Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето за купон и времето за бунт: Кольо Гилъна на 60

Снимка: издателство Ciela

Кольо Гилъна от "Контрол" доживя до 60, които ще отпразнува тази вечер в летния клуб "Строеж" в София. КГБ, "Ревю" и "Уикеда" ще бъдат с него на сцената, защото – както казва Николай Йорданов, каквото е името на един от най-култовите български пънкари: "Не съм празнувал 25, нито 2 х 25, но 60 е друга бира – баш е време за купон! На тези години може и да е за последно!".

Въпреки че в парчето "Не умирахме от щастие" от дебютния албум на "Контрол" ("Старият дъб" от 1988 г.) групата не умира от щастие на прага на демократичните промени, Гилъна има страхотни, пък и смешни спомени, които да възпее в отбрана компания.

От понеделник на книжния пазар е автобиографията му "Без контрол" в съавторство с Борислав Колев. Вероятно книгата е доста забавна, защото:

"Чувството за хумор е на първо място, на второ е професионализмът."

Думи от интервю на Гилъна преди 5 години в "Преди всички" по повод концерт на група ЕКС (Ерол от "Уикеда", Кольо от "Контрол" и Светльо от "Хиподил").

Заради пънк ретроспекцията, която ще разтресе центъра на София от 18.00 ч., в "Преди всички" се разровихме още по-дълбоко из радиоархивите, за да допишем в ефир някоя и друга дума из житието, битието и страданието на Гилъна.

Два спомена за две песни. Първа е "Леле, како" в откъс от поредицата "Радиото" на програма "Христо Ботев" от 2016-а.

Епизод 16 "Музиката, Каролина и малките секунди" събира Фреди Меркюри, Емил Табаков, Парашкев Хаджиев, Владимир Аврамов, Асен Аврамов, Панчо Владигеров, Шаги, Пламен Джуров и... Гилъна.

"На 15 април се събрахме, а юни 1988-а, два месеца по-късно, вече бяхме спечелили два големи фестивала. Навремето ние бяхме донякъде дори облагодетелствани, затова защото беше забранено да се казва каквото и да било. И тази апокрифност ни помогна, не само на нас, а на много групи, да бъдем легендарни, защото радио "Свободна Европа" беше заглушено, цялата тази Желязна завеса и дезинформация, която я имахме, ни помогна ние да бъдем бунтари", спомня си Гилъна и допълва разказа с любопитни детайли около историята на "Леле, како" от 1992 г.

Репетирали в читалище. Вече били "сериозна група" и затова били повишени от мазето в стая на втория етаж. В същото читалище репетирали "Сигнал" и "Конкурент". Песента се ражда от казармени спомени, но се превръща в пародия от "Отдела за борба със сръбската музика".

И още един спомен като за празник: поздрав в ефира на Радио София по повод петия им рожден ден през 2007 г.

"Най-щастливият ден" е от любимите на Кольо, от 1993 г. Изпълнявали я къде ли не, даже на сватби. Вярно, не изглежда подходяща за повода, "но важното е, че хората я приемат много добре, до ден днешен се слуша, това е евъргрийн на група "Контрол"."

А дали това ще е най-щастливият рожден ден на Кольо Гилъна? Само концертът ще покаже.

Усмивките от старите ленти с повод и без повод чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Лора Търколева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50