Няма друго такова столетие, като изминалото, в което и част от нас са родени. Столетие пълно с предизвикателства и противоречия, но позволило на хората да достигнат днешния ден, много по-сигурни в себе си и бъдещето на децата си.
Днес ви предлагаме да направим една "Спирка София 70". Така е озаглавена изложбата от фотографии на Панайот Бърнев, която ще бъде открита на 3 септември в столичната галерия Dot Sofia.
Снимките в изложбата са част от Български визуален архив, една инициатива, която създава общност от дарители на снимки с цел събиране и съхраняване на документален снимков материал от изминалия 20 век.
А, сега си представете колко много неща могат да бъдат прочетени в една снимка. Всяка разказва своя история. Кадърът улавя моменти на радост и скръб, на меланхолия и уединение. На групи хора, тръгнали на някъде по софийските улици. Елегантни, небрежни, замислени. Всички, потопени в духа на времето. Част от мизансцена на отдавна затворени магазини. Друга мода, други аксесоари. Някъде, някое официално събитие, честване, откриване на паметник, носталгия по миналото и усмихнати деца, които вече са много много пораснали.
Според създателите на Български визуален архив Тихомир Стоянов и Йохана Траянова в архива повечето от снимките са дарени от любители фотографи, от частни архиви и в 90 % от случаите са семейни архиви.
"Тези фотоси разглеждат съвсем обичайното ежедневие на редовия гражданин. Но най-вече нещата, коиото ги забавляват. Моето наблюдение е, че хората много рядко запечтават нещата, които са неприятни.
Моментите на радост, на почивка, на семейни щастливи събития - рождени дни, сватби и най-вече екскурзии, разказа за БНР Тихомир Стоянов.
"В София е имало много фотографски ателиета през 20 век. Най-популярните са на фамилия Карастоянови, те са били придоворни фотографи на царското семейство, Хитрови, Георг Волц са други известни фотографи и ателиета, допълни Стоянов.
П-късно се появава и т.нар. улична фотография, когато фотографите излизат от студиото, но снимките в студио са били много специален момент в миналото. Те са били живописни и художествени - това е бил важен момент, инструмент на паметта.
"Нашата цел на Арихива е да съберем снимки от всички десетилетия на 20 век - от 1990 година и да стигне до 1999 г., за да може с един размах да се гмурнеш много бързо в миналато...
Тогава по онова време човек е трябвало да бъде обучен как се снима с фотоапарат, тогава снимката е била нещо специално.
Тези архиви от снимки днес ни показват, как се е живяло в близкото ни минало, за да може да се съхрани паметта ни, сподели Йохана Траянова за БНР.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..