Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа е слаба и разделена политически, отбелязва италианският икономист

Лоренцо Кодоньо: Поемането на общ дълг е много спорна тема в Европа

"На Европа й трябва по-голям пазар"

| Интервю
Снимка: Pixabay

Европейският съюз се нуждае от поне 800 милиарда евро инвестиции годишно. Това изречение, записано в доклада на бившия управител на Европейската централна банка и бивш премиер на Италия Марио Драги, ясно обобщава състоянието на икономиката в съюза.

Супер Марио, както е известен още технократът, прочул се по време на глобалната финансова криза с репликата, че за да бъде спасено еврото, ще се направи "каквото е необходимо", посочи "слона в стаята" - Европейският съюз е затънал в бумащина и не е конкурентоспособен на Съединените щати и Китай, защото иновативните и модерните млади хора, възпитани в европейски и демократични ценности, предпочитат да реализират идеите си оттатък Атлантическия океан.  

Изготвеният от Драги доклад по заръка на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, е сравняван с плана "Маршал" след Втората световна война. Но предложението за поемане на нов общ европейски дълг не среща обща експертна подкрепа. 

Докладът "Драги" трябва да бъде основата на програмата на новата Европейска комисия, смята професорът икономист Лоренцо Кодоньо, преподавател в някои най-престижните световни университети. Проблемите са ясни, необходима е политическа воля да бъдат решени, заяви той в интервю за предаването "Събота 150" на БНР.

По думите му, основното послание в доклада на Марио Драги е: "необходимост от спешни действия" и на второ място - че новата Еврокомисия може да приложи някои конкретни политически решения. В доклада няма нищо ново за европейската икономика, което да ни изненада, но е много полезно обобщението на всичко, което знаем за нея и на възможните политики, с които можем да й дадем нов тласък в бъдеще, отчита икономистът. 

"Моментът, който беше избран за оповестяване на доклада, е много подходящ, предвид това, че новата Европейска комисия ще заработи пълноценно до края на годината, а в началото на следващата ще представи програмата си. Така има достатъчно време за размисъл как биха могли препоръките да бъдат осъществени. Остава да видим дали ще има политическа воля за това."

Марио Драги  Снимка: АП/БТА

В доклада на Марио Драги са описани проблеми, които не са нови и за които знаем от години. Кои са обаче най-важните изводи? И още по-важно - какви са предлаганите решения? 

"Съвсем естествено вниманието на всички беше привлечено от огромните по размер инвестиции, от които Европа се нуждае, както и от призива за финансирането им да се използват общоевропейски облигации. Драги всъщност отправи послание, че има необходимост от инвестиционни разходи, но и че как точно ще бъдат набрани средства за тях е въпрос на политически решения. С други думи, Драги каза, че зависи от политиците дали това да стане чрез вноски от страните членки, чрез ресурси на Еврокомисията или чрез емитиране на нов дълг

Второто, което бих изтъкнал, е необходимостта Европейският съюз да намали бюрокрацията и да пристъпи към по-сериозна интеграция на единния пазар. Защото липсата на такава е значителна пречка за постигането на по-голям икономически растеж в Европа и защото усъвършенстването на единния пазар е предпоставка да бъдем конкурентоспособни спрямо останалите глобални играчи. Малко изненадващо в същото време, поне за мен, е предложението на Драги за коренна промяна в политиката по отношение на компаниите. Според него Европа трябва да се откаже от сегашния подход на Брюксел и да последва примера на сегашната администрация в Съединените щати. Тоест - в общи линии, за да се осигурят големи инвестиции за борбата срещу изменението на климата, цифровизацията и т.н., Драги предлага преки субсидии."

Всъщност, и двете най-големи световни икономики залагат на това - и Съединените щати, и Китай. На тях Европа би искала да бъде пазарен конкурент.  

