Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България не намира пътя към младите кадри, специализирали в чужбина

Как учителската професия по-привлекателна за млади учители?

Липсват учители по математика, биология и химия

| Интервю
2
Снимка: Радио ВИДИН

Страната ни е изправена пред недостиг на учителски кадри. Очаква се връщането на над 2500 пенсионирани преподаватели в системата на училищното боразование, съобщи Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители. Тя отбеляза, че най-осезаем недостиг има при математиците, химиците и биолозите. 

Лилия Тодорова, директор на 108-мо училище в София, смята, че се правят постъпки за преодоляване на проблема със застаряващите кадри в преподавателския състав, но не е сигурна, че те са достатъчни. 

"Имаме колеги в пенсионна и предпенсионна възраст, но и доста млади, които стартират началото на професионалния си път". 

Мирена Петрова, старши специалист в екип "Стратегически партньорства" на организация "Заедно в час", отбеляза, че престижът е сред ключовите моменти в повишаване привлекателността на професията. 

Мирена Петрова

"Все още е по-атрактивно, ако един млад човек каже, че работи в ай ти сферата, отколкото, че е учител".

Тя отбеляза, че голямо значение има и даването на подкрепа за младите, които стартират кариерата си. 

"Начинаещият специалист трябва да бъде посрещнат от хора с опит, да го въведат в професията и да го подкрепят активно".

Тодорова разказа в предаването "Хоризонт до обед", че е изправена пред сериозен проблем, защото не може да намери учител по математика в 108-мо училище.  

"Нямаме и подадени кандидатури. Това е реалната обстановка".

 От форумите на млади математици с педагогическа квалификация, съотношението на търсещи работа в училище е 3 към 100, които търсят реализация другаде.

Тодорова  обясни, че увеличението на заплатите през последните години е чувствително и то има значение при повишаване на мотивацията, но през последните години на висока инфлация отново се е получило изоставане. Тя смята, че по тази причина има и феминизация на професията, тъй като възнагражденията не са достатъчно големи, за да привлекат мъже.

Петрова пък изтъкна и друг проблем.

"Има доста учители мъже, които и в обществено не са добре приети. Например, ако един мъж реши да стане начален учител. Трябва да помислим и за общественото мнение".

Тя разказа още, че в програмата си имат и хора, които притежават педагогическа правоспособност, но не се чувстват добре подготвени да работят в училище. 

Сериозен проблем пред училищната система ще създаде законодателство срещу т.нар. "чуждестранни агенти", ако се приеме такова, защото има много млади хора и правоспособни учители в активна възраст, които са специализирали във водещи американски, британски, швейцарски академични институции със стипендии за отличен успех, и ако те бъдат огриничени да работят в системата на българското образование, проблемът със застаряващите учителски кадри ще се задълбочи, смятат гостите на "Хоризонт до обед".

Целият разговор може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Николоски

Александър Николоски обяви, че "корумпирани политици в България му искат оставката"

Вицепремиерът и министър на транспорта на Република Северна Македония Александър Николоски обяви, че застава зад думите си от вчера по отношение на България и допълни, че "корумпирани политици в България му искат оставката".  Вчера Николоски нарече българите "нецивилизовани" и "мизерни". В телевизионното интервю той категорично отрече двете страни да..

публикувано на 19.09.24 в 17:07

Галерията "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил ще бъде реновирана

Избрана е фирмата изпълнител, която ще прави цялостния ремонт на градската художествена галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. Реновирането ще започне през октомври, каза за БНР кметът на общината Огнян Атанасов. Финансирането - за около 22 млн. лева, е по капиталовите разходи в бюджета.  Градската художествена галерия "Владимир..

публикувано на 19.09.24 в 16:58

Донко Узунов е новият изпълнителен директор на ДКК

Донко Узунов е новият изпълнителен директор на "Държавна консолидационна компания" ЕАД, с днешна дата той е вписан в Търговския регистър, съобщават от Министерството на икономиката и индустрията. Узунов има над десетгодишен управленски и административен опит, като част от него в публични предприятия към Министерството на икономиката и индустрията. Той..

публикувано на 19.09.24 в 16:56

Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата в Разград

Ахмед Доган или Джевдет Чакъров ще водят листата с кандидати за народни представители в Разград. Това съобщи Бейтула Сали - председател на Общинския съвет на ДПС в Самуил: "Или почетният председател, или председателят на партията ще бъдат водачи в Разград. Обсъждахме номинациите и каква да е визията на листата в област Разград. Почетният..

публикувано на 19.09.24 в 16:04
Антон Славчев

НС реши - Антон Славчев остава начело на Антикорупционната комисия

Депутатите решиха, че Антон Славчев остава начело на Антикорупционната комисия. Преди да гласуват около пет часа депутатите обсъждаха дали Славчев да бъде освободен от длъжност като изпълняващ функциите на председател и член на Комисията за противодействие на корупцията и на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество.   ПП-ДБ..

публикувано на 19.09.24 в 15:33
Професор Кирил Топалов

Проф. Кирил Топалов: Скопие е фатално зависимо от Белград, а Белград от Москва

Българските институции проявяват единодушие единствено по Македонския въпрос, всички сме единни. За първи път виждам единодушие на всички политически сили, това е чудесно. Това каза проф. Кирил Топалов, бивш дипломат и член на съвместната комисия за историческите въпроси с РСМ, в интервю пред БНР. "Трябваше да се обединим срещу..

публикувано на 19.09.24 в 15:00
Жител на иранската столица поставя цветя пред ливанското посолство в памет на убитите при взривовете на пейджъри, сред които е момиченце (на портрета вляво), Техеран, 18 септември 2024 г.

Убитите от взривените комуникационни устройства в Ливан вече са 37, ранените - над 3500

Броят на загиналите в поредицата експлозии на преносими комуникационни устройства в Ливан нарасна до 37, а на ранените - над 3500, каза министърът на здравеопазването Фирас Абиад. За повишен риск войната в Близкия изток да се разрасне предупредиха както държави в региона, така и ООН.  Най-малко 20 души са загинали при втората вълна от експлозии..

публикувано на 19.09.24 в 14:58