Броят на тротинетките в пешеходните зони в Плевен не намалява въпреки контрола, който се осъществява, отчита доц. д-р Иван Малкодански, председател на Общинския съвет в града.
Тротинетките са изключително сериозен проблем навсякъде по света – от една страна са екологични, от друга страна законодателството все още не намира адекватна регулация за тях, смята той.
Отговорността на институциите и родителите е най-обсъжданата тема след трагичния инцидент с 16–годишното момче през изминалата седмица.
В началния етап на разследването за трагичния инцидент от прокуратурата поясниха - установено е, че 16–годишното момче, управлявайки с висока скорост електрическа тротинетка по ул. "Трите бора" се е отклонило вляво и навлязло в другата пътна лента, където е имало изкоп, засипан с инертни материал. Загубило е контрол върху управлението на тротинетката и е паднало на пътното платно. В резултат на удара е получило черепно-мозъчна травма, от която последвала смърт. Случаят разтърси Плевен и засили тревогата от безразборното каране по пешеходните зони.
Общинска наредба в Плевен разписва начина на движение на тротинетките в града. Тя е една от най-рестриктивните у нас, твърди Иван Малкодански. По думите му, се предвиждат глоби от 100 до 500 лева и вече има над 200 съставени акта.
"Основно в пешеходните зони тези тротинетки се управляват от непълнолетни лица. Когато бъде задържано такова дете, викат се неговите родители, защото няма как на такова дете да бъде съставен акт."
Доц. Малкодански изтъква, че въпреки поставените знаци, патрулите на общинския инспекторат съвместно с униформени полицаи и проведена кампания, тротинетките в пешеходните зони не стават по-малко.
На предстоящата сесия наредбата ще бъде променена, като се въведат по-строги наказания, включително и временно отнемане на тротинетката от нарушителя.
По пътната мрежа важи Законът за движение по пътищата, напомня Малкодански.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.От 1 юли пенсиите ще бъдат увеличени с 8,6 на сто, реши парламентът при окончателното гласуване на закона за Държавното обществено осигуряване. Така минималната пенсия ще се увеличи до малко над 630 лева. От 1 април максималният осигурителен праг се увеличава до 4 130 лева, реши още пленарната зала. Минималният праг се увеличава от 933 на 1..
След съботния указ на президента Тръмп да се преустанови финансирането на Агенцията на глобални медии на САЩ – Китай и недемократични държави вече тържествуват. Това е отзвукът, които срещаме сред професионалните среди и сред представители на Демократическата партия в САЩ, коментира бившият генерален директор на БНР Андон Балтаков в интервю..
Страните членки на ЕС трябва да представят национални планове за инвестиции в отбранителната промишленост, за да могат да ползват заеми по механизма "SAFE" - Security Action for Europe или Действие за сигурност за Европа. Това се казва в Бялата книга за бъдещето на европейската отбрана, която бе представена от върховния представител на ЕС по..
Напълно очаквано е инфлацията да нарасне с налагането на ограничение на надценката на определена категория продукти. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания при БАН и обясни: "Когато наложите ограничения върху една категория продукти, търговецът компенсира с увеличаване на цените на други категории..
Затруднено е движението по столичния булевард "Цариградско шосе" заради катастрофа между два автомобила. От столичната полиция съобщиха, че инцидентът е станал около 13 часа. Леко е пострадал водача на един от автомобилите.
Интересът към Испания, като дестинация за придобиване на висше образование в чужбина, е нараснал със 74 на сто спрямо същия период на миналата година, съобщават образователни експерти, които организират повече от 20 години форума "Световно образование". Тази година той ще се проведе от 22 до 25 март в градовете София, Пловдив, Бургас и Варна,..
Реално няма нищо ново, споразумение също, след снощния 90-минутен разговор между Тръмп и Путин. Като прочетох комюникетата, излезли след разговора, това си е чист пържен въздух, дори и това споразумение да не удрят по енергийната инфраструктура, коментира журналистът и създател на в. "24 часа" Валери Найденов в интервю пред БНР...
Това в Кочани беше убийство и трагедия. Както ни учеха през социализма, всички са виновни и това е точно. Виновни сме цялото общество. Но виновни са..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Протестите в Сърбия показват нов път на широка обществена солидарност, каквато не сме виждали . Има някакъв идеализъм, който е антикапиталистически и..