"Необходим е сериозен ресурс, необходима е нова управленска философия на ползването на водните ресурси, на реконструкцията на ВИК-мрежата в страната, защото можем да определим като "безумие", че в много български общини 80% от водата изтича и само 20% се използва рационално.
Тези 80% изтичат, защото мрежата е крайно амортизирана. "Пробойните" са толкова много, че стигаме до тези 420 населени места на воден режим. ВИК инфраструктура е вече тема от националната ни сигурност.
И много силно се надявам, че съвместно с държавата ще намерим разумния управленски механизъм, по който да концентрираме един сериозен ресурс - управленски и финансов, за да реконструираме мрежата на България.
Как общините могат да се подготвят за климатичните промени и да осигурят вода за всички нас:
"В настоящия момент това е една от най-актуалните теми в българското общество, заради необичайно горещото лято. 420 български населени места са на воден режим, част от тях са без вода по няколко дни, това е тревожен сигнал.
Пред общините стоят две важи теми в тази връзка: Да намерим точните мерки за смекчаване на климатичните промени, на второ място: Да се адаптираме към тези промени.
Последните години гражданите имаха най-голям интерес и към санирането на жилищните сгради, но аз все още не си давам отговор на въпроса защо трябваше общините да санират сградите, които са държавна собственост- като полиция, пожарна, прокуратура, съд?
Важно е, че все пак това в голяма част от населените места стана и тези сгради се санираха.
Ние поехме ангажимента и да извършим цялата тежка работа по отношение на първите санирани жилищни сгради. По тази тема има много сериозен интерес от гражданите и ние от НСОРБ поискахме от народните представители да бъде създадена10 годишна програма за саниране на частните жилищни сгради. Програма, в която гражданите да знаят на какъв външен финансов ресурс могат да разчитат за този 10 годишен период.
И тъй като държавата твърди че, свършиха 100% - те грантове, гражданите за знаят за тези 10 години какво съфинансиране трябва да осигурят, поясни още Михайлова.
"В рамките на предпоследния мандат ние работихме със 7 правителства. Срещахме се от името на Националното сдружение на общините от министър на министър, работихме 8 месеца без бюджет, нещо, което никога не съм вярвала, че ще съумеем да направим.
Мисля, че в тази трудна ситуация, ние бяхме хората, които получавахме доверие. Не е случайно това, че в тази толкова сложна, динамична, несигурна за гражданите обстановка, те преизбраха 75 % от кметове, каза още Михайлова.
"Това означава, че хората имат в голяма степен доверие на своите кметове. Ние също допускаме грешки, но аз в личен план с годините станах по-мъдра, така че да мога да си ги призная грешките и разбрах, че най-важното нещо е екипът, с който работиш и на който да можеш да имаш доверие.
Най-важното също е да можеш да мотивираш тези хора, така че те да дадат най-доброто от себе си, подчинено на общите цели, а те са свързани с това нашите съграждани да живеят малко по-добре, допълни още Донка Михайлова.
"Аз се чувствам като кмет със самочувствие, защото моделите, които ние прилагаме в един сравнително малък град, могат да се приложат и в големите градове, един от тези модели е, че ние в община Троян управляваме всички комунални услуги сами. Това за мен е едно честно управление, което винаги може да бъде и по-добро, но то дава относително добра услуга. Този модел се прилага в цяла Европа, каза още Михайлова.
По думите й това, че в момента държавата се опитва да национализира дейността общинските ВИК - дружества, е крайно неразумно и Троян доказва, че това е така.
Михайлова сподели още за уникалния модел за здравословното хранене на децата в Троян, който е впечатляващ и води до добри това, че спада броят на децата с диабет, разказа и как се заражда идеята за производство на биологични продукти за детските градини. Сподели още за основните предизвикателства, които срещат в опитите да върнат младите хора обратно в Троян и какви стратегии използват, за да направят града по-привлекателен за младите хора.
Донка Михайлова е кмет на Община Троян. Образование и квалификация: Магистър, специалност „Финанси и кредит“, Стопанска академия „Д. А. Ценов“-Свищов
Професионална реализация: От 1999 г.–председател, Сдружение „Знание”–Ловеч. Изборни длъжности: 2005 г.-народен представител в 40-ото Народно събрание. През 2011 г. е избрана за кмет на община Троян
Преизбрана за кмет на общината през 2015, 2019 г. и 2023 г. Обществена ангажираност: Член на КС на НСОРБ мандат 2011–2015 г. Заместник-председател на УС на НСОРБ мандат 2015–2019 и 2019–2023 г.
Неколкократен носител на отличия "Кмет на годината".
По темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Донка Михайлова за предаването "Нощен Хоризонт".
Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците? Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...