Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предсрочни избори не могат да се проведат година напред

Във Франция: Който се качи на кораба на правителство, гори за президентския вот

Ситуацията е блокирана. Не е ясно как ще се намери мнозинство, смята Стефан Манов

| Интервю
Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

Конституцията на петата република, приета с референдум под импулса на Де Гол, не предвижда изобщо сегашната ситуация.

Това каза пред БНР Стефан Манов, член на Обществения съвет на ЦИК, за следизобраната ситуация във Франция и невъзможността да се постигне мнозинство за управление. 

Във Франция обичайно до 3 дни след избори се сформира правителство. В момента, 51 дни след втория тур на парламентарния вот няма правителство. Олимпиадата беше удобното събитие, което да отложи нещата. Изборите през юли направиха 3 блока във френския парламент. Най-напред излезе обединената левица, в която идеологическо надмощие има крайната, радикална левица, наложила нереалистична икономическа програма в предизборната платформа, обясни Манов.

Другият блок е около Макрон и неговата партия, която се срина много – пак конгломерат от центристки партии. Третият блок е крайната десница около Марин льо Пен, допълни той.

"Получава се един "троен" парламент и никой не може да работи с никого."

Новият френски парламент е блокиран  Снимка: БТА

Ситуацията е блокирана и нито една от политическите сили не иска да направи крачка напред към коалиция или "сглобка", коментира сънародникът ни.

"Основната цел са президентските избори 2027-а. Ако сега някой се качи на кораба на едно правителство, той просто ще изгори политически и няма да има шанс 2027 г. да спечели президентските избори и тази силна власт."

Нещо повече – картата на предсрочните избори е изгорена за една година напред, посочи той.

По думите му, Франция трябва да приеме своя бюджет наесен, а не е ясно как ще се намери мнозинство.

"Нямаме възможност за никакво идейно, идеологическо съчетаване."

Евентуално би могло да бъде сформирано техническо правителство с авторитетни личности, което да оцелее известно време, за да се приеме някакъв бюджет, допуска Стефан Манов.

На този фон левицата внася искане за импийчмънт на президента Макрон, изтъкна още Манов и уточни, че тази процедура има три етапа, но мнозинство за това няма да има.

"Това е абсурдно да се случи, но е някакъв знак към него."

"Формата на държавно управление може много съществено да промени хода на държавата. Но това е много фин механизъм", заяви той, като направи паралели между България и Франция.

"Хората усещат, когато гласът им тежи и имат желанието и културата да кажат – с моя глас искам нещо да се случи. В един момент усещането, че политиката не променя вашия живот, откъсва окончателно хората."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34