"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България".
"Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера, така се запалва искрата, тръгва от някъде - казано накратко - някаква магия се създава, допълни още той.
С впечатляващото си сценично присъствие и автентичен стил, той не само се хареса на публиката на големите музикални формати, но и продължава да твори и изненадва с нови проекти.
През тази година участва в турнето "Present-Day Troubadours", което събира бардове и поети с китара в една инициатива, каквато отдавна не сме виждали в България. В ефира на предаването той обясни значението на подобни събития за развитието на българската музикална сцена и по-конкретно за популяризирането на българските текстове за песни.
"За мен е много важно да се пее на български език, хубаво е, ако можеш да пееш на чужд език, но по конкурсите на Поетите с китара, е да пееш на бълагрски език, със смислен текст и качествено съдържание, каза още Пламен Димитров.
Участва в миналогодишния сезон на "Гласът на България", като негов мастър беше Иван Лечев. Като човек с чувство за хумор и уникален музикален стил, Пламен Димитров се стреми да запазите автентичността си в една музикална индустрия, която често налага стандарти и ограничения.
Участва в театрални проекти и мюзикъли като актьор, вокалист и инструменталист. Въпреки че е посветен на музиката и театъра, работи и в сърдечна операционна като перфузионист.
"Вдъхновението ми идва най-често от самото изкуство - хубава песен, хубав стих, дори нещо от ежедневието, проблем, който ме кара да замисля защо и как, може да създаде нова песен.
Създавам и песни, свързани с природата. Но работя и в сърдечна операционна като перфузионист и това е много отговорна работа. Около мен в живота ми винаги е имало болни хора и реших, че трябва да се посветя и на това.
Работата ми означава заместващо кръвообръщение или нещо като временно изкуствено сърце. Има съвременна апаратура и когато се правят операции при смяна на сърдечна класа, или дисекация на възходяща аорта, няма как това да стане без апаратурата машина сърце-бял дроб.
Това е работа в екип, има чуваемост, не си сам, трудно е, отговорно е, но има координация и това е най-важвото, поясни още Димитров.
"Връзка между сърцето като орган и музиката има ли - сега като се замисля, в християнското учение човек е цялостен - и душата и сърцето - има връзка между тях, тоест, ако музиката е душа, има връзка, допълни Димитров.
Пред слушателите на нощния блок той разказа как успява да съчетае тази високотехнологична и отговорна професия с артистичния си живот. И как работата му в сърдечна операционна е свързана със спасяване на човешки животи. За връзката между сърцето в буквалния смисъл и музиката като символ на емоциите и живота.
Още по темата слушайте в звуквия файл.
Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..
Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист. Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех. Никой от тях не..
Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където..