Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив 2019 пет години по-късно: Какво донесе на града фабриката за идеи?

| Интервю
Снимка: БТА

Пловдив отбеляза 10 години от избирането си за Европейска столица на културата и 5 години от получаването на титлата.

Как се промени градът след мащабния културен проект – темата коментират пред БНР знакови лица, които са сред инициаторите и съмишлениците на Пловдив 2019.

"Искахме много повече за нашия любим Пловдив. Бяхме наясно от какво не сме доволни и на базата на тази културна критичност решихме, че можем да построим нашата концепция "Пловдив заедно" и беше доста успешна. Каквото и да се случва, Пловдив остава първата българска европейска столица на културата. Тогава енергията беше като големия взрив. Отвори се възможност за много значими събития в изкуствата и културата", подчерта Мариана Чолакова.

"Инициативата дойде от нашето сдружение "Изкуство днес", реших, че имаме огромен шанс и ще спечелим. Поведохме отдолу нагоре идеята – това е граждански ресурс. Това е един от фокусите на тази програма: град и граждани", посочи Емил Миразчиев.

"Проектът е изключително успешен. Имаме културни организации, хора на изкуството, които имат много повече самочувствие. Имаме много повече културни продукти с много нюанси в тях. Този проект е една фабрика за идеи. Те са базата за бъдещата културна политика на този град", смята Десислава Шишманова.

"Пловдив показа как културата може да променя градовете, да дава импулси в много по-широко ветрило, извън чисто артистичната и културна програма – към бизнеси, туризъм, имидж, медии, към независимия сектор", коментира Виктор Янков от фондация "Пловдив – Европейска столица на културата 2019".

За първи път от три десетилетия България е представена на Tanzmesse, най-голямата професионална платформа за съвременен танц. Тазгодишното издание се провежда в Дюселдорф. Според Янков това участие е добър пример "как българската култура може да бъде посланик на България по много адекватен, модерен, съвременен начин".

Пандемията показа много рязко какъв вакуум може да има в обществото в момента, в който културата спре и няма публики, изтъкна той.  

"Пловдив 2019 беше най-голямата публична културна инвестиция в периода 2017-2019 г. Рекламирането на един град, на един културен продукт, на един културен календар привлича и образова нови публики. Има хора, които израснаха с представата, че България е част от европейската културна карта."

Градът и регионът вече натрупва ползи от домакинството си като Европейска столица на културата 2019. Ръстът в туризма е изключително осезаем и това са най-лесните измерители и ползи, които може да усетим 5 години след титлата, отбеляза Виктор Янков.

"Културата стана много по-разпознаваема, по-видима, по-адекватно маркетирана, което привлече нови публики. И сега, като отидете на Opera Open, на фестивала лятото на Античния театър, ще видите тийнейджъри, деца, млади хора - публика, която преди това не се докосваше до тези стигматизирани като консервативни сфери на изкуството." 

Повече детайли по темата чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има ли замесен депутат в групата за даване на незаконно българско гражданство?

Продължава разследването по случая с разкритата организирана група, чиито участници са разследвани за противозаконно осигуряване на българско гражданство на чужденци. При акцията на ГДБОП и ДАНС срещу престъпната група за търговия с българско гражданство, e бил претърсен и домът на действащ народен представител.  По информация, изнесена в..

публикувано на 03.07.25 в 11:01
Илия Проданов

Глоби за тракторите на пътя: Докъде може да стигне недоволството на зърнопроизводителите?

"В България се внасят гумено-верижни трактори повече от 15 години. Те получават разрешително за движение по републиканската пътна мрежа. От два месеца насам АПИ реши, че законодателството в България не й дава правно основание да разрешава движението на такива машини. Не е правена промяна в законодателството, просто някакво ново тълкувание. Влизаме в..

публикувано на 03.07.25 в 10:45

Дончев: До края на годината България ще получи 1,5 млрд. лева по ПВУ

До края на годината България ще получи 1,5 млрд. лева по ПВУ,  обяви в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев "От вчера виждаме позицията на Европейската комисия след всички тези преговори, която одобрява искането за изменение. Оттук нататък до второ плащане остава само една стъпка. Трябва да бъде..

публикувано на 03.07.25 в 10:36
Проход на републиката

ПТП временно спря движението в Прохода на Републиката

Заради катастрофа на джип и товарен автомобил временно беше спряно движението и в двете посоки на Прохода на Републиката при Килифарево. Няма пострадали при инцидента, пътят е отворен за автомобили.

публикувано на 03.07.25 в 10:29

Борисов за заплатите на лекарите специализанти: Ще им дойде редът

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отказа да коментира приетата оставка на Кирил Петков като депутат с обяснението, че това е "маловажна тема" и насочи вниманието към по-важни теми – като постигнатото по ПВУ: "Важните са тези, които касаят милиарди левове, които България щеше да загуби тези 4 години, губеше ги и благодарение и на Урсула фон дер..

публикувано на 03.07.25 в 10:24

Все по-малко българи в чужбина изпращат децата си на неделно училище. Защо?

Все по-малко българи, живеещи в чужбина, изпращат децата си на неделно училище, където да учат български език и култура. Недостигат и младите преподаватели. Тези проблеми  в работата си  посочиха  директорките на три от неделните български училища в Италия. Същевременно българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим проучва и..

публикувано на 03.07.25 в 10:06
Турският външен министър Хакан Фидан.

Външният министър на Турция се срещна с представители на "Хамас" в Анкара

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан се е срещнал в Анкара с делегация на палестинската въоръжена групировка "Хамас“, в която е бил и ръководителят на политбюрото на движението Мохамед Дервиш, предаде турската държавна телевизия "ТРТ Хабер", позовавайки се на източници от Министерството на външните работи. По време на срещата са били..

публикувано на 03.07.25 в 10:02