Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата и мобилните телефони:

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители".

Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на други се предоставят след първи клас смарт-часовници, за да имат връзка родители им с тях и за да знаят къде са.

Част от анкетираните са на мнение, че със забрани на телефоните не става, включително и в училище, за каквато по-строга мярка се заговори и каквато вече се прилага в други държави като Нидерландия, Франция, Гърция, а е по-добре да се предложи нещо друго на ученика.

"Децата до тригодишна възраст не трябва да гледат никакви електронни средства, тоест екранното време е нулево, каза за "Хоризонт" д-р Зорница Маркова, психолог.


"След третата годинка на детето, би могло да му се пуска детско филмче до 10 минути на ден. Веднъж в седмицата може да изгледа цяло филмче.

За по-големите деца също веднъж седмично могат да изгледат цял филм.

Социалните мрежи, които най-често се ползват от децата, но с образователна цел, трябва да им бъдат достъпни след 4 клас.

Самото скроуване е вредно за очите и мозъка и за малките, и за големите. Има доказателства, че една от най-ползваните социални мрежи от учениците действа на мозъка като наркотик.

Учениците ползват социални мрежи все по-рано, защото родителите им позволяват, а на второ място, защото още от първи и второ клас Вайбър им е средство за общуване, поясни още д-р Зорница Маркова.

Според нея при влошена социална среда на децата, изходът не е в часове стоене пред екраните. Родителите трябва да им отнемат това право, да работят с децата си, да ги водят на психо-моторни групи, има психо-драма за деца, където се работи в група с деца по различни житейски казуси, допълни специалистът.

Тя твръди, че има връзка между лошите академични резулатати на учениците и постоянното стоене пред телефона  или компютъра, като посочи, че имат случаи на т. нар. екранни деца, които са сложени пред електронните устройства преди една годишна възраст - те проявяват след това симптоми на аутистичния спектър. Имат нарушения на в говорното развитие, а едно дете, ако не проговори до 7 - 8 годишна възраст, то никога няма да проговори, дори да са родени здрави и в норма, смята д-р Маркова.

По думите й телефоните нарушават вниманието и концентрацията на децата в училище и те трябва да бъдат забранени за ползване в клас, така както се прави вече в други държави.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36

Разбират ли в София какво означава влакът за Кардам?

През октомври Българските държавни железници обявиха новия си график за движение на влаковете за 2025 г. В него се посочва, че е предвидено подобряване на обслужването по железопътните линии в страната, заложени са нови възможности за пътуване между Северна и Южна България, по-бързи влакове по линията София – Бургас, по-удобни разписания в..

публикувано на 05.11.24 в 10:45

Пациентска асоциация настоява за спешни действия при ревматичните заболявания

Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов " Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България ".  Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми.  " Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак..

публикувано на 05.11.24 в 10:13
Доналд Тръмп и Камала Харис

Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент

В САЩ гласуват за президент. С разлики в социологическите проучвания в рамките на статистическата грешка , битката между Доналд Тръмп и Камала Харис е една от най-оспорваните в историята на САЩ.  Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас..

публикувано на 05.11.24 в 06:47

Проевропейската президентка Мая Санду спечели втория тур на изборите в Молдова

Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..

публикувано на 04.11.24 в 18:00
Милена Кирова

Милена Кирова, БНТ: От ЦИК ни обясниха, че видеонаблюдението е само наблюдение

" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където  гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..

публикувано на 04.11.24 в 14:32

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...

публикувано на 04.11.24 в 10:31