Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР:
"Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един актьор може му залепите всякакви прилагателни, които пожелаете. Той е възвишен, брилянтен, прекрасен и вълнуващ!Но ще добавя, че това е една вълнуваща или брилянтна интерпретация."
"Винаги правя паралел между киното и музиката, взимам Моцарт или Вагнер или Фон Ка̀раян. Имаме Вагнер, който е композирал музиката, който е създал тази музика, тази опера или тази симфония. И след това Ка̀раян, който дирижира един оркестър – по един превъзходен, възвишен начин! Но това не е нищо повече от интерпретация на Вагнер."
"Изхождайки от това, за мен един актьор не е нищо повече от един интерпретатор на сюжета, който има за цел да интерпретира. За мен очевидно, което се случва от време на време, вземете например, по-класическият и по-познатият случай на Орсън Уелс и “Гражданинът Кейн", който е и интерпретатора, и създателят, и авторът и сценаристът, и писателят на диалозите, и режисьорът. Това е творчеството!"
"Но на моето ниво, аз не съм нищо друго освен един скромен интерпретатор. Аз не съм актьор, който има образование, ако щете да драматизира или да играе в театър. Аз съм актьор на момента. Аз съм научил моята професия в движение.
В този смисъл аз съм един актьор, който реагира, който живее и който опитва да транспонира, да нагоди персонажа към мен самия.
Поради това в ролята на самурая, няма да крия, аз съм един самотник, един дивак, един саможив човек – всички го знаят, това не е нещо ново. Очевидно, голяма част от мен е проектирана в "Самураят", както и в "Червеният кръг" и в сицилианецът, който щете. Разбира се, това е факт.
Ще намерите много голяма част от мен самия на нивото на „нежността“ или на нивото на конкретни мои качества, който не харесвам. Голема част от самия мен, има във всички филми, в които участвам. Пропорцията варира, не мога с точност да кажа за всеки филм, но между 15 и 25%. Но със сигурност във всеки един филм това съм, това съм аз, това съм аз."
Още по темата в звуковия файл.
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..