Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои Хумболтов колегиум у нас

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Проф. Юри Кълвачев: За всяка научна област е важно взаимодействието между изкуствения и човешкия интелект

| Интервю
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева
Снимка: Виктория Петрова

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото".

Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират теми, свързани с общите аспекти на човешкия и изкуствен интелект в много области на науката - хуманитарни, природни и медицински науки, науките за живота и др.

Примери за разпознаване на образи, машинно обучение, роботика, автоматизирано планиране, обработка на естествен език в хуманитарните науки, програмируема биология са част от темите, които ще бъдат засегнати на форума.

Хумболтовата фондация съществува повече от 160 години, а в съвременния си вид започва дейност през 50-те години. Български стипендианти има още от началото на 20 век, разказва пред БНР проф. Илза Пъжева, член на Хумболтовия съюз и участник в колегиума. Според нея това е най-авторитетната фондация в света, която подкрепя научни изследвания на хора от цял свят, като има 61 нобелови лауреати.

"Средногодишно 30 000 стипендианти или специализанти от 140 страни са в Германия, провеждат научни изследвания. Най-хубавото на тази фондация е, че тя дава полет на учения - да работи така, както той мисли, че трябва да прави. Фондацията не подбира по пол, раса, народност. Тя избира най-добрите от най-добрите."

Българският Хумболтов съюз е създаден през 1992 г. и работи, за да поддържа висок стандарт в науката и за подобряването на средата за научни изследвания у нас.

Тази година има рекордно участие на млади учени – 33 доклада, отбелязва председателят на Хумболтовият съюз у нас проф. Юри Кълвачев, който е химик. По думите му, младите учени са завладени от идеята за използване на изкуствения интелект в науката и обществото.

"За всяка научна област е много важно взаимодействието между изкуствения и човешкия интелект, тоест взаимодействието между човека и машините и насочване на ИИ към полезните неща, към развитие на науката и благоденствието на обществото."

Въпрос на висок морал на изследователя и човека, който подава данните на ИИ - така проф. Пъжева вижда отговорността на учените, които обучават изкуствен интелект.

"Какви данни подаваш, как ги обработваш, как ги интерпретираш и как ги поднасяш. Защото има редица примери на спекулативна обработка на информацията и се поднася целенасочено недостоверна информация. С това човек трудно се бори, дори да има някакви регулаторни форми."

"Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума. Той подава материала на ИИ, ИИ генерира някакво решение и естественият интелект е този, който оценява нещата", подчертава тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01