Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна новата учебна година в българските училища в чужбина

Около 700 деца ще прекрачат прага на "Малко българско училище" в Чикаго

Малко българско училище
Снимка: ФБ/ Малко българско училище / Little Bulgarian School

Започна новата учебна година в българските училища в чужбина, ще погледнем към българските училища в Чикаго. На 12 септември там ще започне и онлайн обучението.

"Ние управляваме няколко български училища, започваме с "Малко българско училище, което ние е никак малко, сподели за "Хоризонт" директорът на училището за българи в Чикаго - "Малко българско училище" Живка Петрова. 

"Следващата събота откриваме учебната година в училище -"Малката България". Вълнението ни е огромно, въпреки многогодишният стаж и опит, всяка нова учебна година е като първа в живота ми. 

Около 700 деца ще прекрачат прага на училището в Чикаго. Нашето училище взема най-доброто от българската и американската система. Затова и децата идват с желание на училище. Ние сме и много вдъхновени да направим всичко за децата, аз съм от 23 години тук, вече всички знаят за България. 


Ние пишем и създаваме собствени учебници. Ние започваме работа с децата от 2 годишна възраст, от започването им да говорят, закупихме и собствена сграда преди 5 години за училището. Това всичко спечели доверието и възхищението на българите в Чикаго, разказа още Живка Петрова. 

"А ние започнахме с 13 деца в едни дъждовен 11 септември, докато свърши тържеството записахме още 4 деца и тази година имаме записани 62 новозаписани деца и до края на септември със сигурност ще има още 20 записани деца. 

По линия на държавата от МОН получаваме учебните програми, работим по тях, това са адаптирани програми за децата от чужбина, като адаптацията е основно в съкращаването на материала и най-вече на литературните творби, които ще се учат. 

В езиковото обучение е силно застъпен комуникативният подход, той преобладава пред дидактичната част и граматиката, това е една сравнително олекотена програма, която се ползва с успех от българските деца. Имаме и допълнителни часове по "Четене с разбиране", защото знаем, че това е проблем при съвременните деца. 


От МОН получаваме и малка субсидия, която е на база брой деца и малка сума за постоянни разходи. Тези средства не са достатъчни, но те са нещо, което е отправна точка, от която може да тръгне едно училище. Останалата част като помощ идва от родителите. 

Учители търсим непрекъснато, защото знаем, че децата вървят след тях, имаме 53 учители и 4 млади помощник-учители, които са наши бивши възпитаници, сподели още за БНР Петрова.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА.  Все още не е..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..

публикувано на 27.11.25 в 20:08