"Драги подчертава, че Европейският съюз изостава спрямо конкурентите си. И че за да настигне Китай и Съединените щати, има нужда от огромни инвестиции, особено в иновативните технологии. В доклада се подчертава обаче, че проблемът на Европа не е недостиг на изследователски капацитет, а това, че добрите идеи и разработените в университетите технологии не се пренасят ефективно в бизнеса. За да направи това, на Европа й трябва по-голям пазар. Затова по-нататъшна интеграция на единния пазар е абсолютна необходимост. Трябва ни единен капиталов и банков пазар, за да могат компаниите да набират лесно средства. Така няма да се стига до примера, който посочи Драги, с европейска технологична компания, която се е преместила в Съединените щати, за да получи финансиране и така и не се е завърнала." 

Бих откроила още няколко заключения от доклада. Например намаляване на зависимостта от ресурси, добивани на други континенти и повече инвестиции в отбрана и сигурност. 

"Разходите за отбрана са нещо, което ние европейците по принцип не харесваме. Но, за съжаление, геополитическите рискове и войната, която се води на прага на Европейския съюз, ни принуждават да заделяме повече средства за сигурност. Това, за жалост, вече няма алтернатива. Затова в доклада на Марио Драги се препоръчва настоятелно европейците да си гарантираме способността да надградим собствената си отбранителна индустрия, за да сме в състояние възможно най-скоро да защитаваме границите си и да гарантираме сигурността си." 

Нека ви върна към препоръчания от Марио Драги нов общоевропейски дълг. Трябва ли да мислим за подобен подход в контекста на единния капиталов пазар - тема, която е ключова и за Европейската централна банка?  

"Поемането на общ дълг е много спорна тема в Европа. Аз мисля, че не е единственото решение. Можем вместо това да потърсим варианти за стимулиране на частните инвестиции, за субсидии с публични средства и за подобряване на бизнес средата. Структурните реформи са абсолютно необходими. Така че според мен публичният дълг трябва да се използва, когато е необходимо, но когато има не по-лоши алтернативи, по-добре да се стремим към тях.  

А за банковия и капиталовия съюз - трябва да действаме много бързо. По отношение на банковия съюз има някои спънки, които вече 10 години не могат да бъдат преодолени. Време е да го направим. Технически не е необходимо кой знае какво. Трябва само политическа воля. Виж, капиталовият пазар е много по-сложна тема. Говорим за хармонизиране на 28 различни системи (на 27-те еврочленки и на Обединеното кралство). Връзките ни с Лондон още са отворени и мисля, че Европейският съюз трябва да ускори процеса за синхронизиране на националното и наднационалното законодателство, за да имаме единна система. Трябва да осигурим равни условия за компаниите, които искат да инвестират в Европа. Това би подобрило възможностите за финансиране на европейски компании, по-специално стартиращи технологични компании, на които при настоящите условия се налага да мигрират в Съединените щати, за да имат шанс да са конкурентноспособни." 

Конкурентоспособност в условията на икономическо забавяне - какво мислите за решението на Европейската централна банка? Очаквано имаше лихвено понижение?  

"Икономиката все още се представя добре, но през последните няколко месеца има известно отслабване в еврозоната. В същото време инфлацията остава доста устойчива, особено инфлацията в сектора на услугите и базисната инфлация (която не включва промените в цените на храните и енергоносителите). Европейската централна банка е в трудна ситуация, защото от една страна икономиката може да бъде подкрепена с по-ниски лихвени равнища. Но от друга страна, ефектът от увеличението на заплатите и от лихвените равнища, които се покачиха през последните 2-3 години, все още задържат инфлацията, което се отразява негативно на печалбите на компаниите. Следователно в определени сектори някои от тях нямат друг избор, освен да прехвърлят нарастващите разходи върху потребителите

Така че - още има риск от страна на инфлацията, но преобладаващото мнение в ЕЦБ е, че той отслабва. Прогнозата за инфлацията е умерена, а паричната политика е още доста рестриктивна. Няма голям риск за ЕЦБ да намали драстично лихвените проценти. Това ще става много предпазливо и постепенно през следващите месеци. Вероятно темпът ще бъде по-бавен от този на Федералния резерв, най-малкото защото ЕЦБ започва от по-ниско ниво. Това постепенно ще подкрепи икономиката и ще намали рисковете за по-висока инфлация." 

Каква Европа оставя комисията "Фон дер Лайен 1" - по-силна или по-слаба? 

