"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България".
"Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера, така се запалва искрата, тръгва от някъде - казано накратко - някаква магия се създава, допълни още той.
С впечатляващото си сценично присъствие и автентичен стил, той не само се хареса на публиката на големите музикални формати, но и продължава да твори и изненадва с нови проекти.
През тази година участва в турнето "Present-Day Troubadours", което събира бардове и поети с китара в една инициатива, каквато отдавна не сме виждали в България. В ефира на предаването той обясни значението на подобни събития за развитието на българската музикална сцена и по-конкретно за популяризирането на българските текстове за песни.
"За мен е много важно да се пее на български език, хубаво е, ако можеш да пееш на чужд език, но по конкурсите на Поетите с китара, е да пееш на бълагрски език, със смислен текст и качествено съдържание, каза още Пламен Димитров.
Участва в миналогодишния сезон на "Гласът на България", като негов мастър беше Иван Лечев. Като човек с чувство за хумор и уникален музикален стил, Пламен Димитров се стреми да запазите автентичността си в една музикална индустрия, която често налага стандарти и ограничения.
Участва в театрални проекти и мюзикъли като актьор, вокалист и инструменталист. Въпреки че е посветен на музиката и театъра, работи и в сърдечна операционна като перфузионист.
"Вдъхновението ми идва най-често от самото изкуство - хубава песен, хубав стих, дори нещо от ежедневието, проблем, който ме кара да замисля защо и как, може да създаде нова песен.
Създавам и песни, свързани с природата. Но работя и в сърдечна операционна като перфузионист и това е много отговорна работа. Около мен в живота ми винаги е имало болни хора и реших, че трябва да се посветя и на това.
Работата ми означава заместващо кръвообръщение или нещо като временно изкуствено сърце. Има съвременна апаратура и когато се правят операции при смяна на сърдечна класа, или дисекация на възходяща аорта, няма как това да стане без апаратурата машина сърце-бял дроб.
Това е работа в екип, има чуваемост, не си сам, трудно е, отговорно е, но има координация и това е най-важвото, поясни още Димитров.
"Връзка между сърцето като орган и музиката има ли - сега като се замисля, в християнското учение човек е цялостен - и душата и сърцето - има връзка между тях, тоест, ако музиката е душа, има връзка, допълни Димитров.
Пред слушателите на нощния блок той разказа как успява да съчетае тази високотехнологична и отговорна професия с артистичния си живот. И как работата му в сърдечна операционна е свързана със спасяване на човешки животи. За връзката между сърцето в буквалния смисъл и музиката като символ на емоциите и живота.
Още по темата слушайте в звуквия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...