На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.
В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути, отредени в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче", затова ще ви припомня неговите хорови творби - шедьоври в нашата музика.
Пипков беше ненадминат майстор на хоровата песен - той съчета традициите на първото поколение наши композитори със съвременното светоусещане. И ще си призная защо се спирам точно на тази област от творчеството му: безкрайно харесвам хоровите му песни и благодарение на тях аз оцених красотата на музиката и станах музикант. И ще поясня - през 1946 г. беше създаден детският хор „Бодра смяна“ и аз бях една от първите участнички. В началото учехме така наречените масови песни, бяха много популярни тогава, след това започнахме да разучаваме класически хоров репертоар.
Една от първите песни беше „Жълта пеперуда“ на Любомир Пипков. Диригентът ни Бончо Бочев беше невероятен разказвач - той ни описа красивата пасторална картина и трагедията в тази песен. Какво сме разбирали, 7-8 годишни деца, от смъртта, от това “Милка млада да загине“ в текста на песента... Съчетанието на думите на Бочев и музиката на Пипков е останало в душата ми и до днес и то ме накара да обичам безкрайно музиката. Същото се повтори с всички хористи и при разучаването по-късно на „Нани ми, нани, Дамянчо“ от Пипков - въздействаше красотата на музиката и трагичния текст, прекрасното соло и тъжните припеви на хора. Така повечето от нас, хористите, започнаха да ценят музиката и нейните възможности да въздейства, да вълнува.
В областта на хоровата музика а капела Пипков е създал 25 опуса. Сред най-популярните му песни са „Пролетен вятър“, „На нивата“, “Царевица ранна“, “Чудното хоро“, последните му цикли „Четири мадригала“ и „Приглушени песни“. Вероятно сте ги чували в концертите на любителските ни състави преди години.
В Златния фонд е запазено изказване на Любомир Пипков за хоровата му музика - запис от 1969 г. Чуйте в звуковия файл думите на композитора и изпълнение на хор "Бодра смяна" с диригент Бончо Бочев от онзи период.
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц. След дебюта си миналата година..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..