"Европа е слаба политически. Разделена е. Няма единен фронт срещу Русия и в подкрепа на Украйна. Няма единен фронт и за справяне с големите предизвикателства пред икономиката. Намирането на политическа подкрепа за това ще бъде изключително трудно. 

Икономически очевидно има огромен проблем, който не е цикличен, а структурен. От циклична гледна точка първата половина на 2024-а не беше чак толкова лоша. Еврозоната се представяше близо до потенциала си. През лятото се стигна до известно отслабване, но то според мен е временно и не е толкова притеснително. Икономиката ще започне да се възстановява още през последното тримесечие на годината. Структурните проблеми обаче са много тревожни. И докладът на Драги е принос към евентуалното им преодоляване, което е абсолютно важно за бъдещето на Европейския съюз и на еврозоната." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветът за съвместно управление ще обсъди финансовото състояние на държавата

Управляващите се събират отново на съвет, за да обсъдят финансовата ситуация в държавата - във вторник, 28 февруари. На срещата преди седмица финансовият министър Теменужка Петкова изнесе тревожни данни състоянието на държавната хазна и стана ясно, че се очаква тя да представи мерки за оздравяване на бюджета. Следващото заседание на..

публикувано на 27.01.25 в 22:06
Тунел

Промени в движението по магистрала "Струма"

От 9 до 17 часа във вторник, 28 януари, движението в тунел "Железница“ на автомагистрала "Струма“ в посока София ще бъде преустановено.   Трафикът към столицата ще се пренасочва от пътен възел "Симитли" по главен път Е-79 до кръговото кръстовище преди Благоевград. Временната промяна в организацията на движение е за гаранционното поддържане на настилката..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова (вляво) - Козлодуй, 27 януари 2025

Според председателя на НС, ако държавата има възможности и ресурси, може да се мисли за втора АЕЦ

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прогнозира, че до 10 март ще бъде приет бюджета за тази година. След посещението си в АЕЦ "Козлодуй" Киселова потвърди ангажимента на управляващата коалиция за развитие на ядрената ни енергетика, като не изключи и възможността за изграждане на нови мощности в Белене. До 10 март бюджетът на..

публикувано на 27.01.25 в 20:14

Продължават опитите за откриване на кабинет за спешна помощ в Дупница

Предстои среща с представители на Министерството на здравеопазването, депутати, експерти за откриването на кабинет за неотложна помощ в Дупница, каза областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Замисля се и кръгла маса по проблема. Такъв кабинет е имало до 1 декември м.г., когато е закрит заради несъгласието на личните лекари..

публикувано на 27.01.25 в 20:06
Снимката е илюстративна.

Шофьорът с глоби за 17 хил. лв., хванат да кара без книжка, има шанс законно да се върне на пътя

Шофьорът от Сливен, в чието досие има глоби за над 17 хиляди лева и е лишаван два пъти от свидетелството си за управление, има законов шанс да се върне отново на пътя. Това стана ясно днес, след като от полицията обявиха, че 42-годишният мъж отново е заловен да шофира преди няколко дни в град Шивачево, след повторното отнемане на книжката му през..

публикувано на 27.01.25 в 20:01

Обявяват епидемия от 29 януари до 4 февруари в област Габрово, но без грипна ваканция

За област Габрово е обявена грипна епидемия от 29 януари до 4 февруари. Учениците остават в училище.  Най-много заболели от грип и остри респираторни заболявания има сред децата до 4-годишна възраст, а най-малко са възрастните над 65 години, сочат данните на Регионалната здравна инспекция в Габрово. Повишен брой инфектирани, до 30%, са регистрирани..

публикувано на 27.01.25 в 19:34

Започва подмяната на 90-годишния водопровод на Соволяно

Подмяната на полаганата преди 90 години (1934-а) ВиК мрежа започва от днес в кюстендилското с.Соволяно, каза за БНР кметът Пламен Илиев. Проектът беше разработен от Общината 2017 г., но едва сега е одобрен и финансиран. Стойността му е 2 700 000 лева. Проектът ще се изпълнява една година. Ще се започне с отклонения и второстепенни улици и..

публикувано на 27.01.25 в 19:25