"Представете си, че имате хубава къща с двор, цветя, птички и в един момент идват едни хора, тъпчат ви цветята, изриват ви тревата и казват – ние тук ще направим една дупка, да търсим съкровището на Вълчан войвода, да речем. Ние сме си платили тук, за да копаем. На вас ще ви предложим работа. Вие казвате – аз съм IT специалист, юрист, не ми трябва вашата работа. Те казват – не, ще ви направим миньор. Това е нашата ситуация, в развиваща се отвсякъде община, каквато е Своге, идват съвсем непознати хора и искат да изринат красивата природа", разказа пред БНР Красимира Лука, участник сдружение "Ти решаваш за Своге и Балкана", създадено специално за да брани интересите на местното население срещу проекта.
По думите ѝ, тъй като големите градове предлагат по-скоро условия за затвор, отколкото за нормален живот, след пандемията в общината са се заселили много млади хора, цените на имотите са скочили, а туризмът се развива добре, благодарение на красивата природа.
"Доверието към институциите е равно на 0, ако може да има нула с минус. Проектът е такъв, че няма нищо за местните хора. Само експлоатиране на региона и унищожаване на това, което е постигнато", коментира тя и уточни, че засега нямат официално изразена институционална подкрепа.
Разрешението на МС за сондажите е още от 2021 г. Предвиждат се 59 алтернативни сондажни площадки за ядково сондиране за търсене на метални полезни изкопаеми. 44 от площадките попадат в защитени зони.
"Държавата в лицето на Министерския съвет е позволила това да се случи. Каузата, която ни обединява, е много тъжна", изтъкна Филип Кирилов, който се занимава с управление на изворни зони и водни жили. Практикувал е в Швейцария и Франция, а сега живее в село Желен.
Голяма част от населението в община Своге разчита на малки каптирани и вкарани в резервоари изворчета – както питейната, така и битовата вода зависят от тях. Самите извори пък зависят от изворната зона, върху която влияят както обезлесяването, така и сушата, поясни той като тесен специалист по темата.
"От нас зависи дали ще изберем дали ще дадем златото на някакви хора – да го изкопаят и да го изнесат, а за нас да останат отровите! Или ще изберем да опитаме да съхраним това, от което зависи животът ни – питейните води. Повечето от сондажите са по високите места, откъдето зависи водоснабдяването. Ще направим огромна беля!"
В най-добрия случай може да карате камион и да дишате прах, отбеляза Кирилов относно работните места, които биха се открили от подобни дейности. В предаването "Хоризонт до обед" той очерта конкретни опасности за местната природа и жителите на населените места от предстоящите сондажи, сред които и попадането на тежки метали във въздуха, който достига включително до столицата.
Притеснително е в райони с питейна вода за населението да се извършват такива дейности, в границите на урбанизирана територия, категоричен е инж. Томислав Русимов, главен експерт в Община Своге.
"Този проблем не е съгласуван с общината. Научихме от социалните медии. Нямаме дадена оценка върху доклада за ОВОС. Наистина в тази територия, която е дадена, в която ще бъде извършено проучване за метални полезни изкопаеми, сондажи ще има, други дейности – с химични вещества, нас ни притеснява. Отделно разрушаване на почва, ерозии – сондажи ще има до 2000 метра. Тук е карстов район", декларира той пред Радио София.
В МОСВ е входирано възражение, с което местната власт в Своге се солидаризира с тревогите на гражданите.
Кой може да спре държавата да си проучва подземните богатства, попита на свой ред кметът на Мездра Иван Аспарухов, който се оплака от липсата на информация за предстоящите проучвания.
"За територията на общината имаме над 14 кариери и открити рудници. Нека да кажат какви сондажи, къде, мрежата от сондажи. Държавата да покаже къде ще има. При съгласуването на проучванията, ние, общините даваме становище. Ако са засегнати урбанизирани територии, инфраструктура - водна, далекопроводи, отказваме. Те имат полигон за проучвания. При нас не е идвало нищо конкретно."
Аспарухов подчерта, че ако знаят какво ще се прави, ще защитят местното население.
Всички изразени мнения чуйте в звуковия файл.
От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия. Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон". Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..
Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..
Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..
" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ". Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..
Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..
" Добре дошли в този регион, където без религията много трудно може да разберем каквото и да било , включително политиката. Преплитането между религия и политика съпътства обществения, културния живот на тези страни по различен начин." Това каза пред БНР проф. Симеон Евстатиев, арабист и историк, преподавател в Софийския университет "Св...
В София започва Фестивалът за книги и изкуство Musagena New Vibes. Той ще се проведе в градинката пред Народния театър и ще продължи до неделя. Фестивалът се провежда за четвърта година, посочи пред БНР писателят Георги Бърдаров. "В него си дават среща млади, а и не толкова млади и известни творци от различни видове изкуства. В рамките на 3..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..