Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

6
Градския площад в Старе место - Братислава
Снимка: Личен архив

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов, създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева. Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка.
"Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да разгледаме и някои по-малки градчета и села - Модра и Пезиног. Те са близо до столицата и в тях също има музеи и много места за разходка, а най-хубавото е че, там няма много туристи
Това е така, защото туристите тепърва откриват Братислава като страхотна туристическа дестинация с нейните близки села и по-малки градове. 
Изглед от замъка Девин
Транспортът в Словакия е изключително удобен и лесно можеш да достигнеш, където и да поискаш. Има много информация за това. Единственото неудобство е, че не навсякъде, извън столицата, да се разбереш на английски с хората, но пък можеш да се разбереш дори на български език с тях, каза за БНР Весела Николаева.
"Малко спонтанно дойде решението ни да посетим точно Словакия, първоначалната идея беше да посетим Италия. Но когато проверих , че има удобни полети на добри цени за Братислава, а и аз бях ходил там, но исках отдавна да покажа на Весела града, аз отделих доста време на това пътуване. 
Покриви от Старе место
Искахме да проучим там някакво българско наследство в областта на градинарството там, имали сме българи, част от местната общност. За съжаление не попаднахме на българи, но пък разбрахме много нови неща и теми, свързани с останалите местни общности - унгарци, немци и хървати, сподели за "Хоризонт" Гавраил Гавраилов.
Двамата почитатели на Дунавската култура разказаха още, че са видели как там реката не е някаква бариера, как градът се отворил за нея, а тя се използва за отдих, транспорт и като място за презареждане. 
Усеща се местната култура през реката, през хората, през гостите на града, казаха още те. 
Президентския дворец, бивш дом на пионерите Словакия
Гаврилов посочи, че преоткрил този път Братислава през високите части на Старе место, на Стария град, където открива много и непознати места, където гидовете не водят туристите. 
Има много тематични изложби за 60 те години до 70 те години на 20 век, в различните музей на Братислава. Има много какво да се види в галерията за съвременното изкуство, където разглеждат изложба за Фердо Мравката и за неговият създател.


Още по темата слушайте в разговора на Светлана Дичева с Гавраил Гавраилов и Весела Николаева в предаването "Графити по въздуха". 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27
Росен Белишки

Росен Белишки, МВР: Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби

Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти .  В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..

публикувано на 22.07.25 в 11:57
Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди "Медиапул" за клевети към съдия Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..

публикувано на 22.07.25 в 11:18
Жана Величкова

Жана Величкова: Депозитните системи за пластмасови бутилки са ефективни

" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..

публикувано на 22.07.25 в 10:05
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50