"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България".
"Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера, така се запалва искрата, тръгва от някъде - казано накратко - някаква магия се създава, допълни още той.
С впечатляващото си сценично присъствие и автентичен стил, той не само се хареса на публиката на големите музикални формати, но и продължава да твори и изненадва с нови проекти.
През тази година участва в турнето "Present-Day Troubadours", което събира бардове и поети с китара в една инициатива, каквато отдавна не сме виждали в България. В ефира на предаването той обясни значението на подобни събития за развитието на българската музикална сцена и по-конкретно за популяризирането на българските текстове за песни.
"За мен е много важно да се пее на български език, хубаво е, ако можеш да пееш на чужд език, но по конкурсите на Поетите с китара, е да пееш на бълагрски език, със смислен текст и качествено съдържание, каза още Пламен Димитров.
Участва в миналогодишния сезон на "Гласът на България", като негов мастър беше Иван Лечев. Като човек с чувство за хумор и уникален музикален стил, Пламен Димитров се стреми да запазите автентичността си в една музикална индустрия, която често налага стандарти и ограничения.
Участва в театрални проекти и мюзикъли като актьор, вокалист и инструменталист. Въпреки че е посветен на музиката и театъра, работи и в сърдечна операционна като перфузионист.
"Вдъхновението ми идва най-често от самото изкуство - хубава песен, хубав стих, дори нещо от ежедневието, проблем, който ме кара да замисля защо и как, може да създаде нова песен.
Създавам и песни, свързани с природата. Но работя и в сърдечна операционна като перфузионист и това е много отговорна работа. Около мен в живота ми винаги е имало болни хора и реших, че трябва да се посветя и на това.
Работата ми означава заместващо кръвообръщение или нещо като временно изкуствено сърце. Има съвременна апаратура и когато се правят операции при смяна на сърдечна класа, или дисекация на възходяща аорта, няма как това да стане без апаратурата машина сърце-бял дроб.
Това е работа в екип, има чуваемост, не си сам, трудно е, отговорно е, но има координация и това е най-важвото, поясни още Димитров.
"Връзка между сърцето като орган и музиката има ли - сега като се замисля, в християнското учение човек е цялостен - и душата и сърцето - има връзка между тях, тоест, ако музиката е душа, има връзка, допълни Димитров.
Пред слушателите на нощния блок той разказа как успява да съчетае тази високотехнологична и отговорна професия с артистичния си живот. И как работата му в сърдечна операционна е свързана със спасяване на човешки животи. За връзката между сърцето в буквалния смисъл и музиката като символ на емоциите и живота.
Още по темата слушайте в звуквия файл.
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
В 31-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушатели - Директорът на Пловдивската опера маестро Диан Чобанов представя акцентите в предстоящото издание на летния фестивал "Opera Open" на сцената на Античния театър в..
Днес - 14.05, е премиерата на документалния филм "Царят гражданин" от поредицата "БНТ представя" . Лентата е посветена на Симеон Сакскобургготски. Автор на филма е Павел Станчев , медиен експерт и телевизионен мениджър. "Досега няма премиери, които да са станали царе, но има случай на цар, който е станал министър-председател. Избран е..
Поезия, изкуство и вдъхновяващи истории ще се съберат на едно място по време на специалната "Вечер на таланта" , организирана от Фондация "Шанс за децата и природата на България". Тя ще е утре в Бизнес Парка в София. " Във фокуса на събитието ще са 20 млади таланта на възраст между 10 и 19 години. Всички те са поети, музиканти, художници,..
В Първо студио на БНР бяха отличени носителите на приза "Музикант на годината". В анкетата на предаването за класическа музика "Алегро виваче" тази година се включиха около 5000 души. Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" " Тази любов се усеща неминуемо – това е взаимен обмен: аз чрез публиката и тя чрез..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..