Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив 2019 пет години по-късно: Какво донесе на града фабриката за идеи?

| Интервю
Снимка: БТА

Пловдив отбеляза 10 години от избирането си за Европейска столица на културата и 5 години от получаването на титлата.

Как се промени градът след мащабния културен проект – темата коментират пред БНР знакови лица, които са сред инициаторите и съмишлениците на Пловдив 2019.

"Искахме много повече за нашия любим Пловдив. Бяхме наясно от какво не сме доволни и на базата на тази културна критичност решихме, че можем да построим нашата концепция "Пловдив заедно" и беше доста успешна. Каквото и да се случва, Пловдив остава първата българска европейска столица на културата. Тогава енергията беше като големия взрив. Отвори се възможност за много значими събития в изкуствата и културата", подчерта Мариана Чолакова.

"Инициативата дойде от нашето сдружение "Изкуство днес", реших, че имаме огромен шанс и ще спечелим. Поведохме отдолу нагоре идеята – това е граждански ресурс. Това е един от фокусите на тази програма: град и граждани", посочи Емил Миразчиев.

"Проектът е изключително успешен. Имаме културни организации, хора на изкуството, които имат много повече самочувствие. Имаме много повече културни продукти с много нюанси в тях. Този проект е една фабрика за идеи. Те са базата за бъдещата културна политика на този град", смята Десислава Шишманова.

"Пловдив показа как културата може да променя градовете, да дава импулси в много по-широко ветрило, извън чисто артистичната и културна програма – към бизнеси, туризъм, имидж, медии, към независимия сектор", коментира Виктор Янков от фондация "Пловдив – Европейска столица на културата 2019".

За първи път от три десетилетия България е представена на Tanzmesse, най-голямата професионална платформа за съвременен танц. Тазгодишното издание се провежда в Дюселдорф. Според Янков това участие е добър пример "как българската култура може да бъде посланик на България по много адекватен, модерен, съвременен начин".

Пандемията показа много рязко какъв вакуум може да има в обществото в момента, в който културата спре и няма публики, изтъкна той.  

"Пловдив 2019 беше най-голямата публична културна инвестиция в периода 2017-2019 г. Рекламирането на един град, на един културен продукт, на един културен календар привлича и образова нови публики. Има хора, които израснаха с представата, че България е част от европейската културна карта."

Градът и регионът вече натрупва ползи от домакинството си като Европейска столица на културата 2019. Ръстът в туризма е изключително осезаем и това са най-лесните измерители и ползи, които може да усетим 5 години след титлата, отбеляза Виктор Янков.

"Културата стана много по-разпознаваема, по-видима, по-адекватно маркетирана, което привлече нови публики. И сега, като отидете на Opera Open, на фестивала лятото на Античния театър, ще видите тийнейджъри, деца, млади хора - публика, която преди това не се докосваше до тези стигматизирани като консервативни сфери на изкуството." 

Повече детайли по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астролог: Предстои промяна за всички зодии

Тази година планетите, които са след Марс, т.нар. външни планети, по един или друг начин се преместват в друг знак, което прави годината специфична . Това заяви пред БНР астрологът Мария Василева. По думите ѝ тези планети се придвижват много бавно и тяхното влияние е дългосрочно . Започва голямо разместване, подчерта тя и заяви:..

публикувано на 06.01.25 в 15:43
Петър Петров (на преден план вдясно) с председателя на парламента Наталия Киселова и Борислав Гуцанов от БСП в НС.

Според Петър Петров от "Възраждане" вероятна дата за нови предсрочни избори е 6 април

Възможно е провалът на преговорите на ГЕРБ-СДС за правителство да означава отиване на нови избори, коментира заместник-председателят на парламентарната група на "Възраждане" Петър Петров. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ ДБ научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите Според него вероятна дата..

публикувано на 06.01.25 в 15:39
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Еманюел Макрон призова Украйна към реализъм по териториалните въпроси

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че украинците трябва да “проведат реалистични дискусии по териториалните въпроси”, за да намерят решение на конфликта, предизвикан от руската инвазия през 2022 г., в контекста на неблагоприятните за Киев условия на място. “Украинците трябва да проведат реалистични дискусии по териториалните въпроси и..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Кметът на София Васил Терзиев

Планът за достъп до Витоша още не е готов

Обещаният за началото на годината план за достъп на хората до планината Витоша все още не е готов. Това стана ясно от коментар на столичния кмет Васил Терзиев, който по време на транспортните проблеми в планината около коледните празници заяви, че от месеци се разработва цялостна визия за този достъп и тя ще бъде представена в началото на..

публикувано на 06.01.25 в 15:27
Венцислав Николов извади кръста на Богоявление в Русе,  общо 20 мъже се включиха в ритуала.

53-годишният Венцислав Николов извади Богоявленския кръст от Дунава край Русе

53-годишният Венцислав Николов извади Христовия кръст, хвърлен във водите на Дунава от Русенския митрополит Наум. След сутрешната Света литургия в катедралния храм "Света Троица" литийното шествие стигна до брега на Дунава, където митрополит Наум извърши водосвет и благослови за празника военни части от гарнизона. 20 мъже се хвърлиха в студените води..

публикувано на 06.01.25 в 15:17
Архитект Пламен Мирянов

Пламен Мирянов: Хората ще разберат, че БПСЦ не е истинската православна църква

"Не може да има две православни църкви. Църквата е една и неин глава е Исус Христос". Това каза пред БНР богословът и собственик на православно радио Пламен Мирянов, строителен предприемач. Според него за миряните е объркващо , след като вече има регистрирана и Българска православна старостилна църква (БПСЦ): " За мен е своеволие да се отделят..

публикувано на 06.01.25 в 15:09
Анна-Кайза Итконен

ЕК: Няма увеличение на цените на енергията в ЕС

Няма увеличение на цените на енергията в ЕС в началото на тази година заради спирането на транзита на руски газ от Украйна, увери говорителката на Еврокомисията Ана Кайза Итконен. Тя обаче уточни, че има регистрирано повишение в края на миналата година, без да даде конкретни данни.  Говорителката каза още, че миналата седмица е проведено..

публикувано на 06.01.25 в 15:01