Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето за купон и времето за бунт: Кольо Гилъна на 60

Снимка: издателство Ciela

Кольо Гилъна от "Контрол" доживя до 60, които ще отпразнува тази вечер в летния клуб "Строеж" в София. КГБ, "Ревю" и "Уикеда" ще бъдат с него на сцената, защото – както казва Николай Йорданов, каквото е името на един от най-култовите български пънкари: "Не съм празнувал 25, нито 2 х 25, но 60 е друга бира – баш е време за купон! На тези години може и да е за последно!".

Въпреки че в парчето "Не умирахме от щастие" от дебютния албум на "Контрол" ("Старият дъб" от 1988 г.) групата не умира от щастие на прага на демократичните промени, Гилъна има страхотни, пък и смешни спомени, които да възпее в отбрана компания.

От понеделник на книжния пазар е автобиографията му "Без контрол" в съавторство с Борислав Колев. Вероятно книгата е доста забавна, защото:

"Чувството за хумор е на първо място, на второ е професионализмът."

Думи от интервю на Гилъна преди 5 години в "Преди всички" по повод концерт на група ЕКС (Ерол от "Уикеда", Кольо от "Контрол" и Светльо от "Хиподил").

Заради пънк ретроспекцията, която ще разтресе центъра на София от 18.00 ч., в "Преди всички" се разровихме още по-дълбоко из радиоархивите, за да допишем в ефир някоя и друга дума из житието, битието и страданието на Гилъна.

Два спомена за две песни. Първа е "Леле, како" в откъс от поредицата "Радиото" на програма "Христо Ботев" от 2016-а.

Епизод 16 "Музиката, Каролина и малките секунди" събира Фреди Меркюри, Емил Табаков, Парашкев Хаджиев, Владимир Аврамов, Асен Аврамов, Панчо Владигеров, Шаги, Пламен Джуров и... Гилъна.

"На 15 април се събрахме, а юни 1988-а, два месеца по-късно, вече бяхме спечелили два големи фестивала. Навремето ние бяхме донякъде дори облагодетелствани, затова защото беше забранено да се казва каквото и да било. И тази апокрифност ни помогна, не само на нас, а на много групи, да бъдем легендарни, защото радио "Свободна Европа" беше заглушено, цялата тази Желязна завеса и дезинформация, която я имахме, ни помогна ние да бъдем бунтари", спомня си Гилъна и допълва разказа с любопитни детайли около историята на "Леле, како" от 1992 г.

Репетирали в читалище. Вече били "сериозна група" и затова били повишени от мазето в стая на втория етаж. В същото читалище репетирали "Сигнал" и "Конкурент". Песента се ражда от казармени спомени, но се превръща в пародия от "Отдела за борба със сръбската музика".

И още един спомен като за празник: поздрав в ефира на Радио София по повод петия им рожден ден през 2007 г.

"Най-щастливият ден" е от любимите на Кольо, от 1993 г. Изпълнявали я къде ли не, даже на сватби. Вярно, не изглежда подходяща за повода, "но важното е, че хората я приемат много добре, до ден днешен се слуша, това е евъргрийн на група "Контрол"."

А дали това ще е най-щастливият рожден ден на Кольо Гилъна? Само концертът ще покаже.

Усмивките от старите ленти с повод и без повод чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Лора Търколева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30