Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве".
Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за Земята". Тя е международен екип от над 60 учени в областта на социалните и природни науки от целия свят.
Те са координирани от научен секретариат към организацията "Бъдеща Земя" - най-голямата мрежа от изследователи в областта на устойчивото развитие.
Целта на научния труд от 62 страници е да представи как населението на планетата, което в момента е 7 милиарда и 900 милиона души, може живее в безопасни за Земята граници на потребление и да има достъп до необходимите количества храна, вода, енергия, жилища и транспорт. Т.е. колко човечеството може да окаже натиск върху климата, екосистемите, продоволствените и водни ресурси, без да дестабилизира тези земни системи. Документът представят как това може да се развие до 2050 година, когато се очаква населението да хората на планетата да са вече 9 милиарда и 700 милиона.
При настоящите изключително неравни условия и социални системи, които са интензивно основани на изкопаеми горива, е невъзможно всички хора да живеят здравословно. Бедните са много по-засегнати от климатичните промени, загубата на биоразнообразие, замърсяването и недостига на вода.
Според изследването проблемите могат теоретично да бъдат избегнати, ако бъде намалено използването на ресурси от 15-е процента от най-големите замърсители с парникови газове, както и бързото възприемане на възобновяема енергия и други устойчиви технологии.
С ограничаване на търсенето емисиите могат да бъдат понижени между 40 и 80 на сто. Освен това е необходимо е въвеждането на прогресивно данъчно облагане, прилагане на различна система за цени на ресурсите, планиране на използването на земята, както и субсидии за устойчиви продукти, подчертават учените.
Авторите подчертават, че настоящата глобална ситуация с увеличаващо се неравенство и все по-националистически политики може да изглежда неподходяща за постигането на справедливо и безопасно бъдеще. Правителствата и общественото мнение обаче могат да се променят, особено в период на все по-голям климатичен стрес, уточняват още изследователите. В противен случай ще има социална нестабилност, миграция и конфликти.
"Ако сте патриот и искате да намалите миграционните потоци, по-добре да възприемате сериозно световната справедливост", посочва в тази връзка Йохан Рокстрьом който е съпредседател на "Комисия за Земята".
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.