Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

| обновено на 13.09.24 в 14:37
Любомир Пипков
Снимка: musicabulgara.com

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков. 

В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути, отредени в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче", затова ще ви припомня неговите хорови творби - шедьоври в нашата музика. 

Пипков беше ненадминат майстор на хоровата песен - той съчета традициите на първото поколение наши композитори със съвременното светоусещане. И ще си призная защо се спирам точно на тази област от творчеството му: безкрайно харесвам хоровите му песни и благодарение на тях аз оцених красотата на музиката и станах музикант. И ще поясня - през 1946 г. беше създаден детският хор „Бодра смяна“ и аз бях една от първите участнички. В началото учехме така наречените масови песни, бяха много популярни тогава, след това започнахме да разучаваме класически хоров репертоар. 

Една от първите песни беше „Жълта пеперуда“ на Любомир Пипков. Диригентът ни Бончо Бочев беше невероятен разказвач - той ни описа красивата пасторална картина и трагедията в тази песен. Какво сме разбирали, 7-8 годишни деца, от смъртта, от това “Милка млада да загине“ в текста на песента... Съчетанието на думите на Бочев и музиката на Пипков е останало в душата ми и до днес и то ме накара да обичам безкрайно музиката. Същото се повтори с всички хористи и при разучаването по-късно на „Нани ми, нани, Дамянчо“ от Пипков - въздействаше красотата на музиката и трагичния текст, прекрасното соло и тъжните припеви на хора. Така повечето от нас, хористите, започнаха да ценят музиката и нейните възможности да въздейства, да вълнува. 

В областта на хоровата музика а капела Пипков е създал 25 опуса. Сред най-популярните му песни са „Пролетен вятър“, „На нивата“, “Царевица ранна“, “Чудното хоро“, последните му цикли „Четири мадригала“ и „Приглушени песни“. Вероятно сте ги чували в концертите на любителските ни състави преди години.

В Златния фонд е запазено изказване на Любомир Пипков за хоровата му музика - запис от 1969 г. Чуйте в звуковия файл думите на композитора и изпълнение на хор "Бодра смяна" с диригент Бончо Бочев от онзи период.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30