Съвместната комисия по историческите въпроси между България РС Македония е изправена пред неизвестност, защото следващото заседание трябва да е на 19 и 20 септември, но вестите от Скопие са, че правителството още не е взело решение за състава на комисията. Това съобщи председателят на Комисията проф. Ангел Димитров в интервю пред БНР.
"Изцяло с променен състав ли ще е от страна на РСМ, ще се запазят ли някои хора? Но двамата най-активни и компетентни членове бъдат отстранени", сподели опасенията си той.
Преди дни премиерът Християн Мицкоски каза, че отстранява членове, като ги нарича "предатели".
"Още нямаме известие ще се състои ли тази среща, с какви колеги, по каква програма ще работим. Надявам се, че ако в РСМ си дават сметка, че не може да се зачеркне с лека ръка договореното, най-малко е лош сигнал, не само за двустранните отношения с България, но и към европейските партньори", коментира проф. Димитров.
Той призна, че не тълкува сблъсъка в Скопие, защото е ясен и за него няма изненада, че новото правителство в лицето на Мицкоски ще смени състава на комисията от страна на РСМ.
"Може би им се иска да сменят и нашата половина, но не могат. Нормално е да се приеме, че ново правителство има нови изисквания и не е неочаквано решението. Изненадващ е начинът, по който се отнасят с колегите от Скопие, тъй като няма причина да ги обвиняват за предателство или намеци за отстъпчивост. Това е тревожно като сигнал, защото подсказва, какви са намеренията на правителството за бъдещата работа на Комисията, а то е да бъде поставена под строг политически контрол.
Проф. Димитров припомни, че историографията в РСМ е много млада и няма такава професионална наука до 1944 г. като изследователи. А ядрото за исторически изследвания и самият Институт са създадени 1948 година.
"И за негов директор е назначен генерал, а не интелектуалец и той е произведен като академик. И така в условията на пролетарска диктатура се създава тази идеологическа рамка на създадената историческа наука. Ние не подценяваме колегите, но те никога не си позволяват да напуснат тази идеологическа рамка и политически, и конюктурно през миналия век", напомни председателят на съвместната Комисия, създадена въз основа на Договора за приятелство и добросъседство.
И коментира, че разминаването в методологията за него е изненадващо, защото се отразява дълбоко разминаване в представите, как трябва да се пише история:
"Методологията е посочена дори в Договора и Комисията да допринесе за обективно тълкуване на историческото събитие. Разминаването е, защото никаква методология за оценка на учебник не може да върви на 3 нива – първо достоверността на историческия разказ. Ако не се съобразяваме, дали отговаря на фактите и в хармония с източниците и дали се разминава с гледната точка на световната наука, тогава имаме сериозен проблем."
Според него учебниците в РСМ имат негативна роля на образованието, която създава лош образ на съседа - България и моделира неприятелско чувство.
"Точно това е големият проблем в анализа на учебник, да бъде изчистен от неистините. В техните учебници се създава негативен образ на българите и България, това го има в учебниците за Средновековието", допълни проф. Димитров.
И е категоричен, че тези неща е задължително да бъдат отстранение от учебниците "и нашите колеги в Скопие го разбират".
"Убеден съм, че РСМ биха желали да се присъединят към ЕС, защото знаят предимствата, но цялостното поведение е, че те могат да налагат не само на България, но на ЕС свои правила. Незачитане на взети решения ми се вижда по-силно, отколкото декларативното желание за присъединяване. Препятствията, които те сами си издигат, поставят по съмнение присъединяването им към ЕС“, смята проф. Димитров.
Според него е факт, че "в РСМ има една погрешна представа за състоянието на държавата и нейните възможности, по същия начин и имат сбъркана представа за България като държава, как трябва да се отнасят с нея".
"И може би мислят, че по скрит, заобиколен начин, и с външна подкрепа може да се реши проблем, от които те бягат", каза той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Възкресен концерт навръх Великден изнесе в централния пернишки храм "Св. Иван Рилски" камерен смесен хор "Иван Топалов" с ръководител Михаил Добрев. Десетки перничани и днес се стекоха в църквата, за да честват Възкресението на Иисус Христос, да благодарят на Спасителя и да запалят свещичка за здраве. Великденските песнопения и тази година..
В Плевен продължава дарителската кампания, с която се набират средства за градеж на православен храм в село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева. Към момента в село Тученица няма православен храм. До 80-те години на миналия век за църква местните използват стара сграда, която църковното..
Екоактивисти и граждани в Кюстендил готвят протест срещу изграждането на ветроенергиен парк в Осоговската планина. Според коментари в социалните мрежи протестът е насрочен за 30 април, когато - от 14 часа, започва и заседанието на Общинския съвет. "Всички будни граждани заедно да спасим Осогово от безумието, което се опитва да направи новата..
Ползвали програмата на НОИ за рехабилитация и профилактика възстановяват средства, заради нарушения. През миналата година 668 души от област Монтана са се възползвали от програмата. За настоящата година има увеличение за доплащането, от страна на ползващите. 668 жители на област Монтана са се възползвали през миналата година по програмата на..
Християнският свят празнува Възкресение Христово. В полунощ храмовете бяха огласени от пасхалния поздрав "Христос Воскресе. Воистину Воскресе!". Богослужението в катедралата "Свети Александър Невски" беше водено от патриарх Даниил, който тази сутрин оглави и службата за Второ Възкресение в столичния митрополитски храм "Света Неделя"...
На изпълнения с хиляди богомолци и туристи площад „Св.Петър“ в Рим, се проведе Великденската неделна литургия. Папа Франциск поздрави лично света с традиционната за празника благословия Urbi et Orbi (Към града и към света). Празничната Великденска литургия изнесе кардинал Анджело Комастри. След това, при уникална за площада и присъстващите..
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се..
Как се прави шпионски скандал и как се прави вербовка? Как ще се размести светът след идването на Доналд Тръмп в Белия дом? Къде е мястото на Русия?..
Българското животновъдство е под критичния праг! Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият депутат и лидер на партия "Ред, законност и..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..