неин, лесно различим поетичен език има Роза Николова, мелодичен, музикален. Неуловимото време улавя Роза в книгите си, където живеят всички и всичко, безсмъртни, не загубили се. В книгите ѝ живее безсмъртното време.

Роза Николова

"Аз не вярвам в линейното време - споделя тя в едно от своите интервюта - Всичко го има, не се е загубило, само не го виждаме, пътя за там сме забравили". 

Смъртта на времето всъщност е Безсмъртното време, Вечността. Неслучайно книгата започва с думите от Откровение (10:6) "И Ангелът се закле в живия Бог, че не ще има вече време..." Картините в книгата са на художника Диляна Николова. Диляна Николова е сестра на авторката. В картините съжителстват, както в цялото ѝ творчество, измисленото и реалното, тъжното и смешното, логичното и абсурдното.

"От приказното небе винаги си има някакви знаци. Като перце, което се появява от някъде, без да знаеш откъде, дали от приказното небе, където отиват поетите и героите...

В по-тъжни или по-важни дни за мен се появява едно перце, то се върти, върти, така както ме изразява този Арлекин, който се разсипва в безкрайността, толкова е разкошен, бях сигурна, че това искам да е е корицата на книгата ми, нищо, че ме разубеждаваха...

Тази картина казва всичко, което искам да кажа...Смъртта на времето е всъщност безсмъртието за мен, сподели още писателката Николова. Липсата на време е това всъщност - безсмъртието...

Премиера на книгата                     Снимка: Личен архив

Роза Николова е актриса и режисьор, театрален педагог, една от създателите на Малък куклен театър "Слон" (името им е дадено от Радой Ралин), носителка е на награди от държави от четири континента. Роза Николова е родена в град София. Възпитаник на ВИТИЗ "Кръстю Сарафов". 

Ще чуете и запис от Златен фонд: Николай Вълчинов (брат на гостенката), писател ("Сезонът на канарчетата", "Всичко е Колизеум!"…), сценарист, актьор, режисьор, музикант.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37
Иван Кирев

Навършват се 100 години от рождението на Иван Кирев

„Акордеонът е моята душа. Свиренето на сцената, контакта с хората, те ме зареждат и те ми продължават живота“. През 40-те години на миналия век сред изпълнителите, които свирят „на живо“ в Радио „София“, се появява млад музикант – акордеонистът Иван Кирев от село Нова Надежда, Хасковско. С висше музикално образование, той се..

публикувано на 03.11.24 в 05:53

Родолюбивата мисия на Петко Добрев

Петко Добрев е историк и географ от Силистра. Завършил е Великотърновски университет "Свети свети Кирил и Методий", специалност " история" и " география". Неговата книга " История на Българите в Европа - 5-10 век" е дообогатяване и разширяване на предишната, която представях в предаването "Рано в неделя" и отново има задачата да доказва..

публикувано на 03.11.24 в 04:58
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00